Cholesterol – czy można obniżyć jego poziom przy pomocy odpowiedniej diety?

Choroby serca stanowią obecnie jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach wysokorozwiniętych. Okazuje się, że za ich powstawanie odpowiedzialna jest nie tylko genetyka, ale przede wszystkim nieodpowiedni styl życia. Obfitująca w tłuszcze dieta oraz niska aktywność fizyczna przyczyniają się do rozwoju nadwagi i otyłości, które predysponują do wystąpienia zagrażających życiu chorób serca. Na szczęście, wprowadzenie w odpowiednim czasie do swojej codzienności zdrowych nawyków żywieniowych oraz codziennej aktywności, jest w stanie znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób w obrębie układu krążenia, jak również na wydłużenie życia i podniesienie jego jakości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest cholesterol;
  • Jak wysoki poziom cholesterolu może zaszkodzić naszemu zdrowiu;
  • Jak zbadać poziom cholesterolu;
  • Jak dieta wpływa na poziom cholesterolu w naszym organizmie;
  • Jakie produkty mogą obniżyć poziom cholesterolu.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest związkiem chemicznym, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stanowi on element między innymi błon komórkowych oraz hormonów płciowych. Niniejszy składnik jest zarówno produkowany przez nasz organizm, jak również dostarczany z pożywieniem. Dopiero jego nadmiar (zwłaszcza frakcji LDL) może odpowiedzialny być za wywołanie szkodliwych konsekwencji dla zdrowia.

Jak wysoki poziom „złego” cholesterolu może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Cholesterol zazwyczaj dzielimy na ten dobry (frakcja HDL) oraz ten zły (frakcja LDL). To właśnie nadmiar tego drugiego może odpowiedzialny być za zwężenie światła naczyń krwionośnych,  a tym samym utrudnienie przepływu krwi. Ważną informację stanowi również fakt, że cholesterol, będący substancją tłuszczową, wpływa na powstawanie blaszki miażdżycowej, która z kolei powoduje zatkanie tętnic skutkujące poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, wśród których możemy wyróżnić zarówno chorobę niedokrwienną serca, jak również niedokrwienny udar mózgu.

Jak zbadać poziom cholesterolu?

Co roku, każdy z nas powinien przystąpić do rutynowej kontroli poziomu cholesterolu we krwi. Osoby charakteryzujące się nadwagą lub otyłością oraz te, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, powinny robić to jeszcze częściej. Niniejsze badanie odbywa się podczas standardowego pobrania krwi, jest ono szybkie i praktycznie bezbolesne. W celu uzyskania skierowania na niniejsze badanie, wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi stosowne zlecenie.

Jak dieta wpływa na poziom cholesterolu w naszym organizmie?

Nieprawidłowa dieta oraz niska aktywność fizyczna stanowią jedną z głównych przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie człowieka. Największy wpływ na niniejszy stan rzeczy mają nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w większości produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i w daniach typu fast-food. Dlatego też, tak ważne jest unikanie spożywania „śmieciowego jedzenia” i ograniczenie jedzenia mięsa (zwłaszcza czerwonego) do dwóch razy w tygodniu. Na szczęście, szybkie wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zdrowych nawyków żywieniowych jest w stanie w krótkim czasie przywrócić prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości.

Jakie produkty spożywcze mogą obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi?

Poniżej wybraliśmy dla Ciebie listę 5 grup produktów spożywczych, dzięki którym będziesz w stanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

  • Po pierwsze: OLEJE ROŚLINNE – ze szczególnym uwzględnieniem tłoczonej na zimno oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego;
  • Po drugie: RYBY MORSKIE – bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega-3), tłuste ryby morskie, takie jak śledź, łosoś, czy makrela są w stanie wpłynąć na obniżenie poziomu złego cholesterolu, jeśli spożywane są przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w tygodniu;
  • Po trzecie: WARZYWA I OWOCE – szczególne te bogate w błonnik (bakłażany, jabłka, rośliny strączkowe, śliwki);
  • Po czwarte: ZBOŻA – zwłaszcza produkty pełnoziarniste oraz kasze gruboziarniste;
  • Po piąte: ORZECHY I MIGDAŁY – zarówno orzechy włoskie, jak i laskowe stanowią źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za zmniejszenie poziomu „złego cholesterolu”.

Podsumowanie

Zarówno zdrowa dieta (oparta o najnowsze zalecenia IŻŻ), jak i regularna aktywność fizyczna są w stanie znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Pamiętaj o tym i już dziś zacznij dbać o swoje zdrowie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.