Czystek na co, jak pić, bolerioza, właściwości, zastosowanie

Czystek – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć, najważniejsze właściwości i zastosowanie

  1. Czystek zioło.
  2. Jak wygląda i co to jest?
  3. Czystek właściwości.
  4. Czystek zastosowanie.
  5. Czystek a borelioza.
  6. Jak parzyć czystek.

Czystek jest ziołem, które rośnie na obszarze śródziemnomorskim. Jest to krzew występujący dziko w naturze i osiągający do 100 cm wysokości. Od tysięcy lat suszone liście i kwiaty rośliny wykorzystuje się w medycynie naturalnej, jak również jako wspomaganie konwencjonalnych metod leczenia. Co warto wiedzieć o czystku?

1.Czystek – zioło znane od starożytności

Czystek (cistus incanus) stosowano na Bliskim Wschodzie już kilkaset lat przed naszą erą. Początkowo napar z liści i kwiatów zioła pito, by… zyskać odwagę. Z czasem odkryto, że zioło jest nieskuteczne w tej kwestii, lecz wykazuje wiele innych właściwości. Olejek eteryczny z czystka zaczęto stosować do leczenia trudno gojących się ran, wrzodów i innych problemów skórnych. Wzmianka o stosowaniu czystka w starożytności znajduje się w Biblii, gdzie określa się olejek jako ladanum. W okresie opisanym w Piśmie Świętym pozyskiwanie ladanum było trudne, stąd olejek eteryczny z czystka uchodził za jeden z najcenniejszych leków z tamtych lat.

W basenie Morza Śródziemnego czystek stosowano jako lepką i miękką żywicę, której barwa była czarna lub ciemnobrązowa. Również ją określano mianem ladanum, choć w niczym nie przypominała olejku eterycznego stosowanego na Bliskim Wschodzie. Roślina w obszarze śródziemnomorskim był używany do leczenia biegunek, chorób dróg oddechowych i wrzodziejących ran. Ciekawostką jest sposób, w jaki pozyskiwano ladanum w starożytności. Żywicę rośliny wyczesywano z wełny owiec lub sierści kóz, które pasły się pośród zarośli czystka. Z czasem zaczęto wyczesywać żywice bezpośrednio z krzewów przy użyciu specjalnego grzebienia. Obecnie żywicę pozyskuje się w procesie gotowania zioła i późniejszej ekstrakcji.

2. Czystek – jak wygląda i co to jest?


Roślina w Polsce rośnie wyłącznie w uprawie, jednak w basenie Morza Śródziemnego rośnie kilkanaście gatunków dzikiego czystka. Czystek szary porasta zachodnie części regionu i ma różowe kwiaty. Czystek ladanowy rośnie w południowo-zachodniej Europie i ma kwiaty o średnicy nawet 10 cm. Na Wyspach Kanaryjskich, w Portugalii i Hiszpanii można spotkać czystek purpurowy. W celach leczniczych wykorzystuje się głównie czystek kreteński, który porasta suche i skaliste zbocza w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego. Pozostałe gatunki czystka również wykazują właściwości prozdrowotne, gdyż roślina ma dużą skłonność do mieszania się gatunków.

[related-post]

3. Jakie na co jakie właściwości ma czystek?



Jeżeli chodzi o właściwości czystka 
to wynikają one przede wszystkim z wysokiej zawartości polifenoli, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Polifenole neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka oraz spowalniają się procesy starzenia organizmu. Kolejną właściwością polifenoli w czystku jest działanie przeciwalergiczne.

Czystek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Roślina hamuje również powstawanie zmian miażdżycowych i pomaga rozpuszczać zatory oraz zakrzepy.

 

czystek

 

4. Czystek zastosowanie

Kto powinien pić czystek? Szczególnie poleca się go osobom, które cierpią na infekcje dróg oddechowych. Zioło wspiera leczenie przeziębienia i grypy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. Dodatkowo działa wzmacniająco – odporność organizmu rośnie, a okres rekonwalescencji po chorobie trwa krócej.

Można również stosować czystek na problemy z układem trawienia.  Powstaje jednak pytanie, kiedy należy pić? Wskazane jest picie naparu z zioła, gdy cierpi się na biegunki i wymioty wywołane zakażeniem wirusami. Rotawirusy obecne w układzie pokarmowym powodują tak zwaną grypę jelitową, która jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i osób starszych. Napar pije się w ilości 3-4 szklanek dziennie. Herbatka usuwa wirusy z przewodu pokarmowego, zapobiega ich namnażaniu się i nawadnia organizm.

Ziele poleca się mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty. Picie herbatki przynosi ulgę w oddawaniu moczu, gdyż zioło wykazuje właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne. Ponadto zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni sięgać po zioło po 40 roku życia. Regularne stosowanie zioła wspiera profilaktykę chorób układu krwionośnego, zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca.

Czy działa na skórę?

Zielem, które jest polecane w leczeniu większości chorób skórnych, jest właśnie czystek. Opinie chorych na łuszczycę wskazują, że roślina zmniejsza widoczność zmian skórnych, a także działa przeciwświądowo. Stosowanie naparu z czystka wewnętrznie oraz na skórę przynosi ulgę w przypadku chorób dermatologicznych takich jak:

– łuszczyca,

– egzema,

trądzik młodzieńczy i różowaty,

– grzybice skóry i paznokci.

Ponadto zauważalne jest pozytywne działanie czystka w przypadku łagodzenia wysypki w przebiegu półpaśca oraz w czasie leczenia opryszczki i zakażeń gronkowcem złocistym.

W leczeniu chorób skórnych poleca się stosować czystek do kąpieli, regularnie pić napar z zioła, a także używać czystek do przemywania twarzy, jeżeli cierpi się na opryszczkę wargową lub trądzik. Czystek używa się zamiast toniku – w ostudzonym naparze moczy się wacik i przeciera się całą twarz bądź miejsca zmienione chorobowo.

Czystek do inhalacji – leczenie alergii, astmy i chorób górnych dróg oddechowych

Olejek eteryczny lub mocny napar z czystka może być wykorzystywany do inhalacji. W przebiegu silnej alergii lub astmy zioło zmniejsza wydzielanie histaminy, dzięki czemu łatwiej się oddycha, a zatkany nos oczyszcza się z nadmiaru wydzieliny. Regularne inhalacje z czystka pomagają nawet tym alergikom, na których nie zadziałały leki przeciwalergiczne zalecone przez alergologa.

Inhalacje z czystka ułatwiają usuwanie wydzieliny z oskrzeli, a także wspomagają odrywanie się wirusów, zalegających na tylnej ścianie gardła w przebiegu przeziębienia. Bakterie i inne drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój schorzeń górnych dróg oddechowych obumierają i są wydalane z organizmu.

Dla urody – działanie odmładzające i upiększające

Aby dłużej zachować młody wygląd i urodę, warto sięgnąć po czystek – jak pić zioło, by uzyskać upragnione efekty? Przede wszystkim ważna jest regularność. Najlepiej jest każdego dnia wypić od 1 do 3 szklanek naparu. Kurację można stosować w sposób ciągły, gdyż jest bezpieczna dla organizmu.

Czystek wykazuje właściwości odmładzające, przeciwzapalnie i witalizujące. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, cera staje się promienna i świeża, a włókna kolagenowe wolniej się rozpadają. Ponadto, podobnie jak inne oczyszczające zioła, czystek usuwa metale ciężkie z organizmu. Stosowanie złej diety lub palenie papierosów niszczy urodę, jednak czystek cofa wiele zmian widocznych na skórze twarzy oraz na innych partiach ciała. Co ciekawe, czystek zmniejsza intensywność zapachu potu, dzięki czemu można stosować go razem z szałwią w przypadku nadpotliwości ciała.

Czystek dla zdrowych zębów i dziąseł

Napar z suszonych liści czystka stosuje się w higienie jamy ustnej. Płukanka łagodzi stany zapalne dziąseł, a także zabija bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Czystek dla dzieci można dodatkowo posłodzić ksylitolem lub erytrolem, które zachęcą maluchy do płukania buzi i pomogą w profilaktyce próchnicy. Ponadto, stosowanie zioła wpływa pozytywnie na biel zębów, gdyż  rozpuszcza on płytkę nazębną i sprawia, że zęby mają ładniejszy kolor.

Jak widzisz roślina to bogactwo prozdrowotnych składników. Tutaj znajdziesz czystek przygotowany bezpośrednio do spożywania.

Czystek dla zwierząt domowych

Dość rzadko omawianą właściwością czystka jest ochrona zwierząt domowych przed pchłami i kleszczami. Jeżeli jest się właścicielem czworonoga, co jakiś czas warto spryskać sierść pupila odwarem z czystka. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszka się w pobliżu lasów lub gdy często spaceruje się z psem po parkach. Zapach czystka skutecznie odstrasza pchły i kleszcze, dzięki czemu zwierzę się mniej narażone na kontakt z pasożytami.

Czystek – czy można pić w ciąży?

Jeżeli chodzi o skutki uboczne to praktycznie nie występują. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo stosowania zioła, mogą używać go kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Poleca się picie naparów z rośliny lub robienie inhalacji z czystka, gdy kobieta zachoruje na przeziębienie lub grypę w czasie ciąży. Ponadto zioło może być podawane niemowlętom, seniorom i osobom cierpiącym na wrzody żołądka oraz inne schorzenia układu pokarmowego. Nie stwierdzono, by istniały jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do picia herbaty z czystka.

Jednocześnie powinno się pamiętać, by poinformować lekarza o stosowaniu czystka bądź o zamiarze sięgnięcia po zioło. Istnieją grupy leków, których przyjmowanie w połączeniu ze stosowaniem ziół jest zabronione. Kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz osoby przewlekle chore powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem czystka w kuracji.

Jaką herbatę z czystka wybrać?

Na rynku dostępne są herbaty ekspresowe z czystka oraz suszone liście rośliny do zaparzania. Herbatki ekspresowe są niepolecane ze względu na słabsze działanie i zanieczyszczony skład. W torebce znajdują się sproszkowane elementy rośliny, często zmieszane również z innymi ziołami – herbatki ekspresowe mogą okazać się z tego powodu niebezpieczne dla niektórych osób. Jeżeli chce się stosować czystek herbata powinna mieć formę liści do zaparzania.

Liściasta herbata może być wykonana wyłącznie z suszonych liści, liści i kwiatów lub z liści zmieszanych z kawałkami łodyżek. Skład mieszanki w dużym stopniu wpływa na to, jak smakuje czystek po zaparzeniu. Najłagodniejsze w smaku są herbaty wyłącznie z liści lub z liści i kwiatów. Zwykle herbaty bez łodyżek pochodzą z terenów Turcji i Grecji. Mieszanki, w których znajdują się fragmenty łodyżek, są gorzkawe, przez co trudniej przekonać się do ich regularnego picia. Herbaty tego typu najczęściej pochodzą z Albanii.

5. Czystek a borelioza

Powszechnie zaleca się, by stosować czystek przeciw wirusom, jednak zioło dobrze radzi sobie także z bakteriami. Czystek można stosować w leczeniu boreliozy jako roślinę wspomagającą konwencjonalną terapię antybiotykami. Nie powinno się stosować czystka jako jedynej metody leczenia boreliozy! Do tej pory jedynie jedno badanie zostało przeprowadzone w celu potwierdzenia wpływu zioła na bakterię Borrelia. Badanie wykazało, że olejek eteryczny z czystka kreteńskiego hamował rozwój krętów wywołujących boreliozę, lecz jest to dopiero pierwsze badanie, które potwierdziło lecznicze właściwości rośliny w przypadku chorób odkleszczowych.

W przypadku potwierdzonej boreliozy, czystek powinno się pić w formie herbatki 2-3 razy dziennie przez okres co najmniej 3 miesięcy. Dłuższe stosowanie czystka jest wskazane, jeśli nadal przyjmuje się antybiotyki. Zioło zmniejsza ryzyko nawrotów choroby oraz przekształcenia się boreliozy aktywnej w boreliozę przewlekłą.

6. Jak parzyć czystek?

Poleca się trzy sposoby parzenia czystka. Z suszonych ziół można przygotować napar, rodzinny napój profilaktyczny oraz odwar na przewlekłe schorzenia. Napar parzy się z jednej łyżeczki ziół, którą zalewa się wrzątkiem i pozostawia na 10 minut pod przykryciem. Następnie herbatkę odcedza się i pije 2-3 razy dziennie. Zaparzone w ten sposób zioła pomogą w leczeniu przeziębienia, chorób układu oddechowego oraz w przypadku biegunek, wymiotów i innych problemów z układem pokarmowym. W razie potrzeby można posłodzić herbatę z czystka miodem, stewią, ksylitolem lub erytrolem.

Profilaktyczny napar dla rodziny jest polecany w okresie jesienno-zimowym jako środek wzmacniający odporność organizmu. W litrowym dzbanku lub garnku parzy się czubatą łyżkę suszonych liści czystka, a następnie odcedza się herbatę. Napar można posłodzić miodem i dodać do niego cytrynę. Jeżeli chce się pić czystek przez cały rok, w lecie herbatkę można podać w formie herbaty mrożonej z dodatkiem kostek lodu, listków mięty i plastrów cytryny.

Gdy cierpi się na przewlekłe schorzenia, np. boreliozę, egzemę lub łuszczycę, zaleca się, by 10 g czystka zalać szklanką wody i zagotować. Następnie gotuje się liście jeszcze przez 5 minut, odstawia się je z ognia, studzi i przecedza. Odwar jest odpowiedni do stosowania zewnętrznego w formie okładów, płukanek i do przemywania ran. Ponadto można pić go podobnie jak napar lub wykorzystywać miksturę do wykonywania lewatyw.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.