Erytrol właściwości, zastosowanie– zdrowy zamiennik cukru

Rosnąca świadomość dotycząca zdrowych zasad odżywiania skłania nas do poszukiwania nowych składników, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać dobre samopoczucie i młody wygląd. W poniższym artykule przedstawimy Ci erytrol – zamiennik cukru cieszący się coraz większą popularnością.

Erytrol (E 986) to słodzik należący do grupy polioli. Niniejszy składnik zarówno swoim wyglądem, jak i smakiem przypominać nam może pospolity cukier stołowy. Jednakże, niniejsza substancja znacząco różni się swoim składem oraz właściwościami od wspomnianego produktu. Jaką tajemnice skrywa erytrol i czy może on być szkodliwy dla naszego zdrowia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Erytrol WŁAŚCIWOŚCI

erytrol zamiennik cukru

Niniejsza substancja charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, a ponadto podlega procesom przyspieszonej krystalizacji. W związku z tym, erytrol posiada szereg właściwości, które pozytywnie mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Słodki smak. Erytrol jest prawie tak samo słodki jak sacharoza, dlatego też z powodzeniem może być wykorzystywany w naszej kuchni;
  • Indeks glikemiczny = 0. Niniejsza właściwość jest szczególnie ważna dla osób zmagających się z problemem cukrzycy. Erytrol pozwala na cieszenie się smakiem słodkich deserów, bez obaw o pogorszenie stanu naszego zdrowia;
  • Fermentację bez udziału mikroflory jelit. Niniejsza właściwość pozwala na spożywanie słodkich posiłków bez obaw o uporczywe biegunki i bolesne wzdęcia;
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, erytrol zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za powodowanie szkodliwych zmian w naszej jamie ustnej.

[related-post]

Erytrol kalorie – Niniejsza substancja cechuje się niezwykle niską zawartością kaloryczną wynoszącą zaledwie 0,2 do 0,4 kalorii na jeden gram produktu. Jednocześnie erytrol stanowi najmniej kaloryczny słodzik spośród innych produktów tego typu dostępnych na rynku.

Erytrol ZASTOSOWANIE

Niniejsza substancja znajduje szerokie zastosowanie w produkcji pokarmów o obniżonej wartości kalorycznej. Ponadto, erytrolu z powodzeniem możemy wykorzystać w naszej kuchni jako zamiennik cukru. Produkt ten, może posłużyć nam zarówno do posłodzenia herbaty, jak i do wypieku ciast. Należy jednak pamiętać, że erytrol jest w stanie zapewnić nam jedynie 75% słodkości tradycyjnego cukru. Dlatego też, podczas pieczenia ciast powinniśmy uwzględnić przelicznik, który stanowi, iż na każde 100g cukru przypada około 130g erytrolu.

Erytrol SZKODLIWY, CZY NE?

Mimo, iż zdrowy zamiennik cuktu jest produktem naturalnym i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla stanu naszego zdrowia, spożywany w zbyt wysokich dawkach może doprowadzić do wywołania pewnych nieprawidłowości w odczuwaniu głodu i sytości. Wszystko to za sprawą niskiej zawartości kalorycznej niniejszej substancji. W sytuacji, w której spożywamy węglowodany, do naszego mózgu za pośrednictwem glukozy trafia informacja o uczuciu sytości, a ponieważ indeks glikemiczny erytrolu równy jest zeru, taka informacja nie zostaje wysłana. W związku z tym, po zjedzonym posiłku nadal możemy odczuwać głód lub ochotę na słodką przekąskę.

Erytrol POZOSTAŁE INFORMACJE

Erytrol gdzie kupić? Niniejszą substancję z łatwością możemy nabyć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży zdrowej żywności.

Cena erytrolu? Niniejszy produkt możemy kupić w cenie około 20,00 – 30,00 złotych za kilogram.

Jaki smak ma zdrowy cukier? Niniejsza substancja swoim smakiem przypomina tradycyjny cukier, jednakże jest ona od niego odrobinę mniej słodka i pozostawia w ustach przyjemne uczucie chłodu.

Erytrol czy ksylitol? Zarówno jeden, jak i drugi składnik stanowi wspaniałą alternatywę dla zwykłego cukru buraczanego. Erytrol posiada jednak niższą zawartość kaloryczną oraz zerowy indeks glikemiczny, co czyni go produktem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia osób zmagających się z problemem nietolerancji glukozy lub cukrzycy.

Erytritol to innowacyjny produkt, który coraz częściej będzie zajmować miejsce tradycyjnego cukru w naszym domu. Niska zwartość kaloryczna oraz brak skutków ubocznych związanych z jego stosowaniem powinny przekonać do użytkowania niniejszej substancji nawet największych sceptyków naturalnych słodzików.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.