Zdrowe zamienniki cukru – które z nich warto wybrać?

W dzisiejszym świecie, w którym z dnia na dzień rośnie nasza świadomość dotycząca zdrowego odżywiania, dużo słyszy się o negatywnym wpływie cukru na funkcjonowanie naszego organizmu.

Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowie jest najważniejsze, w codziennym życiu często trudno jest nam obejść się bez słodkich deserów i przekąsek. W związku z tym, w poniższym artykule specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie 5 naszym zdaniem najlepszych, a przede wszystkim zdrowych, zamienników cukru, które z łatwością możesz zdobyć w sklepie ze zdrową żywnością w przystępnej cenie! Nie czekaj więc ani chwili dłużej i już dziś wymień cukier stołowy na jeden z podanych niżej produktów.

Biały cukier – jak wpływa na nasz organizm

Czy wiedziałeś, że cukier (nawet w niewielkich ilościach) może stanowić przyczynę wielu chorób? Częste spożywanie produktów cechujących się wysoką zawartością niniejszego składnika może być odpowiedzialne za wywoływanie objawów próchnicy oraz nadciśnienia tętniczego i innych chorób związanych z układem krążenia. Ponadto, biały cukier stanowi czynnik przyczyniający się do zwiększenia ryzyka zapadalności na choroby cywilizacyjne XXI wieku, takie jak cukrzyca typu II lub nadwaga i otyłość.

Zdrowe zamienniki cukru – Ksylitol

Ksylitol (znany również pod nazwą cukier brzozowy) to jeden z najpopularniejszych w obecnych czasach zamienników cukru. Niniejszy składnik oprócz blisko o 40% mniejszej zawartości kalorycznej, cechuje się również niższym indeksem glikemicznym, dzięki czemu może stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się w problemem cukrzycy. Dodatkowo, ksylitol wykazuje szereg dobroczynnych dla zdrowia człowieka właściwości, wśród których możemy wyróżnić: zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy oraz próchnicy, zwiększenie odporności organizmu, jak i wspomożenie przyswajania niezbędnych składników mineralnych (w tym wapnia oraz magnezu).

Zdrowe zamienniki cukru – Erytrol

Erytrol jest substancją słodząca, która w naturalnych warunkach występuje w niektórych owocach oraz pyłkach kwiatów. Niniejsza substancja zarówno swoją formą, jak i smakiem przywodzić nam może na myśl tradycyjny cukier, niemniej jednak erytrol jest od niego nieco mniej słodszy. Ze względu na niską zawartość kaloryczną oraz indeks glikemiczny równy zeru, erytrol stanowi doskonały substytut cukru, szczególnie dla tych osób, które dbają o swoją linię. Ponadto, jego codzienne stosowanie (w odpowiednich ilościach) jest całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Zdrowe zamienniki cukru – Miód pszczeli

Mimo, iż miód pszczeli cechuje się podobną zawartością kaloryczną jak w przypadku białego cukru, a jego indeks glikemiczny (w zależności od proporcji fruktozy i glukozy) wynosi 50 – 87, niniejsza substancja posiada w swoim składzie składniki mineralne, które w pozytywny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Okazuje się, iż miód doskonale sprawdza się w łagodzeniu objawów przeziębienia, kaszlu, a nawet astmy. Należy jednak pamiętać, że dobroczynne właściwości niniejszej substancji znikają pod wypływem działania temperatury przekraczającej 40oC.

Zdrowe zamienniki cukru – Syrop klonowy

Chociaż syrop klonowy od lat kojarzony jest z tradycyjnym, kanadyjskim przysmakiem, w ostatnim czasie coraz częściej możemy go również znaleźć na polskich stołach. Oprócz cukru, niniejszy produkt zawiera w sobie bogactwo składników mineralnych, wśród których możemy wyróżnić: wapń, mangan, fosfor, potas oraz witaminy z grupy B i polifenole – wykazujące silne działanie antyoksydacyjne. Ponadto, syrop klonowy dostarcza do naszego organizmu mniejszą wartość kalorii, a jego indeks glikemiczny jest równy 65.

Zdrowe zamienniki cukru – Melasa

Melasa jest produktem ubocznym w procesie wywarzania cukru. Niemniej jednak, niniejsza substancja zawiera szereg składników mineralnych, których tradycyjny cukier został pozbawiony w procesie rafinacji. Wśród najważniejszych wartości odżywczych melasy możemy wyróżnić: miedź, cynk, fosfor, magnez, wapń, a nawet witaminy z grupy B. Stosowanie tego produktu w formie zamiennika cukru może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu, między innymi poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz wspomożenie czynności układu immunologicznego.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.