Borelioza bywa niekiedy trudna do zdiagnozowania. Przyczyną może być brak objawów lub wystąpienie symptomów charakterystycznych dla wielu innych chorób. W wykryciu boreliozy pomocne są testy, które umożliwiają wykrycie schorzeń odkleszczowych. Jak rozpoznać krętkowicę kleszczową? Co robić, kiedy ugryzie nas kleszcz?
Diagnostyka boreliozy – od czego zacząć?
Jeśli znaleźliśmy na naszym ciele kleszcza i obawiamy się boreliozy, możemy wykonać testy, które pomogą w ustaleniu, czy mamy krętkowicę kleszczową. Przeważnie takie badania robi się po kilku tygodniach od zakażenia. Dostępnych jest kilka rodzajów testów: ELISA, Western Blot, LTT, CD57+. Najlepiej, by to lekarz ustalił, od czego należy rozpocząć rozpoznanie. W tym celu można udać się do laboratoriów, które słyną z wykonywania testów najnowszej generacji. Diagnostyka boreliozy jest przeprowadzana przez specjalistów z Centrum Medycznego Wielkoszyński, gdzie stosuje się wysoce wiarygodne badanie EliSpot 2 Borrelia.
Jak rozpoznać boreliozę?
Poza badaniami, boreliozę można wykryć na podstawie zgłaszanych objawów. Pojawiający się rumień wędrujący może być sygnałem, że mamy krętkowicę kleszczową. Często jest to pierwszy charakterystyczny objaw, jednak nie musi on występować u każdej zakażonej osoby. W początkowej fazie boreliozy mogą pojawić się objawy grypopodobne jak gorączka, dreszcze, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych. Na etapie infekcji rozproszonej dochodzi do nawracającego zapalenia stawów, zapalenia nerwów czaszkowych, zapalenia mięśnia sercowego, serca, wsierdzia. Takie objawy mogą ujawnić się po kilku, kilkudziesięciu miesiącach od zakażenia. Jest jeszcze faza infekcji przewlekłej, podczas której chory może zmagać się z zanikowym zapaleniem skóry, przewlekłym zapaleniem stawów, zapaleniem mięśni czy nawet neuroboreliozą.
Jak wygląda leczenie boreliozy?
Leczenie boreliozy opiera się na podawaniu antybiotyków. Ich rodzaj dobierany jest na podstawie fazy choroby. Najczęściej wykorzystuje się do tego antybiotyki z grupy penicylin, tetracyklin lub cefalosporyn. Leki przyjmuje się przez 3-4 tygodnie. Choć antybiotykoterapia jest wysoce skuteczna, może dojść do nawrotu choroby. Niektóre osoby zmagają się też z zespołem poboreliozowym, którego objawami są zmęczenie, bóle mięśni, bóle stawów. Takie symptomy mogą być obecne nawet przez kilka miesięcy.
Borelioza – jak jej zapobiegać?
Borelioza może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Kleszcze są aktywne nie tylko latem i nie tylko w lasach, jak to było kiedyś. Dziś można je spotkać nawet w miejskich parkach, co jest powodem rosnących zakażeń chorobami odkleszczowymi. Jak zapobiegać boreliozie? Najlepiej przez odpowiednie ubranie, ale i zachowanie. Wybierając się na spacer, warto założyć długie spodnie, pełne buty, koszulę z długimi rękawami. Zaleca się też stosowanie środków odstraszających kleszcze. Lepiej unikać rejonów, które określane są jako siedliska tych pajęczaków. Odradza się zbaczanie z dróg w lasach, chodzenie po zaroślach i łąkach. Po każdym powrocie z miejsc, gdzie jest bujna roślinność, warto dokładnie sprawdzić, czy na ciele nie mamy jakiegoś kleszcza.