10 dolegliwości, na które pomoże Ci pierzga pszczela!

Pierzga – co to jest? Jest to naturalny produkt pszczeli, znany od najdawniejszych czasów, obecnie, znów wraca do łask. To produkt o dużej zawartości monosacharydów, witaminy K, aminokwasów i enzymów. Pierzga posiada silne działanie antybiotykowe, natomiast dzięki zawartości selenu, wspomaga detoksykację organizmu.

pierzga-zywn

Jak powstaje pierzga?

Pierzga jest to niezwykła mieszanka miodu, pyłku i mleczka pszczelego, z których pszczoły ubijają zbitą masę. Składają ją w komórkach pszczelich, po czym zabezpieczają ją miodem. Panująca w ulu wysoka temperatura oraz wilgoć i mikroorganizmy, przyczynia się do biochemicznych przemian pyłku. Następuje fermentacja mlekowa, w wyniku czego powstaje pierzga. Tak powstała pierzga jest odporna na oddziaływanie bakterii i grzybów. Jest łatwoprzyswajalna przez organizm.

Właściwości pierzgi:

  1. Wzmacnia system odpornościowy organizmu a także wspomaga leczenie farmaceutykami,
  2. Dostarcza substancje odżywcze do organizmu,
  3. Wzmacnia system nerwowy, tym samym znajduje zastosowanie w leczeniu depresji oraz wzmacnia kreatywne myślenie,
  4. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, zwłaszcza przy chorobie wrzodowej, zwalcza nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby,
  5. Pomocna w leczeniu zaparć i biegunki,
  6. Wzmacnia regenerację organizmu po przebytym zawale i po operacjach,
  7. Stosowana w okresach wzmożonych zachorowań oraz w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła,
  8. Zwiększa poziom czerwonych krwinek we krwi i poziom żelaza we krwi, dzięki czemu zapobiega powstawaniu anemii,
  9. Reguluje przemianę materii.
  10. Wzmacnia regenerację skóry i poprawia jej elastyczność. Likwiduje zmarszczki i rozstępy, zwłaszcza po intensywnej diecie odchudzającej.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.