10 postanowień noworocznych, które warto zrealizować!

Nowy rok to dla nas świetna okazja na wprowadzenie zmian do swojego dotychczasowego stylu życia. Wśród najczęstszych postanowień noworocznych, zazwyczaj znajdują się te, które posiadają bezpośredni wpływ na poprawę naszego stanu zdrowia oraz samopoczucia. W poniższym poradniku wybraliśmy dla Ciebie 10 postanowień noworocznych, które z pewnością warto zrealizować.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jakie postanowienia warto wprowadzić w nowym roku;
  • Jak konsekwentnie przestrzegać postanowień noworocznych;
  • Czy warto udać się do dietetyka w celu ustalenia indywidualnego jadłospisu.

10 zdrowych zmian, które warto wprowadzić do swojego życia w nowym roku!

Po pierwsze: Wprowadź do swojej diety świeże warzywa i owoce. Pamiętaj, aby każdego dnia spożywać przynajmniej 1 porcję świeżych owoców oraz 4 porcje warzyw (najlepiej w świeżej formie lub gotowanej na parze).

Po drugie: Zrezygnuj ze smażenia na głębokim tłuszczu. Jeśli masz zamiar pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów, a przy okazji zapewnić sobie dobre zdrowie na długie lata, zamiast smażenia wybieraj proces gotowania na parze lub pieczenia w piekarniku.

Po trzecie: Zamiast soków i napojów gazowanych wybieraj wodę. Spożywanie naturalnej wody odpowiada nie tylko za utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu, ale również za nasze dobre samopoczucie. Warto również wiedzieć, iż spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia sprzyja walce z nadmiarem zbędnych kilogramów.

Po czwarte: Wprowadź aktywność fizyczną do swojej codzienności. Ruch stanowi podstawę naszego zdrowia. Nie zapominaj o tym i każdego dnia staraj się poświęcić minimum 20-30 minut na wybraną aktywność fizyczną.

Po piąte: Wybieraj produkty pełnoziarniste. Kupuj bułki oraz chleb razowy, wybieraj kasze gruboziarniste (np. kaszę gryczaną) oraz ciemne makarony i brązowy ryż.

Po szóste: Unikaj spożywania alkoholu. Piwo oraz napoje wysokoprocentowe zwierają w sobie nie tylko sporą dawkę kalorii, ale przede wszystkim wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Po siódme: Zrezygnuj z palenia papierosów. Papierosy odpowiedzialne są nie tylko za zwiększenie ryzyka nowotworów płuc, ale również za szereg chorób kardiologicznych oraz przyspieszenie procesów starzenia się skóry.

Po ósme: Unikaj spożywania gotowych słodyczy. Zrezygnuj z jedzenia batonów oraz słonych przekąsek. Zamiast tego wybieraj orzechy oraz domowe ciasteczka owsiane lub ciasta o obniżonej zawartość tłuszczów nasyconych i białego cukru.

Po dziewiąte: Nie zapominaj o roślinach strączkowych. Fasola, ciecierzyca, czy bób stanowią nie tylko doskonałe źródło białka, ale przede wszystkim cennych witamin. Dlatego też, warto spożywać niniejsze rośliny 2, a nawet 3 razy w tygodniu.

Po dziesiąte: Ogranicz czerwone mięso i jedz więcej ryb. Świeże ryby stanowią niezastąpione źródło cennych kwasów tłuszczowych, które skutecznie wzmacniają naszą odporność. Pamiętaj o tym, komponując swój nowy jadłospis.

Zacznij od dziś, a nie od jutra!

Konsekwentne wprowadzenie zdrowych zmian do swojej codzienności nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też, warto namówić wszystkich domowników, aby razem z Tobą przestawili się na nowy styl życia. Już dzisiaj pozbądź się ze swojej lodówki wszystkich niezdrowych przekąsek i poszukaj inspiracji kulinarnych, dzięki którym łatwiej będzie Ci wprowadzić warzywa i owoce do swojej diety. Pamiętaj również, że cenną pomocą w przestrzeganiu postanowień noworocznych jest zbudowanie konkretnego planu. Zapisz w kalendarzu cele, które chcesz osiągnąć, a następnie regularnie monitoruj swoje postępy. Nie zapominaj również o przygotowywaniu tygodniowych planów posiłków oraz o dokładnej liście zakupów.

Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Jeśli nie masz czasu na samodzielne komponowanie cotygodniowych jadłospisów opartych o zasady zdrowego odżywiania, lub zmagasz się z określoną chorobą przewlekłą, która nakłada spore ograniczenia dietetyczne, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego dietetyka. Z odpowiednim wsparciem nie tylko dowiesz się jak przyrządzić smaczne i zdrowe potrawy, ale przede wszystkim zyskasz fachową pomoc oraz skrupulatną kontrolę Twoich postępów.

Podsumowanie

Jeśli w tym roku masz zamiar zmienić coś w swoim życiu, nie czekaj ani chwili dłużej. Już dziś zacznij wprowadzać zdrowe zmiany do swojej codzienności i ciesz się spektakularną poprawą nie tylko wyglądu swojej sylwetki, ale przede wszystkim samopoczucia!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.