10 powodów, dla których warto ćwiczyć siłowo

Chcesz rozpocząć przygodę z treningiem siłowym i zastanawiasz się, co dobrego może on Tobie dać? Nie zastanawiaj się dłużej, tylko sprawdź naszą listę 10 powodów, dla których warto podjąć się regularnego treningu siłowego.

trening siłowy

  1. Większa siła i wytrzymałość mięśniowa. Mięśnie na każdym treningu adaptują się do większych ciężarów poprzez nadbudowywanie maleńkich włókienek mięśniowych. Proces adaptacji jest niezbędny organizmowi do tego, by móc dźwigać coraz większe ciężary z coraz mniejszym wysiłkiem.
  2. 2. Atrakcyjny wygląd i zarysowana sylwetka. Efektem zbudowania większej ilości tkanki mięśniowej (wskutek wspomnianej w punkcie 1. adaptacji) jest ujędrnienie ciała i poprawienie jego proporcji.
  3. 3. Mniejsza ilość tkanki tłuszczowej i zwiększone tempo przemian metabolicznych. Im więcej tkanki mięśniowej w organizmie, tym większa spoczynkowa przemiana materii, ponieważ mięśnie są wymagającą pod względem kalorii tkanką. Jednocześnie duży udział mięśni w ciele to mniejsza objętość komórek tłuszczowych.
  4. Poprawa wskaźników dotyczących układu hormonalnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku mężczyzn. Trening siłowy wzmaga wydzielanie u nich testosteronu, czyli głównego hormonu płciowego. U kobiet działa podobnie, ale biorąc pod uwagę, że kobiety naturalnie mają mniejsze stężenie testosteronu we krwi, nie należy się obawiać, że trening za bardzo to stężenie podniesie.
  5. Lepsze ukrwienie tkanki mięśniowej. Każdy ruch wyzwala przyspieszenie przepływu krwi przez tkanki organizmu, lepsze ich dotlenowanie i odżywienie.

zalety treningu siłowego

6. Większe zapotrzebowanie na energię – możesz więcej zjeść. Wspomnieliśmy o tym w punkcie 3. – tkanka mięśniowa charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na energię, a ponadto trening siłowy średnio spala około 300 (nawet 500) kcal. To oznacza, że regularnie trenując możemy bez obaw jeść więcej, ponieważ te kalorie posłużą za paliwo dla wymagających mięśni.

7. Szybkie efekty i pamięć mięśniowa. Już kilka tygodni treningu siłowego może zmienić sylwetkę. Co ciekawe, nawet po przerwaniu regularnych treningów na kilka tygodni czy nawet miesięcy, tkanka mięśniowa może zmniejszyć objętość, ale po powrocie do trenowania bardzo szybko wraca do poprzedniego wyglądu. To tak zwana pamięć mięśniowa.

8. Stałe miejsce do wykonywania ćwiczeń. Nie musisz zastanawiać się, gdzie trenować danego dnia. Po prostu wybierz najbliższą dogodną siłownię.

9. Możliwość wykonywania treningu w domu. Jeśli nie chcesz trenować na dużej siłowni, to nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze bardziej ułatwić sobie sprawę i zrobić małą siłownię u siebie w domu. Wystarczą hantle, sztanga, kilka talerzy (obciążeń) do nich i trochę przestrzeni.

10. Zdrowe hobby i korzystna dla organizmu pasja. Jak każdy sport, także treningi na siłowni, jeśli wykonywane z głową, rozsądkiem i wiedzą, mogą być bardzo korzystne dla zdrowia. Poza tym mogą się przerodzić w pasję i pomóc Ci odnaleźć „swoją” grupę ludzi.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.