Współczesna medycyna potwierdza, że żurawina posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu m.in. zapalenia pęcherza moczowego.
Pierwsze dobroczynne właściwości żurawiny w zakresie leczenia infekcji dróg moczowych udowodniono w 1840 r. i od tej pory nieprzerwanie korzystamy z dobrodziejstw tej rośliny. Dlaczego żurawina jest tak skuteczna?
Krzewy żurawiny rosną w specyficznych miejscach. Można je znaleźć głównie na wysokich torfowiskach, w jakie zamieniają się zbiorniki wodne zarastające roślinnością. Dzięki tak specyficznemu podłożu owoce żurawiny gromadzą duże ilości proantocyjanidów, które mają właściwości chroniące wątrobę, obniżające poziom cukru we krwi i wspomagające siłę skurczu sercowego. Najbardziej znany jest dobroczynny wpływ żurawiny na układ moczowy.
Co ciekawe, żurawiny większość z nas nie zna. Jej cierpki, kwaskowaty smak powoduje, że nie da się jej raczej jeść na surowo. W postaci suszonej wciąż niewiele osób po nią sięga, choć panuje powszechne przekonanie, co do dobroczynnego wpływu żurawiny na zdrowie.
Żurawina w medycynie
Żurawinę stosowano już w starożytnej, słowiańskiej medycynie naturalnej. Jej owoce były wykorzystywane, jako środek leczniczy przy reumatyzmie, przeziębieniach, anginie i problemach jelitowych i żołądkowych.
W średniowieczu żurawina była zalecana kobietom przy bolesnym miesiączkowaniu.
Dobroczynne właściwości żurawiny od najdawniejszych czasów są doceniane przez rdzenne plemiona Indian Ameryki Północnej, którzy używają soku żurawinowego m.in. do przemywania ran i wyciągania toksyn po zatrutych strzałach.
Właściwości żurawiny
Owoce żurawiny zawierają duże ilości witamin, w tym: witaminę A, B1, B2, B6 i E oraz sole mineralne, w tym: wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, magnez i jod.
Żurawina jest naturalnym środkiem na grypę, przeziębienie i pomaga wzmocnić organizm. Ma właściwościowości przeciwdziałające próchnicy. Zawiera związki przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Owoców żurawiny używa się w trakcie diet odchudzających.
Żurawina na zapalenie pęcherza moczowego
Infekcje dróg moczowych to częsta dolegliwość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bardziej narażone są na nią kobiety. Wskazuje się, że prawie 30% kobiet przechodzi w swoim życiu zapalenie pęcherza moczowego, związane z bolesnością w dole brzucha, parciem na mocz i częstymi wizytami w toalecie. Pomocna w leczeniu takich dolegliwości jest żurawina. Dlaczego?
Badania dowiodły, że pozytywny wpływ żurawiny na układ moczowy wynika ze zmniejszonego przylegania bakterii do nabłonka pęcherza.
Żurawina jest powszechnie stosowanym środkiem na problemy i dolegliwości dróg moczowych. W Stanach Zjednoczonych sok z żurawiny jest stosowany od wielu lat. Przeprowadzone tam badania wykazały, że żurawina zmniejsza częstotliwość infekcji dróg moczowych u młodych kobiet i u starszych o średnio 20-60%. Jest uznawana za alternatywną metodę kuracji infekcji dróg moczowych.
Zastosowanie żurawiny w kuchni
Żurawina w postaci suszonej jest wykorzystywana, jako przekąska, dodatek do deserów, porannych płatków, muesli lub jako składnik sosów i dodatek do mięs.
A niżej przepis na ciasto z dodatkiem żurawiny.
Szybkie ciasto z dodatkiem żurawiny
Składniki:
– 2 szklanki mąki pszennej
– 1/2 kostki masła
– 1 szklanka cukru
– 1szklanka suszonych żurawin (10 dag)- do kupienia tutaj
– 5 jajek
– 1 laska wanilii
– 1/4 szklanki mleka
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– masło do wysmarowania formy
– 1 łyżka tartej bułki
– szczypta soli
– 2 dodatkowe łyżki mąki
Jajka umyć, oddzielić białka od żółtek.
Żółtka utrzeć z masłem i cukrem na puszystą masę. Dodać mleko, proszek do pieczenia, miąższ wanilii i mąkę. Wszystko dokładnie wymieszać.
Żurawiny obsypać mąką, tak by cała została zakryta.
Z białek ubić pianę na sztywno i dodać ją razem z żurawinami do ciasta. Całość delikatnie wymieszać.
Formę do pieczenia wysmarować masłem i posypać tartą bułką. Do tak przygotowanej formy przelać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec ok. 45 minut, aż wierzch będzie złocisty.
Gotowe ciasto można posypać cukrem pudrem lub udekorować polewą.
Smacznego!