Od 20 do 50% kobiet przechodzi w swoim życiu zapalenie pęcherza moczowego. Jak to leczyć? Dlaczego warto sięgnąć po żurawinę?

Współczesna medycyna potwierdza, że żurawina posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu m.in. zapalenia pęcherza moczowego.

zurawina

Pierwsze dobroczynne właściwości żurawiny w zakresie leczenia infekcji dróg moczowych udowodniono w 1840 r. i od tej pory nieprzerwanie korzystamy z dobrodziejstw tej rośliny. Dlaczego żurawina jest tak skuteczna?

Krzewy żurawiny rosną w specyficznych miejscach. Można je znaleźć głównie na wysokich torfowiskach, w jakie zamieniają się zbiorniki wodne zarastające roślinnością. Dzięki tak specyficznemu podłożu owoce żurawiny gromadzą duże ilości proantocyjanidów, które mają właściwości chroniące wątrobę, obniżające poziom cukru we krwi i wspomagające siłę skurczu sercowego. Najbardziej znany jest dobroczynny wpływ żurawiny na układ moczowy.

Co ciekawe, żurawiny większość z nas nie zna. Jej cierpki, kwaskowaty smak powoduje, że nie da się jej raczej jeść na surowo. W postaci suszonej wciąż niewiele osób po nią sięga, choć panuje powszechne przekonanie, co do dobroczynnego wpływu żurawiny na zdrowie.

Żurawina w medycynie

Żurawinę stosowano już w starożytnej, słowiańskiej medycynie naturalnej. Jej owoce były wykorzystywane, jako środek leczniczy przy reumatyzmie, przeziębieniach, anginie i problemach jelitowych i żołądkowych.
W średniowieczu żurawina była zalecana kobietom przy bolesnym miesiączkowaniu.
Dobroczynne właściwości żurawiny od najdawniejszych czasów są doceniane przez rdzenne plemiona Indian Ameryki Północnej, którzy używają soku żurawinowego m.in. do przemywania ran i wyciągania toksyn po zatrutych strzałach.

Właściwości żurawiny

Owoce żurawiny zawierają duże ilości witamin, w tym: witaminę A, B1, B2, B6 i E oraz sole mineralne, w tym: wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, magnez i jod.
Żurawina jest naturalnym środkiem na grypę, przeziębienie i pomaga wzmocnić organizm. Ma właściwościowości przeciwdziałające próchnicy. Zawiera związki przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Owoców żurawiny używa się w trakcie diet odchudzających.

Żurawina na zapalenie pęcherza moczowego

Infekcje dróg moczowych to częsta dolegliwość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bardziej narażone są na nią kobiety. Wskazuje się, że prawie 30% kobiet przechodzi w swoim życiu zapalenie pęcherza moczowego, związane z bolesnością w dole brzucha, parciem na mocz i częstymi wizytami w toalecie. Pomocna w leczeniu takich dolegliwości jest żurawina. Dlaczego?
Badania dowiodły, że pozytywny wpływ żurawiny na układ moczowy wynika ze zmniejszonego przylegania bakterii do nabłonka pęcherza.
Żurawina jest powszechnie stosowanym środkiem na problemy i dolegliwości dróg moczowych. W Stanach Zjednoczonych sok z żurawiny jest stosowany od wielu lat. Przeprowadzone tam badania wykazały, że żurawina zmniejsza częstotliwość infekcji dróg moczowych u młodych kobiet i u starszych o średnio 20-60%. Jest uznawana za alternatywną metodę kuracji infekcji dróg moczowych.

Zastosowanie żurawiny w kuchni

Żurawina w postaci suszonej jest wykorzystywana, jako przekąska, dodatek do deserów, porannych płatków, muesli lub jako składnik sosów i dodatek do mięs.
A niżej przepis na ciasto z dodatkiem żurawiny.

ciasto_z_zurawina

Szybkie ciasto z dodatkiem żurawiny

Składniki:
– 2 szklanki mąki pszennej
– 1/2 kostki masła
– 1 szklanka cukru
– 1szklanka suszonych żurawin (10 dag)- do kupienia tutaj
– 5 jajek
– 1 laska wanilii
– 1/4 szklanki mleka
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– masło do wysmarowania formy
– 1 łyżka tartej bułki
– szczypta soli
– 2 dodatkowe łyżki mąki

Jajka umyć, oddzielić białka od żółtek.
Żółtka utrzeć z masłem i cukrem na puszystą masę. Dodać mleko, proszek do pieczenia, miąższ wanilii i mąkę. Wszystko dokładnie wymieszać.
Żurawiny obsypać mąką, tak by cała została zakryta.
Z białek ubić pianę na sztywno i dodać ją razem z żurawinami do ciasta. Całość delikatnie wymieszać.
Formę do pieczenia wysmarować masłem i posypać tartą bułką. Do tak przygotowanej formy przelać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec ok. 45 minut, aż wierzch będzie złocisty.
Gotowe ciasto można posypać cukrem pudrem lub udekorować polewą.

Smacznego!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.