5 podstawowych kroków do zero waste

Zero waste i less waste to moda, która ogarnęła już cały świat. Można powiedzieć – na całe szczęście, bo nasza planeta bardzo tego potrzebuje, a i nam samym potrzeba mniej przedmiotów, a więcej natury. Im mniej zaśmiecimy Ziemię, tym łatwiej będzie wciąż jeszcze odnaleźć na niej piękne, kojące ciało i duszę miejsca pełne zieleni i relaksu.

Z tego artykułu dowiesz się:
– jak zacząć przygodę z zero waste
– jak wyrzucać mniej plastiku

– jak wprowadzić zasady less-waste na co dzień
– jakie są najprostsze zasady ekologicznego życia.

 

Jeśli w codziennym biegu nie wiesz, od czego zacząć i czy zero waste jest dla ciebie, warto zapoznać się z podstawowymi, najprostszymi zasadami. Tych kilka kroków sprawi, że przyłożysz rękę do poprawy świata, a jednocześnie są to rzeczy, które każdy z nas może zrobić prawie bez wysiłku.

  1. Noś przy sobie torbę na zakupy.

Foliowe torby do zakupów, tych planowanych i tych zrobionych “przy okazji”, to ogromna ilość śmieci. Polacy zużywają średnio ponad czterysta toreb foliowych rocznie na osobę. To więcej niż jedna dziennie. Dla porównania Duńczycy zużywają ich średnio 4 rocznie na osobę. Jak widać, da się! Wszystko, czego potrzebujesz, to materiałowa torba, złożona i schowana “na wszelki wypadek” w codziennym bagażu albo kieszeni. Nie nosisz bagażu albo masz za małą torebkę? Cienkie, zwijane torby na zakupy można nosić nawet jako breloczek przy kluczach. Albo wziąć tych kilka kupionych po drodze rzeczy w ręce. W bagażniku samochodu możesz mieć składaną skrzynkę na takie okazje. To naprawdę proste!

  1. Nie kupuj wody. 

Zamiast tego kup bidon lub butelkę wielorazową ze szkła lub metalu i napełniaj ją wodą z kranu. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź stronę internetową przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w twoim regionie; znajdziesz tam aktualne informacje o przydatności wody do picia. Oczywiście możesz także zainwestować w filtr w kranie, w dzbanku lub bezpośrednio w butelce. To ostatnie rozwiązanie pozwoli ci bezstresowo napełnić bidon wodą z kranu wszędzie, gdziekolwiek jesteś. Dla wielbicieli wody gazowanej są domowe syfony do produkcji bąbelków.

Jeśli lubisz wypić kawę na mieście, miej ze sobą własny kubek termiczny. Zminimalizujesz ilość jednorazowych kubeczków, a w wielu kawiarniach zapłacisz mniej za napój.

  1. Segreguj śmieci. 

I rób to poprawnie. Zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi segregacji odpadów w twoim miejsc zamieszkania i zacznij ich przestrzegać. To nie jest trudne i szybko wchodzi w nawyk. Pamiętaj, że recykling jest możliwy tylko pod warunkiem, że wrzucimy śmieć do odpowiedniego pojemnika.

  1. Kupuj mniej – oszczędzisz planetę i pieniądze. 

Zakupy spożywcze w miarę możliwości rób wtedy, gdy nie jesteś głodny – z pustym żołądkiem mamy skłonność do kupowania zbyt wiele jedzenia, które później trzeba będzie wyrzucić. Ubrania kupuj dobrej jakości – dłużej będą ci służyć, a jeśli przestaną ci się podobać, możesz je sprzedać lub wymienić się z kimś innym. “Wymianki” stają się coraz bardziej popularne i nie dotyczą tylko damskich ciuchów! Jeśli lubisz polować na ubraniowe perełki w second handach, to tym lepiej. A przede wszystkim – zastanów się przez moment, czy naprawdę potrzebujesz nowej rzeczy. Kolejny gadżet, zabawka dla dziecka lub para butów mogą okazać się zupełnie zbędne, gdy chwilę o tym pomyślisz. Złota zasada, gdy czegoś potrzebujesz? Postępuj według tej kolejności: użyj tego, co już masz – pożycz – kup używane – w ostateczności kup nowe.

  1. Nie wyrzucaj – napraw! 

Zniszczone buty oddaj do dobrego szewca, ubranie do krawcowej, a do mebla zatrudnij “złotą rączkę” lub znajdź chwilę, żeby odnowić go samodzielnie. Urządzenia elektroniczne czasem można tylko oddać do utylizacji, ale zawsze warto najpierw sprawdzić, czy specjalista nie zdoła tchnąć w nie jeszcze nieco życia.

Proste? Tak. Te zasady nie zajmują czasu, nie wymagają wydatków i nie są skomplikowane. Powodzenia na drodze do zero waste!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.