Odpowiednio przygotowane potrawy, ze skomponowanym składem witamin i minerałów, są zbawienne dla diety. Ale oprócz tego ważne jest, aby w odpowiedni sposób przechowywać żywność i przygotowane dania. Jest to istotne, jeśli nie chcemy utracić cennych składników odżywczych w nich zawartych.
-
Żywność przechowujemy w lodówce
Niskie temperatury chronią żywność przed rozwojem drobnoustrojów odpowiedzialnych za jej psucie się. Dlatego najlepszym wyjściem jest możliwie, jak najszybciej umieścić posiłek w lodówce.
-
Produkty umieszczamy w specjalnych naczyniach
Żywność wymaga przechowywania w odpowiednich naczyniach – szklanych lub specjalnych, plastikowych. Pojemniki, które nadają się do kontaktu z żywnością posiadają odpowiednie znakowanie na opakowaniu.
-
Potrawy chowamy po przestudzeniu
Przed schowaniem potrawy w lodówce należy pamiętać o wcześniejszym jej schłodzeniu. Po pierwsze jest to ważne z uwagi na oszczędność energii (lodówka zużywa jej więcej, jeśli wewnątrz przechowuje się ciepłą żywność), po drugie plastikowe pojemniki mogą się odkształcać pod wpływem ciepła, a dodatkowo niektóre materiały pojemników mogą wchodzić w reakcje z potrawami.
-
Mrozimy
Kiedy mamy sporą ilość żywności do przechowania, dobrym rozwiązaniem jest zamrożenie części z niej. Dzielimy ją na mniejsze porcje i wkładamy do woreczków foliowych lub specjalnych opakowań na żywność.
-
Unikamy folii aluminiowej
Nie mrozimy żywności w folii aluminiowej, ponieważ nie jest ona szczelna i dopuszcza do produktów powietrze, przez co stają się one wyschnięte, a do tego mogą przesiąknąć zapachem z zamrażalnika.