5 sposobów na ograniczenie plastiku w łazience

Wszyscy wiemy, że w trosce o środowisko należy nosić własną torbę na zakupy i bidon na wodę, ale prawdziwym problemem jest zużycie plastiku w gospodarstwie domowym. Trudno od ręki wyeliminować stare nawyki i zamienić wszystko, czego używamy, na wersję eko, ale na szczęście dostępnych jest coraz więcej przyjaznych środowisku alternatyw dla produktów, których używamy najczęściej.

Poniżej prezentujemy:
– pięć pomysłów, dzięki którym wasza łazienka uwolni się od plastiku
recykling szczoteczek do zębów – dlaczego lepiej kupić bambusową
naturalna łazienka w stylu SPA
wielorazowe produkty do pielęgnacji
– less waste w łazience.

 

 

  1. Bambusowe szczoteczki do zębów. 

Problem ze szczoteczkami do zębów polega nie tylko na tym, że są zrobione z plastiku, ale także na tym, że nie jest to plastik recyklingowalny. Zużytą szczoteczkę do zębów wyrzuca się do odpadów zmieszanych i nawet jej rączki nie da się przetworzyć, ponieważ zwykle zrobiona jest z różnego rodzaju tworzyw połączonych w jeden design. Biorąc pod uwagę, że używa się kilku szczoteczek rocznie, tych śmieci zbiera się naprawdę dużo. Dlatego zamiana na szczoteczkę bambusową z ekologicznym włosiem jest dobrym krokiem naprzód! Wybierzcie taką, którą możecie kupić stacjonarnie lub która nie jest wysyłana z daleka. Lepiej omijać z daleka oferty w rodzaju “nowa szczoteczka prosto pod twoje drzwi co trzy miesiące” – zwykle są to oferty z krajów azjatyckich, a więc korzystając nich w Polsce, dokładamy się do śladu węglowego spowodowanego dostawą.

 

  1. Mydło w kostce.

Jeszcze niedawno kojarzone z czasami PRL-u, gdy półki sklepowe nie uginały się od pachnących żeli pod prysznic i jedyną możliwością była kostka o zapachu zielonego jabłuszka – dziś wraca do łask. Mydlarnie wyrastają jak grzyby po deszczu, a ich oferta może przyprawić o zawrót głowy. Możecie wybrać klasyczne mydło marsylskie, ale mamy w Polsce coraz więcej manufaktur produkujących własne, znakomite kostki myjące o kolorach, zapachach i właściwościach dosłownie dla każdego. Warto poszukać mydlarni, która nie pakuje mydeł w folię i oferuje ekologiczne pakowanie oraz dostawę.

 

  1. Mniej znaczy więcej

Kilka płynów do kąpieli, cała półka kremów i balsamów, maseczki do twarzy w pojedynczych opakowaniach – czy naprawdę nasza skóra potrzebuje tego wszystkiego? Zdecydowanie zdrowiej dla cery i dla planety będzie wybrać stałe, ulubione produkty wysokiej jakości. Idealnie, jeśli będą ekologiczne i pakowane w szklane opakowania zamiast w plastik, ale przede wszystkim niech będzie ich mniej.

 

  1. Łazienka w stylu SPA

Ceramiczne mydelniczki, drewniane pudełka na drobiazgi, bambusowe pojemniczki i półki – oto, co tworzy klimat stylowej łazienki i kojarzy się z luksusem salonów SPA. Dotyk naturalnych materiałów to we współczesnym świecie rzeczywiście pewien luksus – ale także konieczność, by nie generować kolejnych plastikowych śmieci. Tak więc następnym razem na zakupach sięgnijcie po drewno, zamiast tworzywa sztucznego!

 

  1. Koniec z produktami jednorazowymi

Myjka do twarzy zamiast wacików to doskonałe rozwiązanie, zastępujące przy okazji łagodny peeling i sprawiający, że nie potrzebujesz produktów do demakijażu. Wielorazowe waciki i podpaski od rodzimych producentów, kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów – te produkty są bezpieczne, ekologiczne i w ostatecznym rozrachunku znacznie tańsze, niż ich jednorazowe zamienniki.

 

Warto zauważyć, że w powyższym zestawieniu większość rozwiązań wspiera nie tylko planetę, ale także portfel. A w bonusie otrzymujemy piękną, niezaśmieconą plastikiem łazienkę i o wiele zdrowszą skórę, która może wreszcie odetchnąć od nadmiaru chemii w kosmetykach.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.