5 sposobów na to jak zmniejszyć apetyt na słodycze.

Serniki, eklery, pierniki i wiele innych łakoci kusi nas każdego dnia. Wiadomo jednak, że cukier szkodzi. Powstaje więc pytanie, dlaczego nie możemy z tym skończyć? Według badania amerykańskich naukowców cukier uzależnia tak samo, jak używki. Sprawdź, zatem jak ograniczyć jego spożycie.

Apetyt na słodycze

Z tego artykułu dowiesz się:

Apetyt na słodycze – z czego wynika?

 

Chęć sięgnięcia po coś słodkiego wynika z kilku powodów:

  • Spożywanie cukru działa jak narkotyk – sprawia, że organizm wydziela serotoninę (hormon szczęścia);
  • Regularne spożywanie słodyczy powoduje znaczne wahania cukru we krwi – jeśli cukier we krwi gwałtownie spadnie, co zazwyczaj zauważa się jakiś czas po spożyciu słodyczy, mózg będzie domagał się jeszcze większej ich ilości;
  • Złe nawyki żywieniowe – jeśli regularnie jemy słodycze, po prostu ciężko nam się oduczyć ich spożywania na co dzień.

Apetyt na słodycze – do czego prowadzi ich ciągłe spożywanie?

Regularne spożywanie słodyczy prowadzi do znacznych wahań poziomu cukru we krwi. Taki model odżywiania w perspektywie czasu może przynieść wystąpienie objawów, a w tym:

·         Przewlekłe zmęczenie;

·         Nieustanny apetyt na słodycze;

·         Niska odporność;

·         Niepokój;

·         Problemy skórne;

·         Nadwaga i otyłość;

·         Wysokie ciśnienie krwi;

·         Próchnica i wypadające zęby.

 

Występowanie przynajmniej 2 powyższych objawów uznać można za stan alarmowy, gdyż ich współistnienie może oznaczać cukrzycę. Chorobę, która niszczy ciało od wewnątrz. Spożywanie cukru to swego rodzaju błędne koło, gdyż kolejna czekoladka czy kawałek ciasta, sprawia, że chcemy więcej. Jak zatem zahamować apetyt na słodycze?

Jak zerwać ze słodkim nałogiem?

Warto uświadomić sobie, aby z nim nie walczyć, lecz podejmować rozsądne decyzje. Jeśli chcesz odstawić słodycze, nie rób tego natychmiast i nie staraj się ich w ogóle nie jeść. To się nie uda.

Ważne, aby podjąć kluczową decyzję: CHCĘ OGRANICZYĆ CUKIER, a kolejno trzymać się kilku praktycznych wskazówek, które w perspektywie czasu przyniosą sukces.

5 sposobów na zmniejszenie apetytu na słodycze

  1. Systematyczność, „zasada jedno mniej” – staraj się w ciągu dnia słodzić 1 łyżeczkę mniej, zjadać jeden kawałek ciasta mniej, itd.;
  2. Wyklucz słodkie napoje – napoje tego typu nie gaszą pragnienia, więc, po co je pić? Chcesz czegoś smacznego, kup sobie dobrą herbatę;
  3. Nie kupuj na mieście – gotuj w domu, to najlepszy pomysł na to, żeby jeść mniej cukru w diecie;
  4. Zamiast ciastek wybierz kisiel – prosta zamiana, a zjadasz o 50% mniej cukru;
  5. Jedz regularnie – w ten sposób nie będziesz odczuwać napadów głodu i sięgać po szybkie przekąski w formie np. batonów.

 

A przede wszystkim

 

Regularnie się ruszaj – im lepsza forma, tym większy opór przed jej zniszczeniem poprzez obżeranie się słodyczami.

Apetyt na słodycze jak zahamować

Podsumowanie

Znasz już 5 praktycznych metod na to, aby zmniejszyć spożycie, a ostatecznie apetyt na słodycze. Trzymając się ich, sprawisz że jakość Twojego życia na pewno się poprawi.

Unikaj cukrów prostych na rzecz innych wartościowszych składników w diecie. Oczywiście nie oznacza to, że musisz całkowicie przestać jeść słodycze. Pamiętaj: NAJWAŻNIEJSZY JEST UMIAR.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikdlazdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.