5 ziół odchudzających

Zioła odchudzające to temat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Okazuje się bowiem, że przyprawy mogą wspomagać zrzucanie zbędnych kilogramów. Sprawdź, które rośliny są w stanie Ci pomóc.

zioła odchudzające, zioła na odchudzanie, przyprawy odchudzające

Z tego artykułu dowiesz się:

Zioła odchudzające – dlaczego warto je mieć w domu

Sporządzanie posiłków smacznych, tanich oraz zdrowych jest o wiele prostsze niż może się wydawać. Idealnie sprawdza się tutaj szeroka gama przypraw, które dodawane do posiłków nadają im nie tylko nietuzinkowego smaku, ale i właściwości prozdrowotnych w tym wspomagających odchudzanie.

Przyprawy to nie tylko sól i pieprz czarny. Niekiedy jest jednak tak, że uda nam się przezwyciężyć przyzwyczajenie do soli i włączymy do naszej kuchni przyprawy takie jak bazylia, oregano, cynamon, lubczyk czy nawet kurkumę. I warto tak robić, ponieważ niektóre z nich uznać można za zioła odchudzające.

Zioła na odchudzanie – jakie można kupić w sklepie?

Na rynku można ich znaleźć wiele. Jednak do ziół, które wspomogą odchudzanie i są dobrze dostępne, zalicza się tylko kilka.

Przyprawy odchudzające – lista

 • Mięta pieprzowa;
 • Cynamon;
 • Krwawnik pospolity;
 • Pieprz czarny;
 • Lubczyk lekarski;
 • Kurkuma;
 • Poziomka pospolita;
 • Imbir;
 • Szałwia lekarska;
 • Gorczyca;
 • Skrzyp polny;
 • Mniszek lekarski;
 • Goździki.

5 najlepszych ziół odchudzających

Poniższe zestawienie podsumowuje przyprawy wykazujące korzyści nie tylko wobec gubienia zbędnych kilogramów, ale i wobec zdrowia.

 1. Goździki – przyśpieszają metabolizm, łagodzą efekt źle pracujących jelit, wspomagają trawienie;
 2. Pieprz Cayenne/Czarny pieprz – kapsaicyna i piperyna (związki aktywne) znacznie przyśpieszają metabolizm i blokują podział komórek tłuszczowych w ciele;
 3. Cynamon – pomaga regulować poziom cukru we krwi, chroni przed cukrzycą, usprawnia przyswajanie glukozy, czyli spowalnia odkładanie tłuszczu;
 4. Imbir – przyśpiesza metabolizm nawet o 20% po spożyciu oraz hamuje ośrodek głodu;
 5. Gorczyca – przyśpiesza metabolizm o 25%, a stosowane w czasie diety redukcyjnej może przyśpieszyć efekt odchudzający nawet o 30%.

zioła odchudzające, zioła na odchudzanie, przyprawy odchudzające

Kurkuma – bardzo skuteczna przyprawa odchudzająca

W ww. zestawieniu specjalnie nie podałem kurkumy, aby teraz zająć się nią indywidualnie. Jest to przyprawa, która nie tylko odchudza, ale i wykazuje prozdrowotne działanie wielokierunkowe od antyoksydacyjnego do usprawniającego pracę układu krążenia.

Warto jednak pamiętać, że efekt ten zauważalny będzie dopiero po spożyciu 1,5 g/dobę oraz w obecności pieprzu, który wzmacnia działanie kurkumy nawet 2000 razy.

Podsumowanie

Stosowanie przypraw jest niezwykle ważnym oraz niedocenianym elementem diety. Często mówi się o wyszukanych potrawach, które wspomagają odchudzanie. Takie diety zapewne działają, jednak po co szukać produktów drogich oraz mało dostępnych, jeśli pod ręką mamy całe bogactwo przypraw, które pozwolą nam skutecznie zadbać o sylwetkę, a tym samym poprawią nasze zdrowie. Spożywajmy je, zatem jak najczęściej.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.