Acerola – niezastąpione źródło witaminy C? Sprawdź najnowszy przepis!

Acerola, to owoc, który pochodzi z Ameryki Środkowej i tam najwcześniej został doceniony za sprawę swych niezwykłych właściwości. Wiśnia z Barbados, bo tak bywa też nazywana acerola, posiada kwaskowaty smak. Odpowiedzialna jest za to witamina C, zawarta w owocach aceroli w sporych ilościach. Prócz niej, w aceroli znajdują się też karotenoidy i antocyjany – wszystkie uznawane za silne przeciwutleniacze.

W porównaniu z innymi owocami acerola zawiera największą dawkę witaminy C, która stanowi aż 3% całego składu owocu. Co ciekawe, jeszcze niedojrzały owoc aceroli ma 2 razy więcej tej witaminy, niż dojrzały.

Rola witaminy C w organizmie
Witamina C jest niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest bardzo silnym, naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacnia odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Witamina C pomaga również zwalczyć wolne rodniki, które są przyczyną starzenia się skóry. Skutki jej niedoboru mogą być podobne, jak w przypadku wielu innych chorób, jednak nie można ich lekceważyć. Należą do nich m.in. brak apetytu, bóle mięśniowo-stawowe, krwawienie z dziąseł, problemy z gojeniem się ran oraz ogólne osłabienie organizmu. Oprócz tego witamina C powoduje lepsze wchłanianie żelaza, a jej niedobór może wiązać się z powstaniem anemii. Do innych chorób związanych z niskim poziomem witaminy C należą szkorbut i astma.

acerola-witamina-c

Przepis na koktajl z acerolą

Składniki:
4 łyżki soku z aceroli
2 banany
3 garście szpinaku
1 łyżka miodu
1 łyżka sproszkowanej trawy pszenicznej
1 łyżka soku z pigwy
2 szklanki chłodnego naparu z czystka
1 łyżka jagód goji

Wykonanie:
Wszystkie składniki, oprócz jagód goji, miksujemy na gładką masę. Przelewamy do szklanek i dekorujemy jagodami. Koktajl jest pożywny i bardzo szybki w przygotowaniu.

Gotowa do spożycia acerola w proszku lub kapsułkach do kupienia tutaj.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.