Aerobik – jak zadbać o formę w przyjemny sposób?

Szukasz sposobu na codzienną aktywność ruchową, która nie tylko zadba o piękny wygląd Twojej sylwetki, ale również sprawi Ci wiele radości? Być może aerobik to propozycja właśnie dla Ciebie! W poniższym poradniku przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw niezbędnych informacji, dzięki którym dowiesz się więcej na temat wspomnianej formy aktywności fizycznej. Na czym polega aerobik? I jakie są największe jego zalety? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze kwestie związane z niniejszym zagadnieniem zostały opisane w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest i na czym polega aerobik?
 • Dla kogo przeznaczony jest aerobik?
 • Jakie są zalety i wadu aerobiku?
 • Czym jest aqua-aerobik?
Jak zadbać o formę w przyjemny sposób?

Czym jest i na czym polega aerobik?

Chociaż aerobik dotarł do Polski już na początku lat 80-tych XX wieku, stale cieszy się niezmiennym zainteresowaniem (zwłaszcza wśród kobiet). Niniejsza forma aktywności ruchowej została opracowana przez amerykańskiego specjalistę do spraw programów sprawnościowych kosmonautów. Założeniem treningu było zapewnienie organizmowi jak najintensywniejszej wymiany tlenowej. Okazuje się, że podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych, szybkość naszego tętna może wzrastać nawet o 70%, co znacząco wpływa na przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Niniejszy rodzaj aktywności fizycznej opiera się na wykonywaniu powtarzanych ćwiczeń, przy zachowaniu regularnego, rytmicznego tempa. Podczas wykonywania treningu, uczestnikom często towarzyszy skoczna muzyka. Aerobik łączy ze sobą zarówno ćwiczenia wspomagające prawidłową czynność układu krążenia, jak i ćwiczenia siłowe. Warto również wiedzieć, że wraz z rozwojem niniejszej formy aktywności, wyodrębniono różne rodzaje aerobiku, wśród nich wyróżniamy:

 • Aerobik sportowy;
 • Aqua-aerobik (aerobik wodny);
 • Aerobik taneczny;
 • Aerobik typu Fat-burning;
 • Aerobik typu Step; oraz
 • Aerobik TBC (wykorzystujący obciążenia).
Czym jest i na czym polega aerobik?

Dla kogo przeznaczony jest aerobik?

Aerobik przeznaczony jest dla wszystkich osób, które pragną zadbać o zdrowy wygląd swojej sylwetki. Niemniej jednak, wykonywanie niniejszych ćwiczeń wymaga dużej sprawności oraz koordynacji ruchowej. Dodatkowo, wspomniana forma aktywności fizycznej może sprawić problemy osobom, które zmagają się z zaburzeniami w obrębie układu sercowo-naczyniowego, jak również ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Warto jednak wiedzieć, że aerobik jest w stanie w znaczący sposób zwiększyć naszą wydolność krążeniowo-oddechową. Dlatego też, może okazać się idealnym sposobem na zbudowanie właściwej kondycji u zdrowych osób, które do tej pory preferowały siedzący tryb życia. Ponadto, należy pamiętać, że wprowadzanie ćwiczeń aerobowych powinno odbywać się w sposób stopniowy i dostosowany do indywidualnych możliwości jednostki. Niniejsza forma aktywności ruchowej może świetnie sprawdzić się również w przypadku osób, którym nogi same rwą się do tańca na dźwięk energicznej muzyki.

Dla kogo przeznaczony jest aerobik?

Jakie są zalety i wady aerobiku?

Uprawianie aerobiku może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia, wśród nich wyróżniamy:

 • Zwiększenie sprawności układu sercowo-naczyniowego, jak również wydolności płucnej;
 • Przyspieszenie procesu redukowania tkanki tłuszczowej;
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych w przyszłości (w tym: otyłości, cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego);
 • Stymulację wydzielania endorfin, a tym samym poprawę naszego samopoczucia;
 • Zwiększenie elastyczności mięśni oraz wysmuklenie sylwetki.

Aerobik posiada niewiele wad. Niemniej jednak, uprawiany w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do powstania licznych kontuzji, a nawet poważnych urazów. Dodatkowo, dla niektórych osób, wykonywanie powtarzalnych ćwiczeń może okazać się monotonne. Warto również wiedzieć, że aerobik powinien prowadzony być pod okiem wykwalifikowanego trenera, a to niejednokrotnie wiąże się z nakładem finansowym, który dla niektórych może stanowić istotną barierę. Warto jednak pamiętać, że podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej w ciągu dnia jest w stanie przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia.

Czym jest aqua-aerobik?

Aerobik wodny to wspaniała alternatywa dla osób, które borykają się z zaburzeniami w obrębie stawów. Wykonywane w płytkim basenie ćwiczenia sprawiają nam nie tylko wiele radości, ale również są w stanie przynieść nam spektakularne efekty. Wszystko to za sprawą wykorzystania oporu wody. Oprócz tego, że aqua-aerobik nie obciąża stawów, jest również w stanie przynieść nam uczucie odprężenia. W okresie letnim warto wykorzystać słoneczną pogodę i spróbować niniejszej formy aktywności fizycznej nie tylko w basenie, ale również w jeziorze.

Podsumowanie

Aerobik stanowi skuteczny sposób nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawę naszego zdrowia oraz samopoczucia. Należy przy tym pamiętać, że osoba dorosła każdego dnia powinna przeznaczać minimum 40 minut na dowolną formę umiarkowanej aktywności fizycznej. Przestrzeganie niniejszej zasady, w połączeniu ze zdrową dietą, jest w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju poważnych chorób cywilizacyjnych w przyszłości i jednocześnie poprawić nasz wygląd oraz nastrój. Dlatego też, już dziś spróbuj wykonać ćwiczenia aerobowe, a być może okaże się, że ta forma aktywności jest właśnie dla Ciebie. 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.