Aktywność fizyczna w dobie koronawirusa – podpowiadamy, jak nie wypaść z formy, kiedy siłownie pozostają zamknięte

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem sprawiła, iż siłownie oraz pływalnie ponownie zostały zamknięte. Dla wielu osób oznacza to spore utrudnienie. Dlatego też, postanowiliśmy przygotować prosty poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak zachować dobrą formę bez potrzeby wychodzenia z domu. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla naszego zdrowia? I jakie ćwiczenia możemy wykonywać, kiedy siłownie pozostają nieczynne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ruch jest tak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia;
  • Jak utrzymać dobrą formę nie wychodząc z domu;
  • Ile kalorii możemy spalić podczas wykonywania obowiązków domowych;
  • Jakie ćwiczenia możemy wykonywać, gdy siłownie pozostają zamknięte.
Dlaczego ruch jest tak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia

Dlaczego ruch jest tak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej mówi się o znaczeniu nie tylko zdrowego żywienia, ale również systematycznej aktywności fizycznej w codziennym życiu człowieka. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na każdym kroku podkreślają, że sport jest nieodłącznym elementem dobrego zdrowia i samopoczucia. Warto wiedzieć, iż wykonywanie regularnych ćwiczeń wpływa na profilaktykę licznych zaburzeń, w tym: otyłości, chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II, a nawet depresji. Co ciekawe, dostosowana do indywidualnych wymagań i możliwości organizmu, aktywność fizyczna pozytywnie oddziałuje również na naszą odporność. Dlatego też, jeśli pragniemy zachować dobre zdrowie na długie lata, w ciągu każdego tygodnia powinniśmy wykonywać przynajmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności oraz 75 minut ćwiczeń o intensywnym natężeniu. Ważną informację stanowi fakt, że aby przestrzegać niniejszych zaleceń nie musimy wychodzić z domu! Wystarczy kawałek przestrzeni i odrobina wolnego czasu.

Jak utrzymać dobrą formę nie wychodząc z domu

Jak utrzymać dobrą formę nie wychodząc z domu?

Sytuacja pandemii spowodowała, iż wielu z nas przeniosło swoją pracę z biura do domu. Podczas dnia pełnego obowiązków warto jednak znaleźć odrobinę czasu na aktywność fizyczną w swobodnym wydaniu.

Po pierwsze: po około 45-60 minutach intensywnej pracy, staraj się przeprowadzać 5-10 minutowe przerwy przepełnione aktywnością fizyczną. Wystarczy, że przez chwilę poskaczesz na skakance lub zatańczysz wraz partnerem lub dziećmi do ulubionej muzyki;

Po drugie: jeśli masz taką możliwość, wykonuj swoją pracę w pozycji stojącej. Jeśli nie, staraj się odejść co 30 minut od komputera, aby choć na chwilę rozprostować nogi;

Po trzecie: spaceruj po własnym domu. Podczas rozmowy przez telefon, a nawet oglądania ulubionego serialu, staraj się maszerować w miejscu lub wykorzystuj przestrzeń dookoła Ciebie. W utrzymaniu dobrej formy może pomóc Ci specjalna aplikacja lub opaska na nadgarstek, która skrupulatnie liczy każdy wykonany przez Ciebie krok. Zaleca się, aby każdego dnia wykonać ich około 10 tysięcy;

Po czwarte: pamiętaj o relaksie. Poświęć przynajmniej 5-10 minut każdego dnia na ćwiczenia oddechowe. Możesz to robić tuż przed zaśnięciem lub wstaniem z łóżka, a nawet wtedy, gdy zażywasz relaksacyjnej kąpieli.

Ile kalorii możemy spalić podczas wykonywania obowiązków domowych?

Czy wiesz, że jesteś w stanie pozbyć się sporej ilości kalorii podczas wykonywania domowych obowiązków?

  • 30 minut odkurzania pozwala na spalenie nawet 120 kalorii. Dlatego też, zadbaj o to, aby Twój dom wolny był od kurzu;
  • 30 minutowe sprzątanie łazienki pozwala nam na spalenie około 160 kalorii;
  • Mycie okien przez okres 30 minut kosztuje nas około 135 kalorii. Taki sam wynik jesteśmy w stanie osiągnąć podczas mycia samochodu;
  • Natomiast 30 minutowe mycie podłóg zapewnia nam ubytek 120 kalorii.

Co ciekawe, sporą dawkę kalorii (około 60 kcal/30 minut) jesteśmy w stanie spalić podczas śpiewania. W związku z tym, warto dawać solowe koncerty podczas wykonywania obowiązków domowych. Nawet wtedy, gdy nie po drodze nam z talentem muzycznym.

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać, gdy siłownie pozostają zamknięte.

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać, gdy siłownie pozostają zamknięte?

Zamknięcie siłowni nie musi oznaczać rezygnacji z systematycznej aktywności fizycznej. W zaciszu własnego domu możemy przeprowadzić profesjonalny trening z użyciem prostych przyrządów (np. hantli lub gum oporowych). Ponadto, w celu zachowania dobrej formy, warto skorzystać z zamieszczonych w internecie filmów instruktażowych, dzięki którym dowiemy się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Jeśli za oknem jest ładna pogoda, wskazane jest, aby wybrać się do lasu lub pobliskiego parku w towarzystwie kijków do Nordic Walkingu. Na naszą kondycję świetnie wpłynąć może również długi spacer, jogging lub przejażdżka na rowerze.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem naszego zdrowia. Powinniśmy przestrzegać jej każdego dnia, bez względu na okoliczności. Jeśli brakuje nam motywacji, zachęćmy do ćwiczeń pozostałych domowników lub skorzystajmy z możliwości treningu pod okiem profesjonalnego trenera on-line. Pamiętajmy również o tym, aby podczas długotrwałej pracy przy komputerze zadbać o wykonywanie krótkich przerw.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.