Aktywność fizyczna to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Dlatego też, zalecenia dotyczące jej przestrzegania są na bieżąco aktualizowane. Pod koniec 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej dla różnych grup wiekowych. Określone one zostały w oparciu o obserwacje i dowody naukowe, dzięki którym możliwe stało się ustalenie klarownego związku między podejmowaną aktywnością fizyczną, a zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jakie ćwiczenia fizyczne można, a nawet należy podejmować w wieku starszym? I dlaczego systematyczny trening jest tak ważny dla naszego zdrowia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są zalecenia w zakresie aktywności fizycznej dla dzieci;
- Jakie są zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w życiu dorosłych;
- Jaką aktywność fizyczną należy podejmować w wieku starszym.
Aktywność fizyczna dla dzieci – zalecenia.
Sytuacja spowodowana istotnym rozwojem technologicznym, jak również aktualnie toczącą się pandemią koronawirusa, doprowadziła do istotnego spadku aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Warto jednak pamiętać, że systematyczne ćwiczenia są niezbędne nie tylko dla prawidłowego rozwoju układu ruchu, ale także kompetencji społecznych. Podczas gier zespołowych z rówieśnikami, najmłodsi uczą się zasad współpracy, jak również wykształcają odporność na uczucie porażki. Ponadto, aktywność fizyczna przestrzegana od najmłodszych lat życia dziecka jest w stanie wykształcić w nim zdrowe nawyki. Dzięki nim będzie w stanie cieszyć się dobrym samopoczuciem i prawidłową masą ciała przez większość swojego życia.
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zarówno dzieci, jak i młodzież (do 18 roku życia) powinna przejawiać średnio 60 minut aktywności dziennie o umiarkowanej lub wysokiej intensywności aerobowej. Podczas planowania ćwiczeń dla naszych dzieci, ważne jest nie tylko uwzględnienie czasu ich trwania, ale przede wszystkim ich rodzaju. Należy pamiętać, że forma aktywności fizycznej powinna przede wszystkim sprawiać przyjemność naszemu dziecku.
Aktywność fizyczna w życiu dorosłych – zalecenia.
W czasie dni pełnych obowiązków, osoby dorosłe często zapominają o wykonywaniu systematycznych ćwiczeń fizycznych. Należy jednak pamiętać, że dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań naszego organizmu trening, jest w stanie przyczynić się do profilaktyki licznych zaburzeń o charakterze cywilizacyjnym. Pomaga również redukować napięcia spowodowane intensywnym stresem. W życiu osób dorosłych niezwykle ważne jest wykonywanie ćwiczeń o charakterze aerobowym, jak i tych, których celem jest wzmocnienie poszczególnych partii mięśni. Niestety, statystyki dotyczące wzrostu wskaźnika nadwagi i otyłości wśród dorosłych Polaków wskazują, iż na co dzień większość z nas przejawia siedzący tryb życia. Doprowadzić on może do licznych zaburzeń stanu zdrowia, a nawet przedwczesnego zgonu.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe (między 18 a 64 rokiem życia) powinny podejmować od 150 do 300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Dodatkowo zaleca się od 75 do 150 minut ćwiczeń o dużej intensywności tygodniowo.
Jaką aktywność fizyczną należy podejmować w wieku starszym?
Osoby starsze (po 65 roku życia) również nie powinny, a nawet nie mogą wykluczać aktywności fizycznej ze swojej codzienności. Ważne jest jednak, aby podejmowane ćwiczenia dostosowane były do indywidualnych wymagań i możliwości jednostki. Dlatego też, w celu ustalenia efektywnego treningu, pomocne może okazać się zasięgnięcie konsultacji w gabinecie rehabilitanta lub lekarza pierwszego kontaktu. Taka osoba pomoże nam w doborze odpowiednich ćwiczeń. Warto wiedzieć, iż aktywność fizyczna w wieku starszym spełnia wiele ważnych funkcji. Przyczynia się ona między innymi do podniesienia ogólnej sprawności, a tym samym zapobiega upadkom i urazom z nimi związanym. Ponadto, regularne ćwiczenia pomagają w regulacji właściwej masy ciała. Dlatego też, zmniejszają one ryzyko wystąpienia chorób o charakterze cywilizacyjnym oraz powikłań niektórych zaburzeń (w tym cukrzycy typu II, osteoporozy).
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby po 65 roku życia, co najmniej 3 razy w tygodniu powinny podejmować różnorodne, wieloskładnikowe ćwiczenia fizyczne. Ich nadrzędnym celem jest kształtowanie właściwej równowagi oraz wzmacnianie poszczególnych partii mięśni. Osoby starsze (jeśli nie istnieją ku temu żadne wyraźne przeciwwskazania) mogą na co dzień uprawiać takie sporty jak:
- Nordic Walking;
- Pływanie;
- Ćwiczenia aerobowe;
- Jazda na rowerze;
- Joga.
Aktywność fizyczna w każdym wieku – Podsumowanie
Aktywność fizyczna posiada ogromny wpływ na nasze życie, bez względu na wiek. Dlatego też, tak ważne jest, aby podejmować ją każdego dnia. Warto przy tym pamiętać, że przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia jest w stanie zagwarantować nam nie tylko smukły wygląd sylwetki, ale przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata.