Alergia – problem, który przychodzi do nas wraz z nadejściem wiosny

Czym są krzyżowe reakcje alergiczne i jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z problemem alergii sezonowych znajdziesz w dalszej części tekstu!

Chociaż większości z nas wiosna kojarzy się z budzącą się do życia naturą i wypełnionymi słońcem, długimi dniami, dla alergików niniejsza pora roku oznacza początek trudnej walki z uporczywymi objawami. Katar sienny, kaszel, a nawet łzawienie oczu, to najczęstsze objawy alergii sezonowej (np. na pyłki brzozy, olszy, czy leszczyny, które są ze sobą spokrewnione). Jak sobie z nimi radzić, a przede wszystkim gdzie powinniśmy szukać pomocy?

Problem alergii w Polsce

Alergia to problem, który z roku na rok zdaje się zyskiwać na swojej sile. Okazuje się, że w Polsce z problemem alergii sezonowych może zmagać się blisko 70 procent mieszkańców miast (w większości kobiet, w wieku od 15 do 29 lat). I chociaż objawy związane z alergią sezonową przywodzą nam na myśl klasyczne przeziębienie, w istocie częstość ich występowania oraz stopień nasilenia, mogą w znacznym stopniu wpływać na obniżenie jakości życia człowieka. W naszym kraju, większość alergików reaguje na pyłki brzozy oraz spokrewnionej z nią leszczyny, której okres kwitnienia rozpoczyna się już pod koniec stycznia. Niemniej jednak, nie tylko alergeny obecne w pyłkach roślin mogą być odpowiedzialne za wywołanie charakterystycznych objawów. Kiedy reakcje alergiczne pojawiają się na skutek spożytych pokarmów, możemy rozważyć problem występowania krzyżowych reakcji alergicznych. A co powinniśmy o nich wiedzieć?

Reakcje krzyżowe alergiczne – na czym polegają?

Alergia krzyżowa, nazywana również krzyżową reakcją alergiczną, opisuje zjawisko występowania charakterystycznych, tożsamych objawów alergicznych (np. kataru, lub łzawienia oczu) na skutek wprowadzenia do jednego organizmu alergenów pochodzących z dwóch różnych źródeł. Niniejsza sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku, gdy u osoby występuje silny katar po kontakcie z pyłkami brzozy oraz po spożyciu jabłek lub ananasów.

Zjawisko to polega na identyczności lub znacznym podobieństwie w budowie niektórych alergenów. Wówczas nasz układ odpornościowy nie jest w stanie ich rozróżnić i pobudza organizm do wywołania charakterystycznych objawów.

Krzyżowe reakcje alergiczne – kiedy mogą się pojawić?

O alergii krzyżowej najczęściej możemy mówić w przypadku nadwrażliwości na pyłki leszczyny. W niniejszym przypadku, nawet u 20% chorych może dojść do rozwoju niepożądanych reakcji alergicznych na skutek spożycia jabłek, gruszki, czy brzoskwini. Podobne reakcje mogą mieć miejsce w przypadku zdiagnozowanej alergii na pyłki brzozy, wówczas zaobserwować można charakterystyczne objawy alergii na skutek spożycia marchwi lub selera. Rekcje krzyżowe powstałe na skutek kontaktu z alergenami o podobnej budowie chemicznej, mogą być odpowiedzialne za rozwój zespołu alergii jamy ustnej (OAS). W niniejszym przypadku, pacjenci obserwują obrzęki w jamie ustnej oraz uczucie pieczenia w obrębie dziąseł i/lub języka. Niemniej jednak, objawy wywołane za pośrednictwem reakcji krzyżowych mogą również manifestować się w postaci określonych zaburzeń czynności układu pokarmowego, na przykład w postaci bólów brzucha, nudności, czy zgagi.

Jak radzić sobie z problemem alergii?

Zarówno w przypadku alergii wziewnej, jak i pokarmowej, nieoceniona okazuje się pomoc specjalistyczna. W gabinecie alergologa bez trudu zdiagnozowane zostaną alergeny odpowiedzialne za wywoływanie uprzykrzających nam życie objawów, natomiast podczas wizyty u dietetyka dowiemy się jak właściwie zbilansować dietę, kiedy niemożliwe jest spożywanie określonych produktów spożywczych, owoców lub warzyw. Szczególną opieką powinny zostać otoczone również dzieci, u których od najmłodszych lat jesteśmy w stanie zaobserwować niepokojące objawy alergii pokarmowej.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.