Aloes – cudowna roślina

Aloes to nie tylko przepiękna roślina ozdobna, którą bez problemu można hodować w domowym zaciszu. To także panaceum na wiele dolegliwości. Czy wiesz, że wyciąg z aloesu złagodzi oparzenia słoneczne, ułatwi gojenie ran, złagodzi skórny odczyn alergiczny, a nawet pomoże w walce z trądzikiem? Poznaj właściwości tej niesamowitej rośliny i przekonaj się, dlaczego warto mieć ją w swoim domu.

  • Co to za roślina?
  • Jakie ma składniki odżywcze?
  • Aloes przeciw próchnicy?
  • Aloes a cukrzyca
  • Doskonały przeciwutleniacz
  • Aloes a promieniowanie UV
  • Pomoc w walce z trądzikiem
  • Przeciwwskazania do stosowania
Aloes cudowna roślina

Aloes – co to za roślina?

Aloes to roślina tropikalna, ozdobna, pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Jego właściwości prozdrowotne znane były już w starożytności. Wyróżnia się obecnie aż 360 gatunków tej rośliny, jednak głównie dwa spośród nich są wykorzystywane w kosmetyce i dermatologii: aloes zwyczajny i drzewiasty. Największe plantacje aloesu możemy znaleźć na Barbadosie. W Polsce na skalę przemysłową uprawiany jest w szklarniach. Możemy również wyhodować go w warunkach domowych jako roślinę doniczkową. Aloes ma charakterystyczne pędy zakończone mięsistymi liśćmi, które zawierają sok o żółtej lub brązowawej barwie. Liście potrafią osiągnąć długość 60 cm (w warunkach naturalnych nawet do 4 metrów) i szerokość do 7 cm. Są szarozielone i grube. To właśnie z nich pozyskuje się sok, który wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Najwięcej cennych substancji mają 3-letnie liście. Aloes w okresie kwitnienia wypuszcza długi pęd zakończony pięknymi, dzwonkowatymi kwiatami o brawie różowopomarańczowej.

Jakie ma składniki odżywcze?

Aloes to skarbnica cennych dla zdrowia składników aktywnych. Wśród nich odnajdziemy witaminy (A, C i E), minerały (wapń, chrom, miedź, magnez, potas, cynk) aminokwasy oraz liczne enzymy, które łagodzą stany zapalne skóry, wspomagają rozkład tłuszczów i cukrów. Nie bez znaczenia są również cukry zawarte w aloesie, które pochodzą z warstwy śluzowej tej rośliny (m.in. mukopolisacharydy). Związki te odznaczają się właściwościami przeciwalergicznymi i przeciwzapalnymi. Wszystko to sprawia, że roślina ta jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym i farmaceutycznym.

Aloes przeciw próchnicy?

Antrachinony – związki o właściwościach przeciwzapalnych zawarte w aloesie – mogą być pomocne w profilaktyce przeciwpróchnicznej. Przyjmuje się, że roślina ta jest niemal tak samo skuteczna, jak pasty do zębów. Żel z aloesu może przyczynić się do zwalczania bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian próchnicowych w jamie ustnej. Pomaga w usuwaniu płytki nazębnej. Jego skuteczność jest jednak uzależniona od odpowiedniej ilości tej substancji oraz sposobu jej pozyskiwania. Wszystko to wymaga dodatkowych badań.

Aloes a cukrzyca

Naukowcy pokładają również nadzieje w leczniczych właściwościach tej rośliny w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Zdolność aloesu do łagodzenia zmian skórnych oraz przyspieszania gojenia ran może być wykorzystywana w leczeniu owrzodzeń stóp wywołanych cukrzycą. Sok z aloesu wpływa również pozytywnie na poziom glukozy we krwi. Jego regularne picie poprawi pracę nerek i jelita grubego, które zazwyczaj są mocno obciążone u osób chorych na cukrzycę. Co więcej, aloes ułatwia także eliminację toksyn z organizmu, może więc poprawić krążenie krwi.

Doskonały przeciwutleniacz

Zarówno wyciąg z kwiatów, jak i liści tej rośliny wykazuje działanie przeciwutleniające. Najwięcej substancji o właściwościach zwalczających wolne rodniki znajduje się w skórce liści aloesu. Roślina ta jest więc sprzymierzeńcem wszystkich osób dbających o zdrową skórę, włosy i paznokcie. Może mieć pozytywny wpływ na opóźnienie procesu starzenia. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Dlatego też aloes stanowi popularny dodatek do różnego rodzaju kosmetyków do skóry dojrzałej.

Aloes a promieniowanie UV

Sok z aloesu może chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Wszystko to dzięki dwóm składnikom: acemannanowi i glikozydom. Wykazują one działanie nawilżające i chronią skórę przed przesuszeniem. Ponadto aloes będzie pomocny także przy oparzeniach słonecznych. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Dlatego też wyciąg z aloesu jest składnikiem balsamów stosowanych po opalaniu. Warto używać go także przed kąpielami słonecznymi. Szybko wnika w skórę i dostarcza jej wielu odżywczych składników.

Aloes a promieniowanie UV

Pomoc w walce z trądzikiem

Okazuje się, że roślina ta może być zbawienna również dla osób zmagających się z uciążliwą dolegliwością, jaką jest trądzik. Świeży aloes, z uwagi na swoje właściwości łagodzące, będzie doskonałym wsparciem terapii przeciwtrądzikowej. Niektóre drogeryjne kosmetyki mogą dodatkowo wysuszać cerę trądzikową. Warto szukać takich, które mają w swoim składzie naturalny wyciąg z aloesu.

Przeciwwskazania do stosowania

Aloes stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie jest na ogół dobrze tolerowany i nie powoduje reakcji alergicznych. W przypadku pierwszego zastosowania należy jednak obserwować reakcje organizmu. Kobiety w ciąży i dzieci do 12 roku życia nie powinny przyjmować aloesu doustnie. Aloes spożyty w nadmiarze może wywołać efekt przeczyszczający. Niektóre leki mogą wchodzić w reakcje z tą rośliną. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Osoby cierpiące na choroby nerek oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowe również powinny zasięgnąć opinii specjalisty przed doustnym zastosowaniem aloesu.

Pamiętajmy, aby kupować preparaty z aloesem jedynie ze sprawdzonego źródła. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania wskazanych na opakowaniu. Mimo szeregu cennych dla zdrowia właściwości tej rośliny aloes może wywoływać reakcję uczuleniową. W przypadku kuracji sokiem z aloesu warto wprowadzać krótkie, tygodniowe przerwy w jego stosowaniu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.