Aquafaba – poznaj jej najważniejsze właściwości i zastosowanie w kuchni

Zmagasz się z problemem alergii na jajka? A może przestrzegasz zasad diety wegańskiej i poszukujesz najlepszego zamiennika dla niniejszego produktu. Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu! W poniższym tekście przygotowaliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji na temat aquafaby, która w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością nie tylko w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Czym jest aquafaba;
  • Jakie wartości odżywcze skrywa w sobie aquafaba;
  • Jakie właściwości posiada aquafaba;
  • Jak samodzielnie przygotować aquafabę;
  • Jak wykorzystać aquafabę w naszej kuchni.

Czym jest i skąd się bierze aquafaba?

Aquafaba, choć brzmi nieco wyrafinowanie, jest jedynie wodą po ciecierzycy lub innych warzywach strączkowych. Została ona odkryta stosunkowo niedawno, kiedy na całym świecie zapanowała moda na weganizm. Wówczas, cała rzesza kucharzy oraz miłośników bezmięsnej kuchni rzuciła się w wir poszukiwań najlepszego zamiennika dla tradycyjnego jaja kurzego. I chociaż po drodze próbowano zastąpić niniejszy składnik dojrzałymi bananami, musem jabłkowym, czy siemieniem lnianym, okazało się, że woda po konserwowej lub gotowanej ciecierzycy stanowi idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią na jajka kurze oraz dla wegan. Nazwa niniejszego składnika wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza wodę (aqua) oraz ziarno fasoli (faba).

Jakie wartości odżywcze skrywa w sobie aquafaba?

Aquafaba charakteryzuje się niską zawartością kaloryczną, dlatego też chętnie wykorzystywana jest przez osoby, które starają się zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów. W 100 gramach niniejszego produktu znajdziemy: około 18 kalorii; 0,1 miligrama białka; 2,9 miligrama węglowodanów (w tym 1,3 miligrama cukrów prostych) oraz zaledwie 0,2 miligrama tłuszczu. Ponadto, aquafaba jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu niewielką ilość minerałów, takich jak: wapń, sód oraz żelazo.

Jakie właściwości posiada aquafaba?

Zmiksowana lub ubita woda po ciecierzycy przyjmuje postać gęstej piany, która na myśl przywodzić nam może ubite białko jaja kurzego. Aquafaba jednak nie tylko pod względem wyglądu podobna jest do niniejszego produktu pochodzenia zwierzęcego, ale również wykazuje szereg podobnych do niego właściwości, w tym:

  • Właściwości spulchniających;
  • Zagęszczających; oraz
  • Sklejających.

Warto również wiedzieć, że aquafaba, w odróżnieniu od jaja kurzego, wolna jest od cholesterolu, a ponadto glutenu. Dlatego też, bez przeszkód może wykorzystywana być zarówno przez osoby charakteryzujące się zaburzeniami w obrębie układu sercowo-naczyniowego, jak i przez osoby, które cierpią z powodu nietolerancji pokarmowych.

Jak samodzielnie przygotować aquafabę?

Chociaż aquafabę w formie gotowej do ubicia piany znajdziemy w puszce po ciecierzycy konserwowej, możemy ją również uzyskać podczas gotowania suchych nasion roślin strączkowych. W tym celu należy przygotować:

  • 3 szklanki suchej ciecierzycy;
  • 3-4 szklanki wody do namoczenia ciecierzycy; oraz
  • 3-4 szklanki wody do gotowania ciecierzycy.

Sposób postępowania:

Krok I: Suche nasiona ciecierzycy przesyp do dużej miski i zalej wodą, tak aby wystawała ona kilka centymetrów ponad nasiona;

Krok II: Nasiona ciecierzycy zalane wodą pozostaw na całą noc;

Krok III: Po upływie odpowiedniej ilości czasu, odlej wodę i przesyp namoczone nasiona ciecierzycy do garnka, a następnie zalej je 3-4 szklakami świeżej wody;

Krok IV: Gotuj ciecierzycę na małym ogniu (pod przykryciem) przez około 90 minut;

Krok V: Po ugotowaniu, oddziel wodę (aquafabę) od ciecierzycy, ostudź ją i wykorzystaj według uznania.

Jak wykorzystać aquafabę w naszej kuchni?

Aquafabę bez przeszkód możemy wykorzystać w naszej kuchni, jako zamiennik tradycyjnego jajka podczas przygotowywania słodkiej bezy, aromatycznych ciast, czy wegańskich pasztetów. Warto również wiedzieć, że:

  • 1 łyżka aquafaby – odpowiada 1 żółtku jaja kurzego;
  • 2 łyżki aquafaby – odpowiadają 1 białku jaja kurzego;
  • 3 łyżki aquafaby – odpowiadają 1 całemu jajku.

Podsumowanie

Choć została odkryta stosunkowo niedawno, aquafaba w ciągu kilku ostatnich lat podbiła serca miłośników wegańskiej kuchni na całym świecie. Dlatego też i Ty wypróbuj niniejszy produkt podczas przygotowywania domowych wypieków i przekonaj się, że nawet woda po ciecierzycy może stanowić cenny składnik Twoich kulinarnych eksperymentów.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.