ARTYKUŁ TYGODNIA: Jak ćwiczyć? Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Skuteczny trening >>> sprawdź wskazówki!

Są osoby, które wskazują, że ćwiczą intensywnie, ale nie przekłada się to na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czym jest to spowodowane? Jak ćwiczyć efektywnie? Sprawdź opinie dietetyków i sprawdzone porady. Są osoby, które wskazują, że ćwiczą intensywnie, ale nie przekłada się to na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czym jest to spowodowane? Jak ćwiczyć efektywnie? Sprawdź opinie dietetyków i sprawdzone porady.


U wielu osób sama aktywność fizyczna nie przekłada się na ubytek tkanki tłuszczowej. Wynika to z faktu, że często niewłaściwie trenują. Jakie są popularne błędy, popełniane podczas trenowania? • Bieganie za szybko, tracąc oddech i mocno się pocąc• Zakładanie grubych bluz zamiast koszulki termoaktywnej • Zbyt mało intensywny wysiłek, np. spacer i trwający zbyt krótkoTe i inne błędy powodują, że mimo, iż decydujemy się na aktywność fizyczną, jednak nie dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Widać to np. wśród piłkarz, którzy czasami mają nadwagę, mimo, że trenują kilka razy w tygodniu, a dodatkowo w trakcie meczu pokonują dystans kilkunastu kilometrów (1).

Jak dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej?

Komórki tłuszczowe czyli adipocyty to naturalnie występujące w organizmie struktury. Ich liczba zostaje ściśle określona w okresie dojrzewania i jest potem stała. Dlatego tycie nie oznacza pojawiania się nowych komórek tłuszczowych, ale zwiększenie objętości zgromadzonych wcześniej adipocytów. W czasie trawienia tłuszczów w jelicie cienkim powstają lipoproteiny, które wypełniają się trójglicerydami i estrami cholestrolu. Pokonują one przewód piersiowy i są rozmieszczane w organizmie razem z chłonką. W dalszej kolejności razem z krwią wędrują do naczyń włosowatych, które znajdują się w okolicach tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Tam zostają osadzone na powierzchni śródbłonka naczyniowego, który produkuje enzym o nazwie lipaza lipoproteinowa. To na przekształca trójglicerydy w wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, transportowane później do wnętrza adipocytów, gdzie ponownie odtwarzane są z nich trójglicerydy. W ten sposób dochodzi do odkładania się nadmiaru tłuszczu (2).

Jak spala się tłuszcz?

Do skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej konieczne jest spowodowanie gwałtownego uwalniania tłuszczu z adipocytów do krwioobiegu, jednocześnie maksymalnie ograniczając ich odkładanie. Potrzebna jest do tego racjonalna i dobrze zbilansowana dieta. Istotne jest, by wolne kwasy tłuszczowe docierały do wielu narządów ciała, w tym także tkanki mięśniowej i stanowiły tam źródło energii. Takie ich wykorzystanie w postaci źródła energii powoduje, że spalamy tłuszcz (3).
Sam w sobie tłuszcz nie stanowi źródła energii, ale jest substratem, przekształcanym w energię w mitochondriach. Efektem jest zmniejszenie obwodów i redukcja masy ciała (3).

Warto pamiętać, że, niezależnie od metody treningowej w trakcie odchudzania trening to nie wszystko. Równie ważne jest zdrowe odżywianie, ponieważ tylko połączenie zdrowej diety z aktywnością fizyczną daje długotrwałe i pozytywne efekty w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej, dobrego wyglądu i samopoczucia.

Dbając o zdrowie i wygląd warto też włączyć do diety suplementy, które w pozytywny sposób oddziałują na ciało i umysł. Z szerokiej oferty suplementów możesz wybrać te, które dobroczynnie wpłyną na Twój organizm. Sprawdź dostępne suplementy tutaj

Bibliografia: 
1. Lazzer S., Tringali G., Caccavale M. i inni., Effects of high – intensity interval training on physical capacities and substrate oxidation rate in obese adolescents, J. Endocrinol. Invest, 2017, nr 40(2), s. 217. 2. O’Neil T., Skelton A., Indoor Rowing Training Guide, Concept 2 Ltd, Nottingham 2001, s. 27. 3. Paoli A., Pacelli F., Bargossi A. M. i inni, Effects of three distinct protocols of fitness training on body composition, strenght and blood lactate, J. Sports Med. Phys. Fitness, 2010, nr 50, s. 44.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.