Dieta bananowa. Komu pomoże schudnąć, a kto nie powinien jej stosować?

Dieta bananowa, w odróżnieniu do innych diet nie wymaga liczenia kalorii i przestrzegania rygorystycznych zasad. Pozwala na szybkie zrzucenie kilogramów. Wiele osób podkreśla, że dieta bananowa jest dość przyjemnym sposobem na redukcję wagi. Są jednak ograniczenia co do jej stosowania. Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży i karmiące oraz nastolatki, osoby chore i po zabiegach chirurgicznych.

Dieta bananowa- komu pomoże schudnąć?

Dieta bananowa nie sprawdzi się u osób otyłych. Jest skierowana do osób zdrowych, z niewielką nadwagą, które chcą szybko stracić na wadze. Z uwagi na małe właściwości odżywcza dieta bananowa nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, karmiące, nastolatki, osoby chore i będące po zabiegach chirurgicznych.

b1


Dieta bananowa wymaga rezygnacji z aktywności fizycznej. Jej zaletą jest oczyszczanie organizmu z toksyn oraz poprawa stanu skóry. Dieta pomaga też w uregulowaniu procesu trawiennego i pozbyciu się problemów jelitowych.

Skuteczność diety bananowej wynika m.in. z wyeliminowania z jedzenia soli. To powoduje znaczny spadek masy ciała- maksymalnie ok. 1 kg na dzień. Eliminacja soli powoduje, że woda nie gromadzi się w tkankach organizmu. Z drugiej strony należy uważać na efekt jo-jo po zakończeniu diety, kiedy wraca się do tzw. „normalnego jedzenia” z użyciem soli.

Dieta bananowa została opracowana w Japonii przez Hitoshi i Sumiko Watanabe. Opublikowano ją w postaci książki i zyskała dużą popularność. Uważa się ją za bardzo skuteczną dietę.

b1


Zalecany czas stosowania diety bananowej wynosi 7 do 30 dni. Można stosować dietę bananową w jednej z 3 dostępnych wersji: w wariancie 3, 7 lub 30 dniowym:

 • 1 wariant diety bananowej- 3 dni
  Zakłada przyjmowanie 3 posiłków dziennie. W tym czasie należy jeść tylko 3 banany po trzy razy dziennie i wypić 3 szklanki mleka. Ilość płynów przyjmowanych w ciągu dnia musi wahać się w granicach od 2 do 3 litrów i musi to być woda niegazowana.
  Po zakończeniu odchudzania powinno się schudnąć do 3 kg.
 • 2 wariant diety bananowej- 7 dni
  Wariant 7-dniowy minimalnie różni się od 3-dniowego. Różnica polega na jedzeniu nie samego banana, ale musli na jego bazie. Taki posiłek jest podstawa śniadania, obiadu i kolacji. Możliwe jest wprowadzenie drugiego śniadania, zakładając, że będzie to tylko jabłko.
  Ilość płynów, wypijana na dobę powinna wynosić do 3 litrów.
  Stosowanie tego wariantu diety bananowej pozwala na schudnięcie do 7 kg.
 • 3 wariant diety bananowej- 30 dni
  Założenia tego wariantu polegają na jedzeniu jednego, dużego banana na śniadanie i popiciu wodą niegazowaną. Resztę posiłków w ciągu dnia można dowolnie komponować, pamiętając by unikać słodyczy, używek i ograniczyć spożywanie nabiału.
  Na wariacie 30-dniowym diety bananowej można schudnąć do 7 kg.
b1

Zwolennicy diety bananowej podkreślają, że jest to jedna ze zdrowszych rodzajów diet. Dostarcza do organizmu witamin i minerałów, wzmacnia układ nerwowy i pozwala szybko schudnąć. Minusem diety jest fakt, że nie jest skierowana do wszystkich i zdecydowanie powinny jej unikać osoby wykonujące duży wysiłek fizyczny, kobiety w ciąży i karmiące.  

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.