Dieta OXY, czyli nowa dieta białkowa. Ostatni hit wśród celebrytów.

Dieta OXY to nowa dieta proteinowa, podobna do diety Dukana. Szczególną popularność zdobyła wśród celebrytów, którzy wskazują, że pozwala schudnąć szybko i bez wyrzeczeń. Czy tak rzeczywiście jest?. Czy dieta OXY jest zdrowa? A może to kolejna z „diet cud”, które nie oferują nic oprócz spustoszenia w organizmie i efektu jo-jo po zakończeniu?

oooo

Etapy diety OXY

Dieta OXY składa się z czterech etapów, z czego każdy trwa tydzień.. Jej twórczyni- dietetyk Patrycja Mazur przekonuje, że umożliwia to zrzucenie nawet 15 kg w 3 tygodnie. Jak wyglądają poszczególne etapy odchudzania?
• 1 tydzień- DETOX
W tym czasie organizm ma za zadanie „przyzwyczaić się do diety” i oczyścić z toksyn.
• 2 tydzień- FAT BURNING
To najbardziej pracowity dla organizmu tydzień, kiedy jego główne zadanie polega na intensywnym spalaniu tkanki tłuszczowej. W tym okresie należy jeść posiłki bogate w białko.
• 3 tydzień- STEP
Na tym etapie diety do posiłków dokłada się kolejne porce białka pochodzenia roślinnego. To też czas, w którym powinno dojść do spadku wagi.
• 4 tydzień- BALANCE
Ostatni etap polega na wyrównaniu stosunku zawartości węglowodanów, tłuszczów i białek w posiłkach. To też ciąg dalszy zrzucania kilogramów i wprowadzania nowych produktów do diety.

z1

Na samym końcu jest tzw. etap stabilizacji, czyli wychodzenia z diety, kiedy organizm ma wrócić do „normalnego” odżywiania bez efektu jo-jo.

Moda na dietę OXY

Moda na nową dietę białkową jest szczególnie widoczna wśród celebrytów. Aktorki, modele, dziennikarze i celebry przekują, że jest skuteczna, zdrowa i przyjemna. Na portalach społecznościowych pokazują zdjęcia potraw, przygotowanych pod okiem dietetyka. A jak to wszystko ma się do rzeczywistości? Czy dieta OXY rzeczywiście zrewolucjonizowała dietetykę i pozwala schudnąć skutecznie i zdrowo?

Zalety i wady diety OXY

Zdania są podzielone. Wskazuje się zarówno zalety, jak i wady diety OXY.
Przede wszystkim jak każda dieta tak i dieta OXY różnie działa u różnych osób. Czynniki takie jak: wiek, płeć, wzrost, masa ciała, tryb życia czy uwarunkowania genetyczne powodują, że efekty stosowania diety mogą być różne. Twórczyni diety przekonuje, że wszystkie te czynniki są analizowane indywidualnie, a plan odżywiania uwzględnia także osobowość. Jednak na oficjalnej stronie internetowej reklamującej dietę można też znaleźć informację, że przed rozpoczęciem stosowania diety należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Ponadto pojawia się informacje, iż nie ma gwarancji, co do skuteczności stosowania diety, a dodatkowo mogą pojawić się niebezpieczne skutki uboczne. Dodatkowo sama strona, jak wynika z opisu, nie jest źródłem wiedzy medycznej, a zawarte na niej informacje nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

z1

Zalety, na jakie wskazuje się w diecie OXY to szybka utrata kilogramów w krótkim czasie i możliwość kupienia gotowego jadłospisu, dzięki czemu nie trzeba komponować posiłków samodzielnie. Dieta OXY jest też bezpieczniejsza dla zdrowia od innej, popularnej diety Dukana.
Wśród wad diety OXY wymienia się niebezpieczeństwo dla zdrowia, związane z gwałtownym i dużym spadkiem masy ciała w krótkim czasie i zwiększone ryzyko efektu jo-jo. Ponadto wskazuje się, że spadek masy ciała w wyniku stosowania diety OXY w rzeczywistości nie jest spowodowany ubytkiem tkanki tłuszczowej, ale utratą wody i zapasów glikogenu z organizmu. Dieta jest też płatna, choć, co ciekawe na oficjalnej stronie internetowej nie ma informacji ile kosztuje, bo tego możemy dowiedzieć się dopiero po transakcji.

Co radzą dietetycy i lekarze?

Dietetycy wskazują, że dieta OXY jest modyfikacją innej, niesławnej diety Dukana, którą zdecydowanie odradzają lekarze i dietetycy. Różni się tym, że znajduje się w niej więcej białka roślinnego. Dodatkowo lekarze wskazują na błędne określenie jednego z etapów diety- „turbo spalania tłuszczu”. Podczas stosowania diety, jak wskazują lekarze, przez pierwszy miesiąc spalany jest głównie glikogen, nie tłuszcz, więc informacja podana na oficjalnej stronie reklamującej dietę wprowadza w błąd.
Od trzeciego tygodnia stosowania diety OXY, która jest dietą płatną, schemat żywienia opiera się na zaleceniach Instytutu Żywności i Żywienia, którego zalecenia można przeczytać bezpłatnie na stronie Instytutu.

z1

Nie ma cudownych diet. Każdy chciałby schudnąć szybko, zdrowo i najlepiej bez wysiłku i efektu jo-jo. Ale tylko zmiana złych nawyków żywieniowych pozwala na poprawę stanu zdrowia i wyglądu. Dieta to zazwyczaj rozwiązanie na chwilę. A jeśli obiecuje ona szybką utratę wagi warto zastanowić się czy po jej zakończeniu równie szybko nie pojawi się efekt jo-jo?

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.