To, co dobre z natury- agar

Żelatyna to jeden z bardziej szkodliwych produktów, które stosujemy w swojej kuchni. Teraz istnieje jej zdrowy i dietetyczny zamiennik, dostępny w sklepach ze zdrową żywnością- agar. Sprawdź, czego nie wiesz o tym niezwykłym proszku i dlaczego warto go stosować, np. do ciast i deserów!

Agar jest wytwarzany z czerwonych alg, wydobywanych u wybrzeży Japonii. Ma postać wysuszonego proszku, który jest używany w kuchni, jako substancja żelująca. Zastępuje żelatynę, która ma pochodzenie zwierzęce i jest jej naturalnym, zdrowym zamiennikiem.
Agar stał się popularny w ostatnim czasie, ponieważ jest zaliczany do zdrowej żywności, która stanowi zamiennik sztucznego, przetworzonego i niezdrowego pokarmu.
Agar nie jest nowym produktem, choć w Europie został odkryty i doceniony niedawno. Jednak dla Japończyków agar jest znany od dawna- już od XVII wieku.

Na odchudzanie i oczyszczanie…
Agar ma właściwości wspomagające trawienie i eliminujące toksyny z organizmu. Pomaga też w dietach odchudzających. Praktycznie nie zawiera kalorii i ma kleistą konsystencję, przez co wspomaga proces trawienia i jest bezpieczny dla żołądka.
Japończycy dodają łyżeczką agaru do porannej herbaty, aby dbać o zdrowie.

agar-zywnosc-diet

Agar w kuchni
Agar jest stosowany, jako zamiennik żelatyny w kremach, galaretkach, musach, konfiturach i w innych produktach. Należy pamiętać, że jest osiem razy mocniejszy od żelatyny. Dlatego na 1g agaru przypada 8g żelatyny. Konsystencja, uzyskana przy użyciu agaru jest bardziej zbita, a, przy użyciu żelatyny- bardziej kremowa. Najczęściej spotykana miara agaru to 2g, czyli 1 pełna łyżeczka.

A zdrowy agar znajdziesz w sklepie:

cdz-logo

We współczesnym świecie, gdy na każdym kroku znajdujemy sztucznie przetworzoną żywność, warto sięgać po to, co dobre z natury i co wspomaga utrzymanie dobrej formy, sylwetki i zdrowia. Agar jest takim właśnie produktem. Dlatego warto mieć go w swojej kuchni.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.