Domowe sposoby na ból zatok

Ty też cierpisz na ten problem? Dopiero co wyleczyliśmy się z przeziębienia, a katar ciągle nie ustaje. Co więcej, z dnia na dzień ból głowy staje się coraz większy, nie do zniesienia, zwłaszcza w momencie gdy się pochylamy. Każdy, kto choć raz cierpiał na ból zatok, doskonale dba o te objawy. Dla pocieszenia powiem, że można sobie z przykrymi objawami bólu zatok poradzić domowymi sposobami, jednak musimy zacząć działać od razu.

Skąd bierze się ból zatok?

Zatoki połączone są wąskimi ujściami z jamą nosową. Przez te ujścia zazwyczaj powietrze i wydzielina produkowana przez błonę śluzową przechodzi bez problemu. Jednak, w momencie, gdy tworzy się stan zapalny, błona śluzowa zaczyna się rozpulchniać, a ilość wydzieliny przez nią produkowanej gwałtownie wzrasta. Wąskie ujścia zostają zatkane. Śluz i powietrze naciskają na ściany zatok, co powoduje silny ból głowy. Jeśli bóle zatokowe utrzymują się długo, dłużej niż 3 miesiące, koniecznie skonsultuj się z laryngologiem.

Skąd wiedzieć, że ból głowy to ból zatokowy?

  • Jest najsilniejszy rankiem, zaraz po przebudzeniu
  • Nasila się podczas pochylania
  • Najsilniejszy występuje w okolicach oczu i policzków, określany jako rozpierający
  • Towarzyszy mu uczucie ściekania wydzieliny do gardła
  • Występuje też upośledzenie węchu
zatoki2

1. Rozgrzej skronie

Użyj do tego maści eukaliptusowej, która jest naturalnym rozgrzewającym specyfikiem. Ta czynność pomaga w likwidacji bólu głowy, a ponadto pozwala na odetkanie nosa i zatok. Niewielką ilość maści wmasuj w czoło i skronie. W celu wzmocnienia efektu, warto przewiązać głowę ciepłym ręcznikiem czy chustą.

2. Nałóż kompres

Jest wiele rodzajów kompresów, jedne mają na celu łagodzenie bólu, a inne pomagają się zrelaksować. Poszczególne zapachy olejków eterycznych mogą zlikwidować nieprzyjemną wydzieliną.

  • I wariant: okład z gorczycy – działa przeciwbólowo. 5 garści gorczycy białej podgrzej na patelni, następnie przesyp do płóciennego woreczka i przykładaj do czoła i policzków.
  • II wariant: okład z soli jonowo-bromowej. Postępuj dokładnie tak jak w wariancie pierwszym.
  • III wariant: okład z grochu. Kilka łyżek grochu podgrzej w piekarniku lub mikrofali w temperaturze do 60*C.

Kompresy możesz przykładać kilka razy dziennie, jednak pamiętaj, żeby po ich zastosowaniu nie wychodzić na zewnątrz minimum przez godzinę.

3. Inhaluj się

Jest to najbardziej znana a zarazem najprostsza metoda, który pozwala ulżyć w bólu zatok. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu, wystarczy miska z gorącą wodą, ręcznik i olej eteryczny z drzewa herbacianego, który posiada działanie antybakteryjne i antywirusowe. Wspomaga leczenie infekcji i przeziębień, w tym bólu zatok. Olej Tea Tree ma zdolność do niszczenia bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym bakterii, które odpowiedzialne są za choroby układu oddechowego. Inhalacje pomagają złagodzić dolegliwości bólowe, rozrzedzają wydzielinę w nosie, tym samym ułatwiając oddychanie. Powinno się inhalację stosować codziennie przez okres 7 dni. Każda inhalacja trwa 10 minut.

  • I wariant inhalacji: 1 litr gorącej wody + kilka kropli olejku z drzewa herbacianego
  • II wariant inhalacji: 2 litry gorącej wody + 5 łyżek soli morskiej
zatoki3

4. Mocz stopy

Kąpiele stóp pomagają przy przeziębieniach, ważne jest jednak to, by stosować naprzemienne kąpiele: bardzo ciepłą i zimną wodą. W ciepłej wodzie stopy trzymaj ok. 10 minut, następnie schłodź je przez 30 sekund w zimnej wodzie. Powtarzaj je kilka razy dziennie.

5. Sprawdź co masz w kuchni

  • I wariant: nalewka z czosnkiem i dziewanną – posiada działanie bakteriobójcze, a także wspomaga regenerowanie się błony śluzowej górnych dróg oddechowych. 10 wyciśniętych ząbków czosnku + garść suszu kwiatów dziewanny + szklanka spirytusu. Zmieszaj wszystkie składniki. Odstaw na 2-3 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Po upływie czasu, przecedź nalewkę przez gazę i wlej do ciemnej butelki. Zaleca się picie nalewki po ½ łyżeczki z ½ szklanki mleka – 3 razy dziennie.
  • II wariant: herbata z imbirem i cynamonem – działa rozgrzewająco i udrażnia drogi oddechowe
  • III wariant: herbata malinowo – miodowa z dodatkiem lipy – to silnie rozgrzewający i działający napotnie napój. Pomniejsza obrzęk błon śluzowych, posiada działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Łyżeczka suszonych kwiatów lipy + łyżeczka suszonych malin + 2 łyżeczki miodu spadziowego. Maliny i kwiat lipy zalej 1 szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na około 10 minut. Dodaj miód i pij póki gorące.
zatoki1

Zanim pojawi się ból, zadbaj o siebie, czyli co zrobić, żeby uniknąć bólu zatok:

  1. Zadbaj, aby w pomieszczeniach, w których przebywasz panowała odpowiednia temperatura: ok. 20-21*C
  2. Pamiętaj o nakryciu głowy w zimne dni
  3. Nie wychodź z domu zaraz po umyciu głowy, narażasz się tym nie tylko na zapalenie zatok ale i na zapalenie opon mózgowych
  4. Stosuj wodę morską lub sól fizjologiczną, przywraca naturalny ruch rzęsek w błonie śluzowej nosa usuwając z niego wydzielinę
  5. Pij dużo wody, nawadniając się udrożnisz zatoki
  6. Nie lekceważ zwykłego kataru
  7. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza, wystarczy zawiesić pojemnik z wodą na grzejnikach albo nawet położyć na nich mokre ręczniki

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.