Domowy ketchup w trzech wariantach!

Domowy ketchup, przygotowany w czasie sezonu pomidorowego posłuży w zimie, jako dodatek do obiadów, wtedy gdy brak pomysłu i świeżych produktów.Ketchup to jeden z najpopularniejszych sosów używanych w Polsce do różnych dań np. kiełbasek, zup, czy sosów. To czy ketchup, który spożywamy niemal codziennie będzie zdrowy zależy tylko od nas. Wybierając ten dostępny w sklepach musimy zwracać uwagę na producenta, ale jeśli chcemy mieć pewność i gwarancję, że składniki sosu są zdrowe, bez substancji chemicznych i sprawdzone możemy zrobić go samodzielnie.

Ketchup, który wytwarza się ze świeżych pomidorów i z niewielką ilością ulepszaczy smaku jest wartościowym w różne składniki odżywcze produktem. Pomidor ma to do siebie, że po obróbce termicznej wciąż zachowuje swe właściwości. Dla przypomnienia – pomidor to cenne źródło witaminy C i E.

PRZEPISY NA DOMOWY KETCHUP

WARIANT 1.
Składniki:
1 kg pomidorów
4 czerwone cebule
4 ząbki czosnku
chilli
20 dag brązowego cukru
200 ml octu balsamicznego
oliwa
mielona kolendra
mielone ziele angielskie
gałka muszkatołowa
sól
pieprz

Przygotowanie:
Pomidory sparzyć, zahartować w zimnej wodzie, ściągnąć skórkę, pokroić w kostkę. Cebulę oraz czosnek obrać, chilli opłukać, posiekać, zeszklić na 2 łyżkach oliwy. Dodać po łyżeczce kolendry, ziela angielskiego i gałki muszkatołowej, chwilę smażyć. Dołożyć pomidory, cukier oraz ocet balsamiczny, gotować 15 min pod przykryciem.
Zdjąć pokrywkę, doprawić solą i pieprzem, gotować 15 min. Przestudzić, zmiksować na aksamitny sos (można przetrzeć przez sito). Ciepły ketchup nalać do wygotowanych słoików lub butelek, odwrócić dnem do góry, zostawić do ostygnięcia.

WARIANT 2.
Składniki:
6 kg pomidorów dojrzałych
0,5 kg cebuli
0,5 kg korzenia pietruszki
0,5 kg marchewki
0,5 kg selera
0,2 kg jabłek
1/2 słoika musztardy
1 łyżka pieprzu mielonego
1-2 łyżek słodkiej papryki
1/2 łyżeczki ostrej papryki
3 listki laurowe
10 goździków
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
woda do ugotowania warzyw
1,5 łyżki oleju

Przygotowanie:
Marchewkę, selera i pietruszkę obierz, pokrój na drobne kawałki i ugotuj do miękkości w niewielkiej ilości wody z dodatkiem liści laurowych i goździków. Cebulę pokrój w plasterki i zeszklij na oleju. Jabłko obierz i zetrzyj na tarce, na grubych oczkach. Pomidory sparz i zdejmij z nich skórkę.
Do wysokiego naczynia przełóż pokrojone pomidory, które należy dusić około pół godziny pod przykryciem. Dodaj do nich warzywa, ale już bez goździków i liści, cebulę, jabłko, pieprz, gałkę i musztardę. Całość wymieszaj i duś jeszcze około 10 minut bez przykrycia. Zblenduj wszystko dokładnie. Spróbuj i dopraw wedle uznania. Jeszcze gorący ketchup przelewaj do słoika i ustawiaj denkami do góry.
Gotuj w garnku wyłożonym ściereczką przez około 20 minut. Woda powinna sięgać co najmniej 3/4 wysokości słoików. W garnku ustawiaj je nakrętkami do góry, ale tak, by słoiki się nie stykały.

WARIANT 3.
Składniki:
1 kg pomidorów (dojrzałe)
1 kg śliwek (dojrzałe, słodkie)
8 ząbków czosnku
1 pęczek tymianku
2 gałązki rozmarynu
10 liści szałwii
2 łyżki oliwy z oliwek
2 liście laurowe
30 ml octu jabłkowego
120 g cukru brązowego
2 łyżeczki pieprzu w ziarnach, ziela angielskiego, kolendry w ziarnach i gorczycy
2 laski cynamonu
3 goździki
sól

ketchup


Przygotowanie:
Czosnek i zioła rozdrabniamy, dodajemy na rozgrzaną oliwę i delikatnie podsmażamy.
Z pomidorów usuwamy szypułki oraz jej nasady, kroimy w kostkę. Ze śliwek usuwamy pestki i kroimy je.
Pomidory i śliwki wrzucamy do garnka z ziołami, dodajemy ocet, cukier i wszystkie pozostałe przyprawy.
Gotujemy w odkrytym garnku, na małym ogniu, aż pomidory i śliwki się rozpadną (ok. 1 h). Co jakiś czas mieszamy. Całą masę przecieramy przez sito i ponownie wlewamy do garnka i odparowujemy do uzyskania preferowanej gęstości.
Gorący ketchup wlewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odwracamy do góry dnem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.