Kasza jaglana jest zdrowa, tania i można ją przygotować na kilka sposobów- w wersji na słodko, lub np. z dodatkiem warzyw. Tradycja jej stosowania w polskiej kuchni sięga setek lat i brakuje jej obecnie tylko jednego- popularności. Może właśnie, dlatego kasza jaglana tak rzadko pojawia się na naszych stołach…
Jaglanka dla anemików
Tradycyjna jaglanka jest jednym z najzdrowszych dań i zawiera cenne wartości odżywcze. Zaleca się ją osobom cierpiącym na anemię, ponieważ zawiera ponad 1,5 razy więcej żelaza niż polędwica wołowa. Wchłanianie żelaza dodatkowo zwiększa się, jeśli poda się kaszę z warzywami, takimi jak pomidor, ogórek i natka pietruszki.
Dla małych dzieci
Kleik jaglany można podawać dziecku po ukończeniu 5 miesiąca życia. Taki posiłek nie zawiera glutenu i nie uczula. Zawiera białko, potrzebne do wzrostu i rozwoju kości. Kleik jest łatwy w przygotowaniu- wystarczy 2 łyżki kaszy rozgotować w szklance wody i zmiksować z dodatkiem kilku łyżek mleka.
Przeciwko depresji
Kasza jaglana ugotowana na mleku i z dodatkiem bakalii i orzechów jest zalecana osobom zestresowanym. Stanowi cenne źródło witamin z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego, łagodzą objawy stresu i depresji.
Kasza na piękną cerę
Kasza jaglana zawiera duże ilości krzemionki, dzięki czemu poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Jej regularne jedzenie powoduje, że cera staje się ładniejsza i znikają niedoskonałości skórne.
Dietetycy wskazują, że tradycyjny schabowy z ziemniakami coraz częściej jest zastępowany zdrowszym zamiennikiem. Rośnie zainteresowania zdrowym trybem życia i zdrową dietą. To powoduje, że także kasza jaglana pojawia się coraz częściej na naszych stołach. Duży udział mają w tym blogerzy kulinarni, którzy proponują ciekawe sposoby podawania nawet takich „zwykłych” produktów jak kasza.