Wiele osób przygotowuje przetwory na zimę z sezonowych owoców i warzyw. Niektórzy wybierają opcję mrożenia i późniejszego wykorzystania ich do różnych dań. Jednak czy mrożenie nie pozbawia naturalnych produktów ich odżywczych właściwości?
Przygotowywanie mrożonek z własnych owoców i warzyw jest niezwykle wygodne, bo takie zapasy pozwolą szybko stworzyć potrawę lub napój przypominający smaki późnego lata lub jesieni w środku zimy, gdy panuje deficyt na świeże produkty.
Mrożenie to świetny sposób na naturalne konserwowanie żywności. Jego zaletą jest to, że owoce i warzywa zachowują później na długo swój smak i wartości odżywcze – pod warunkiem, że są odpowiednio przechowywane. Jeśli we właściwy sposób zamrozimy je, będziemy mogli przez cały rok korzystać z darów natury, ciesząc się przy tym świeżym smakiem, ponieważ produkty takie mogą być przechowywane nawet do 12 miesięcy!
Mrożąc, można zakonserwować wiele różnych produktów, a więc większość owoców i warzyw, zioła, świeże mięso, czy gotowe dania. Nie powinno się zaś postępować w ten sposób z majonezem, jogurtem, ryżem, makaronem, ziemniakami, czy jajkami w skorupkach.
Zmiany wartości odżywczych mrożonych produktów, w porównaniu do tych świeżych, są bardzo niewielkie. Niestety w trakcie rozmrażania może dojść do utraty witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Rozmrażając je trzeba stosować kilka prostych zasad:
– rozmrażać produkty bezpośrednio przed użyciem
– owoców nie rozmrażać do końca, ponieważ grozi to sporą utratą soku
– rozmrożonej żywności nie wolno ponownie mrozić
– możemy skorzystać ze sposobu rozmrażania na parze
– polanie zamrożonej torebki zimną, bieżącą wodą (przyspiesza to proces rozmrażania)
Jak przygotować produkt do mrożenia?
– dzielimy żywność na mniejsze porcje
– przed mrożeniem oczyszczamy, myjemy i suszymy produkty
– nie wkładamy do zamrażarki ciepłych pokarmów
– mrozimy w temperaturze -18 stopni
Więcej na temat zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania tutaj.