Suplementy diety- przebój, czy kit?

Czym są suplementy diety z kolorowych, głośnych reklam? Czy naprawdę mają moc zmiany naszego życia? I czy już jedna tabletka „cudownego specyfiku” sprawi, że odzyskamy zdrowie, szczęście, a wraz z tym inne dobrodziejstwa losu?

Polacy uwielbiają sami siebie leczyć, wybierając do tego produkty, polecane w telewizji, lub prasie. Silnie działają na nas kolorowe reklamy, krzyczące, że „Twój sąsiad już ma ten cudowny środek na wypadanie włosów, a ty?”. Super produkty obiecują szybkie działanie, np. błyskawiczną utratę wagi, bez efektu jo-jo i naturalnie- czytaj: zdrowo. Ile w tym prawdy?

ashwagandha

Natura to nie tabletki!
Bo tabletki nie wyrastają z ziemi. To, co dobre pochodzi z naturalnych upraw, jest ekologiczne i zdrowe. Ale niekoniecznie ładnie wygląda, czy działa błyskawicznie. Na efekty czeka się czasem długo. Ale warto.

Ludzie różnią się od siebie, tym bardziej, jeśli znajdują się na różnych etapach życia. Dlatego „cudowne specyfiki”, które mają odmienić nasze życie niekoniecznie zadziałają tak samo w przypadku osoby, mającej 20 lat, jak u dużo starszej kobiety, lub mężczyzny.

Jak, więc, nie dać się oszukać i wybierać zdrowe specyfiki, a nie wątpliwe „przeboje”, które podsuwają nam reklamy?

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, by nie dać się nabrać. Warto pamiętać, że suplementy diety mają za zadanie jedynie wzbogacić naszą dietę. Nie zastąpią zdrowego odchudzania, tak, jak same tabletki nie pomogą schudnąć- konieczne jest zwiększenie aktywności fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych. Nie wierzmy, więc, że wystarczy „łykać te tabletki”, by pozbyć się nadwagi, lub poprawić stan skóry.

Kiedy suplementy diety, dostępne w sklepach internetowych, lub stacjonarnych, raczej nam nie pomogą, a jedynie wydamy na nie pieniądze?
Kiedy obiecują rewolucyjne zmiany w krótkim okresie czasu. To powinno nas zastanowić. Natura nie działa od razu, ale powoli, acz skutecznie. Szybkie stracenie na wadze rzadko nie odbija się efektem jo-jo. I warto o tym pamiętać.
Kiedy nie zamierzamy stosować jakiegoś suplementu diety dłużej, nie warto czasem po niego sięgać. Przykład? Kawa zielona. Działa w dłuższym okresie czasu, spalając tkankę tłuszczową i poprawiając metabolizm. Nie zauważymy efektów jej picia po kilku dniach, tym bardziej nie schudniemy spektakularnie np. w tydzień. Oczywiście, wszystko zależy też od jej jakości i od tego gdzie i za ile kupujemy.
Kiedy kupujemy pod wpływem chwili, lub reklamy i wybieramy produkt, który niekoniecznie jest nam potrzebny również popełniamy błąd. Zdarza się to dość często. Pytanie po co wydawać pieniądze na coś, co nie jest nam potrzebne i co nie przyniesie żadnych skutków, bo jakie? Leczenie dolegliwości, których nie ma, mija się z celem. To zwykła strata pieniędzy. I, choć reklama próbuje nam wmówić, że „koniecznie musimy schudnąć”, warto być realistą- waga nie kłamie. Jeśli nadwaga nas nie dotyczy, nie kupujmy suplementów odchudzających. Tym bardziej, że może to, zamiast pomóc, zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Suplementy diety i tzw. zdrowa żywność to, w ostatnim czasie, absolutne hity, zwłaszcza w mediach. Kolorowe reklamy przekonują nas, że koniecznie musimy zmienić swoje życie dzięki takiemu, a nie innemu produktowi. Ale warto zachować zdrowy rozsądek i świadomie zdecydować, czy to, na co wydajemy pieniądze jest nam potrzebne? A także, czy wybieramy produkt dobrej jakości i naprawdę skuteczny, nie dając się oszukać tanim zamiennikiem?

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.