Komosa ryżowa z natury jest ziarnem bezglutenowym i z tego powodu może uzupełniać posiłki chorych na celiakię lub cierpiących na inne nietolerancje pokarmowe związane z glutenem. Pod względem odżywczym jest bardzo bogata, zawiera lizynę, witaminy oraz sole mineralne, a także nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik.
W połączeniu z mąką kokosową tworzy doskonałą, bazową mieszankę do ciast bezglutenowych.
Ksylitol użyty do posłodzenia naszego ciasta to słodzik, który jest dużo mniej kaloryczny niż tradycyjny cukier, a więc mamy gwarancję, że przygotowujemy wypiek dietetyczny. Niski IG skłania do używania ksylitolu również przez diabetyków.
Ciasto świetnie prezentuje się upieczone na okrągłej formie tortowej. Przepis jest dość łatwy w przygotowaniu, można go szybko wykonać i delektować się domowym wypiekiem przy porannej kawie.
Tortownica o średnicy 18–20 cm
Bezglutenowe ciasto z ksylitolem i komosą ryżową
Składniki na ciasto:
- 1/3 szklanki mleka kokosowego
- 4 jajka
- 120 g ostudzonego, roztopionego masła
- 300 g ugotowanej komosy ryżowej
- 80 g cukru kokosowego
- 60 g ksylitolu
- 2 łyżki mąki kokosowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- szczypta soli
- dodatkowo: olej kokosowy do wysmarowania blachy, mąka kokosowa do obsypania blachy
Składniki na krem:
- 500 g serka mascarpone
- 4 łyżki miodu gryczanego
Wykonanie:
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 160 stopni C. W dużej misie blendera umieszczamy wszystkie składniki na ciasto, mieszamy aż do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
Blachę smarujemy olejem i prószymy mąką kokosową. Wlewamy ciasto. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy około 50 min. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Mascarpone miksujemy z miodem. Ostudzone ciasto rozkrawamy wzdłuż na trzy blaty. Każdy z nich smarujemy masą z serka. Składamy całość w tort. Wierzch posypujemy świeżymi owocami np. malinami. Przed podaniem schładzamy.
(Przepis „Moda na Zdrowie” czerwiec 2017)