Bujne życie na pokrzywie…

pokuhhuhuyUciążliwy chwast, który w bliskim kontakcie ze skórą potrafi dotkliwie poparzyć. W końcu taka jej natura. Pokrzywa, zna ją każdy i prawie każdy z nas jej nie lubi. Usuwamy ją z ogródków bo szpeci i przeszkadza, zajmując miejsce innym roślinom. Ale czy na pewno słusznie robimy? Chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to roślina szczególnie urodziwa, to w końcu jest to kwestia gustu i pomysłu jak umiejętnie wkomponować ją w bylinową rabatę. Z jej obecnością w ogrodzie zyskać możemy naprawdę dużo!
Pokrzywa zwyczajna to roślina wieloletnia, występująca powszechnie na terenie całej Polski. Wilgotne las, doliny rzeczne, zarośla i stanowiska ruderalne, spotkamy ją wszędzie tam gdzie gleba jest żyzna i bogata w azot. Zimuje jako hemikryptofit, czyli w postaci ukrytych pod glebą kłączy, z których wiosną wyrastają młode pędy. To właśnie silne kłącza powodują, że pozbycie się jej z ogrodu w całości jest często dość uciążliwe.
Właściwości lecznicze pokrzywy:

mmnjjjjj

Ziele i liście zawierają kwasy organiczne, garbniki, krzemionki, śluzy, woski, chlorofil, witaminę C i K, prowitaminę A i wiele soli mineralnych, w tym mikroelementów takich jak krzem, cynk, mangan, żelazo. Chociaż potrzebujemy tych pierwiastków w śladowych ilościach, to ich niedobór może mieć bardzo duże konsekwencje w funkcjonowaniu całego organizmu. Z ziela pokrzywy można przyrządzać herbatki obniżające ciśnienie krwi i poziom cukru w naszym organizmie, poprawiające pracę nerek i oczyszczające organizm z wszelkich toksyn. Wyciąg z pokrzywy poprawi również wygląd włosów, skóry i paznokci, a młode liście śmiało można dodać do sałatek, koktajli i wiosennej zupy. Z pokrzywy rosnącej w naszym ogródku można zrobić też wartościowy nawóz dla naszych roślin lub gnojówkę, która posłuży jako ekologiczny środek ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Zwalczymy nią chociażby kolonię żarłocznej mszycy, przędziorki i ograniczymy rozwój szarej pleśni.
Pokrzywa jest rośliną dwupienną i wiatropylną. Chociaż nie wabi do siebie zapylaczy, nie oznacza to, że jest ona dla owadów zupełnie bezwartościowa. Wręcz przeciwnie! Życie towarzyskie na tej roślinie jest bardzo bogate, a sama roślina odgrywa niemałą rolę w ekosystemie ze względu na szereg zależności ekologicznych jakie łączą ją ze zwierzętami.
Zachęcam do picia też soku z pokrzywy dostępnego w sklepie internetowym cośdlazdrowia.pl

sokkk

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.