Cera dojrzała – najczęstsze problemy i skuteczne sposoby pielęgnacji

Utrata elastyczności, wyraźnie zarysowane zmarszczki mimiczne,  opadanie kącików oczu i ust, kruche naczynka krwionośne, przesuszenie skóry i utrata blasku. To tylko niektóre problemy, z którymi borykają się panie po 45 roku życia. Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w wieku 25 lat i jest nieunikniony. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwoli jednak pożegnać się z przykrymi dolegliwościami. Sprawdź w jaki sposób dbać o cerę dojrzałą.

  • Cera dojrzała – charakterystyka
  • Jak opóźnić proces starzenia? Tego unikaj!
  • Dieta przeciwzmarszczkowa?
  • Skuteczna pielęgnacja
  • Domowe sposoby na problemy cery dojrzałej
Charakterystyka cery dojrzałej

Cera dojrzała – charakterystyka

Skóra zaczyna się starzeć już w wieku 25 lat. Po 30-tce proces ten zaczyna przyspieszać. Na czym polega? Zmniejsza się produktywność fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej, które odpowiadają za wytwarzanie elastyny, kolastyny i kwasu hialuronowego. Wszystko to sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna, dochodzi do jej nadmiernego przesuszenia i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Proces starzenia jest uwarunkowany genetycznie, ale mają na niego również wpływ zaburzenia gospodarki hormonalnej (mniejsza ilość estrogenu i progesteronu), niewłaściwa dieta oraz zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy. Nie bez znaczenia jest również promieniowanie UV, stres, palenie papierosów, picie alkoholu i niewłaściwie dobrane zabiegi pielęgnacyjne. Jak widać, na część ze wskazanych powyżej czynników mamy wpływ. Najszybciej starzeje się skóra sucha i wrażliwa, ze skłonnością do alergii. Jest delikatniejsza, słabiej broni się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak opóźnić proces starzenia? Tego unikaj!

Proces starzenia się skóry jest w znacznej mierze uwarunkowany genetycznie i zależny od przemian, które samoistnie zachodzą w naszym organizmie z wiekiem. Możemy jednak podjąć pewne działania, by dłużej cieszyć dobrą kondycją skóry. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, które przyspiesza degenerację kolagenu. To właśnie on odpowiedzialny jest za jędrność skóry. Co więcej, wyzwalają się reakcje rodnikowe, to prowadzi do powstawania stanów zapalnych i przedwczesnego starzenia. Objawy fotostarzenia możemy najszybciej zauważyć na twarzy, szyi, dekolcie oraz na dłoniach. Chrońmy więc naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym, wybierajmy kremy do opalania z wysokim filtrem. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by opóźnić proces starzenia. Duże znaczenie ma odpowiedni poziom nawilżenia. Przyjmuje się, że skóra sucha starzeje się szybciej. Tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie kosmetyki dostępne w drogerii i aptece. Warto również skorzystać z opisanych poniżej domowych zabiegów nawilżających.  Proces starzenia jest także uzależniony od tego, co jemy. Jak zadbać o skórę poprzez właściwie dobraną dietę?

Dieta przeciwzmarszczkowa?

Cera dojrzała a dieta przeciwzmarszczkowa?

Główny wróg Twojej skóry to papierosy i alkohol. Oprócz używek, duże znaczenie ma również codzienna dieta. Powinna ona obfitować w te produkty, które rozprawią się z wolnymi rodnikami. Twoi sprzymierzeńcy to witamina A, C, E, cynk, selen i flawonoidy. Źródłem witaminy A, która wpływa na poziom kreatyny w skórze i dba o jej optymalne nawilżenie, są m.in. żółtka jaj, wątróbka, mleko, masło i żółte sery. Korzystne działanie wykazuje także beta-karoten zawarty w zielonych warzywach, marchwi, dyni, czerwonej papryce i niektórych owocach (np. melon, mango, truskawki, maliny, czarna porzeczka, morele). O Twoją skórę zadba także witamina C, dlatego codziennie spożywaj chociaż jedno kiwi, pomarańczę, grejpfruta, pół szklanki truskawek lub czarnych porzeczek. Dobrym pomysłem jest także szklanka soku pomarańczowego. Nie zapominaj o witaminie E, która jest silnym przeciwutleniaczem. Znajdziesz ją m.in. w oleju z ziaren zbóż, oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek, migdałach, orzechach laskowych. Potężną bronią w zwalczaniu wolnych rodników jest także selen obecny w owocach morza, czosnku, cebuli, produktach pełnoziarnistych i grzybach. Silnym antyoksydantem jest również zielona herbata i gorzka czekolada. Dieta bogata w produkty o właściwościach przeciwutleniających może skutecznie spowolnić proces starzenia skóry.

Cera dojrzała – skuteczna pielęgnacja

Podstawą skutecznej pielęgnacji skóry dojrzałej jest właściwie przeprowadzony demakijaż. Pamiętaj, aby kosmetyk używany do zmywania pozostałości makijażu zawierał fizjologiczne dla skóry pH. Dopiero na oczyszczoną skórę nakładamy kremy przeznaczone dla cery dojrzałej. Oczyszczanie wykonuj również rano. Pozwoli to zmyć pozostałości sebum i kurzu. Kosmetyki do cery dojrzałej powinny w swoim składzie zawierać m.in. kwas hialuronowy, antyoksydanty, witaminy, ceramidy, fitohormony i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dla skóry po 40 roku życia wybieraj kremy z kwasami owocowymi, proteinami, peptydami i retinolem. Taki skład zwiększy wchłanialność substancji odżywczych, poprawi koloryt skóry i przyspieszy produkcję włókien kolagenowych.

Jeśli skończyłaś 50 lat, wybieraj kremy z wapniem, fitohormonami i kolagenem. Uzupełnią one niedobory estrogenu i zapewnią optymalne nawilżenie. Panie po 60-tce powinny natomiast wybierać kremy z dodatkiem protein sojowych. Wzmocnią one barierę lipidową naskórka, który chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodatkowo kremy przeznaczone do dziennej pielęgnacji twarzy powinny zawierać ochronę przeciwsłoneczną. Te do stosowania na noc będą miały natomiast wyraźnie tłustszą konsystencję. Pora nocna to również czas na odpoczynek dla naszej skóry, która chłonie z kosmetyków najwięcej substancji odżywczych. Oprócz kremów do twarzy stosuj co kilka dni serum odżywcze. Nie omijaj oklic szyi i oczu, ponieważ te strefy są najbardziej wymagające. Właściwa pielęgnacja skóry dojrzałej nie może się obejść bez regularnego peelingu. Złuszczanie możesz wykonać samodzielnie w domu lub w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym. Twoja skóra stanie się wygładzona, lepiej ukrwiona, a drobne zmarszczki będą mniej widoczne.  Nie zapominaj o wieczornym masażu. Wykonuj go palcem wskazującym, po nałożeniu kremu do twarzy na noc. Małe, koliste ruchy od środka twarzy ku górze pomogą przywrócić skórze dawną jędrność.

Domowe sposoby na problemy cery dojrzałej

Domowe sposoby na problemy cery dojrzałej

Oprócz gotowych kosmetyków istnieją sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne dla skóry dojrzałej, które wykonasz w domowym zaciszu. Postaw na naturalne maseczki – proste i szybkie do przygotowania, a przede wszystkim skuteczne i całkowicie naturalne! Jedną z nich jest maseczka twarogowa. Do jej przygotowania potrzebujesz łyżkę twarogu i jogurtu naturalnego, dwie łyżki oliwy z oliwek i sok wyciśnięty z połówki pomarańczy. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie nałożyć na twarz i dekolt. Całość możesz zmyć po 30 minutach letnią wodą. Taka maseczka wykonywana raz na tydzień odżywi i wzmocni Twoją skórę. Prostą maseczkę dla cery dojrzałej przyrządzisz również ze sproszkowanych alg morskich. Wystarczy zaledwie łyżeczka tego drogocennego proszku i kilka kropel wody różanej. Maskę zmyj po 15 minutach. Rozkoszuj się elastyczną i nawilżoną cerą jeszcze dłużej. Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. A może truskawkowe SPA bez wychodzenia z domu? Garść świeżych truskawek zmiksuj z łyżką mleka i łyżką oleju ryżowego. Wystarczy 15 minut, by zafundować Twojej skórze potężną dawkę witaminy C i wzmocnić naczynka krwionośne. Zapomnij o pajączkach raz na zawsze!

Każdy wiek ma swoje prawa. Z upływającym czasem musimy się pogodzić, ale szybkość procesu starzenia się skóry w dużej mierze zależy od nas samych. Genetyki nie przeskoczymy, ale możemy zrezygnować z używek, które szkodzą naszej cerze (tj. papierosy i alkohol) oraz przyjrzeć się bliżej naszej diecie. Odpowiednio dobrane kosmetyki i domowe zabiegi pielęgnacyjne również mogą opóźnić proces starzenia. Wszystko to jednak wymaga od nas dużej systematyczności. Jeśli zależy nam na szybkich efektach, warto skorzystać z zabiegów dla cery dojrzałej oferowanych w salonach kosmetycznych.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.