Choroba nowotworowa piersi – na czym polega skuteczna profilaktyka?

Każdego roku wzrasta w Polsce liczba kobiet zmagających się z problemem nowotworów piersi. Zjawisko to nasila się zwłaszcza w grupie pacjentek po 50 roku życia. I mimo, że każdego dnia dochodzi do istotnego rozwoju nauk medycznych, a tym samym sposobów na leczenie chorób o charakterze cywilizacyjnym, nadal lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też, tak ważne jest podjęcie efektywnych działań profilaktycznych już na wczesnym etapie swojego życia. Jak często choroba nowotworowa piersi występuje wśród polskich kobiet? I jakie badania należy wykonywać, aby jak najwcześniej rozpoznać złośliwe tkanki w naszym organizmie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z profilaktyką raka piersi, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Na czym polega choroba nowotworowa piersi i jak często występuje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega choroba nowotworowa piersi i jak często występuje;
  • Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych piersi;
  • Na czym polega skuteczna profilaktyka nowotworów piersi;
  • Jakie badania należy wykonywać w celach profilaktycznych.

Na czym polega choroba nowotworowa piersi i jak często występuje?

Mimo licznych kampanii społecznych na rzecz profilaktyki, rak piersi nadal jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród polskich kobiet. Niniejsze zaburzenie stanowi blisko 20% wszystkich zachowań na nowotwory złośliwe w tej grupie pacjentów. Niestety, zachorowalność na raka piersi stale wzrasta i dotyczy ona również młodych kobiet.

W początkowej fazie rozwoju, nowotwór piersi nie daje żadnych objawów. Pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza wtedy, gdy wyczują wyraźne zgrubienie podczas samobadania. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zmiany posiadają charakter złośliwy. Podejrzany guzek odznacza się zestawem określonych cech.

1: zazwyczaj występuje on pojedynczo. Liczne, rozsiane zmiany mogą posiadać charakter mastopatyczny i nie wykazują bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia;

2: zmiana złośliwa jest zazwyczaj nieruchoma, posiada nieregularny kształt i nie wywołuje bólu podczas dotyku;

3: w większości przypadków występuje ona w zewnętrznym kwadracie piersi lub centralnie.

Wśród innych objawów choroby nowotworowej piersi wyróżniamy: zmianę koloru lub kształtu piersi, wyciągnięcie lub zmianę kierunku brodawki sutkowej, samoistny wyciek z brodawki.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych piersi

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych piersi?

Choroba nowotworowa może dotknąć każdego, bez względu na wiek, czy status społeczny. Niemniej jednak, na podstawie wieloletnich obserwacji niniejszej choroby, udało się wyróżnić grupę czynników, które mogą odpowiedzialne być za zwiększenie ryzyka rozwoju raka piersi w przyszłości.

  • Wczesne rozpoczęcie miesiączkowania;
  • Późne występowanie menopauzy;
  • Występowanie nowotworów piersi wśród członków bliskiej rodziny;
  • Występowanie mutacji w obrębie genów BRCA1 oraz BRCA2;
  • Długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych (w tym środków antykoncepcyjnych);
  • Występowanie łagodnych chorób piersi o charakterze rozrostowym;
  • Przebyty w przeszłości nowotwór piesi;
  • Ukończenie 50 roku życia;
  • Nieodpowiednia dieta, istotna nadwaga lub otyłość, niska aktywność fizyczna;
  • Częste spożywanie alkoholu.
Na czym polega skuteczna profilaktyka nowotworów piersi

Na czym polega skuteczna profilaktyka nowotworów piersi?

Prawidłowa profilaktyka nowotworów piersi obejmuje liczne działania na rzecz ochrony naszego zdrowia.

PROFILAKTYKA PIERWOTNA: polega na zwiększeniu świadomości kobiet na temat ryzyka występowania niniejszej choroby. Ponadto, obejmuje ona działania edukacyjne na temat przebiegu nowotworów piersi oraz badań profilaktycznych. Niezwykle ważnym elementem profilaktyki wtórnej jest także regularne wykonywanie samobadania piersi. Wszystkie kobiety po 20 roku życia powinny wykonywać je regularnie (najlepiej w pierwszym dniu po zakończeniu menstruacji).

PROFILAKTYKA WTÓRNA: Obejmuje wczesne wykrywanie zmian nowotworowych, jeszcze w okresie przedklinicznym. Warto przy tym pamiętać, że wczesne rozpoznanie choroby istotnie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie.

Ponadto, niezwykle ważne jest, aby każdego dnia przestrzegać zaleceń zdrowego stylu życia. Zrównoważona dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna posiada bowiem kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób o charakterze cywilizacyjnym.

Jakie badania należy wykonywać w celach profilaktycznych?

Profilaktyka nowotworów piersi obejmuje przede wszystkim regularne wykonywanie badań. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

MAMMOGRAFIA – badanie radiologiczne piersi umożliwiające wykrycie nawet najmniejszych zmian o średnicy kilku milimetrów. Dodatkowo, mammografia pozwala nam na określenie charakteru występującej zmiany oraz dokładną jej lokalizację. Niniejsze badanie jest bezpieczne dla zdrowia i w większości przypadków nie wywołuje żadnych skutków ubocznych;

USG PIERSI – niezwykle przydatne podczas oceny gęstych zmian gruczołowych (występujących najczęściej u młodych kobiet). Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne. Co najważniejsze, pozwala na rozróżnienie zmian wypełnionych płynem torbieli od litych guzków, które mogą wykazywać charakter złośliwy.

Podsumowanie

Zastraszający wzrost chorób nowotworowych piersi wśród polek zmusza nas do podjęcia szerokich działań profilaktycznych, w celu ochrony własnego zdrowia. Dlatego też, niezależnie od wieku, każdego dnia powinnyśmy przestrzegać właściwej higieny życia i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. W ten sposób będziemy w stanie uchronić nie tylko nasze zdrowie, ale także życie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.