Co i jak ćwiczyć przed porodem?

Wszystkie kobiety powinny pamiętać o tym, że aktywność fizyczna jest istotna nie tylko przed ciążą, ale i w trakcie. Skuteczne ćwiczenia przygotują do szybkiego przejścia ciężkiej batalii w czasie porodu.
Poród siłami naturalnymi jest ciężkim wysiłkiem fizycznym, dlatego warto potrenować wcześniej i usprawnić swój układ krążenia i układ oddechowy. Aktywność kobiet w czasie ciąży przyczynia się do szybszego porodu, a noworodki urodzone w takich wypadkach są wyżej oceniane w skali Apgara.

Kilka ćwiczeń do zastosowania przed porodem

1. Oddychaj. Usiądź na krześle przodem do oparcia, nogi ułóż w rozkroku, ręce oprzyj na poręczy krzesła. Wciągnij powietrze przez nos, zepchnij je w dół brzucha, pochyl głowę, potem odchyl ją do tyłu i wydmuchaj powietrze przez rozchylone usta.

2. Siądź na podłodze, zegnij nogi, stopy złącz razem, dłonie ułóż na wewnętrznej stronie kolan. Lekko nimi naciskaj na kolana. Powtórz kilka razy.

cwiczenia-w-ciazy

3. Połóż się na boku, uginając nogi w kolanach. Następnie prawą ręką przyciągnij prawe udo do klatki piersiowej, spróbuj wyprostować nogę w kolanie.

4. Zrób przysiad w rozkroku, złącz dłonie, a łokcie oprzyj na wewnętrznej stronie ud. Uciskaj lekko na biodra, powtarzaj regularnie ćwiczenia.

5. Usiądź w rozkroku i ręce wyciągnij w bok. Próbuj zrobić skłon, sięgając dłońmi do stóp.
Pamiętaj, aby każde z ćwiczeń wykonywać regularnie i dokładnie. Jednak nie nadwyrężaj się, jeśli czujesz, że coś jest ponad Twoje siły. Dziecko jest najważniejsze!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.