Co jeść na śniadanie by mieć energię na cały dzień?

jedz11Śniadanie – posiłek, który przez każdego jest uznawany za najważniejszy w ciągu dnia, lecz… przez wielu lekceważony. A bo to brak czasu, a bo się zapomniało. Tak naprawdę kwestię śniadań często pomijamy, uznając, że równie dobrze możemy sobie coś przekąsić te parę godzin później i, przykładowo, obfitszy obiad czy lunch uzupełni nam braki z poranka. Nie jest to dobre podejście, ponieważ to właśnie dzięki śniadaniu, o ile jest dobrze skomponowane, możemy mieć energię do tego, by przetrwać cały dzień. Ważne jest tylko, aby wiedzieć co takiego należy jeść rano, aby dostarczyć sobie odpowiedniej porcji energii. Jesteście ciekawi?
Jakich składników odżywczych nie może zabraknąć w dobrym śniadaniu? Przede wszystkim białka, witamin oraz złożonych węglowodanów, które stopniowo rozkładając się w naszym organizmie, będą nam dorzucać poszczególnych dawek energii. Dlaczego białko jest takie ważne? To dzięki niemu, jak również dzięki błonnikowi zawartemu w owocach i warzywach, czujemy się dłużej nasyceni, a jednocześnie przyśpiesza nasz metabolizm. Co jest bardzo ważne w przypadku śniadań – powinny być one zjadane do 30 minut od momentu przebudzenia, ponieważ w ten sposób przywrócimy nasz metabolizm na właściwe tempo.
Przedstawię Wam kilka opcji pożywnych i energetycznych śniadań mam nadzieję, że skusicie się na któreś z nich 🙂

jedzzz22Na pierwszym miejscu musli z owocami i jogurtem naturalnym zamiast mleka. Do popicia najlepszy będzie sok owocowy. Dlaczego akurat owoce? Ponieważ dostarczają nam witamin i błonnika, dzięki którym nie będziemy odczuwać głodu. Jeśli chodzi o rodzaj owoców – mogą być dowolne – suszone, świeże (wtedy najlepsze będą truskawki, jagody czy maliny).
Inna propozycja to zielony twarożek, czyli chudy twaróg wymieszany z odrobiną mleka oraz garścią jakiegoś zielonego ziółka – szczypiorku, natki pietruszki lub rzeżuchy. Do tego bułka grahamka (unikamy białego pieczywa!) i herbata.
Trzecia opcja: jajko na miękko podane z sałatką z pomidora, ogórka, sałaty, szczypiorku i natki pietruszki, a do tego kawa zbożowa z mlekiem (najlepiej 2%). Tym śniadaniem dostarczymy sobie mnóstwo białka, dlatego jest zalecany osobom, które chcą zwiększyć masę mięśniową.
I kolejna: pyszna jajeczniczka, najlepiej z dwóch jajek, z dodatkiem pomidorów lub pieczarek, zjedzona razem z grahamką oraz popita herbatą bez cukru.
Śniadanie nr 5: coś dla smakoszy zup mlecznych, kleików i kaszek. Kasza manna ugotowana na 2% mleku podana z owocami jagodowymi (czyli jagody, maliny, poziomki.
I ostatnia moja propozycja: owsianka ugotowana na mleku, podana razem z truskawkami lub jagodami. To śniadanie nie tylko doda nam energii, lecz również jest zalecane diabetykom – nie zawiera tak dużej dawki glukozy, a działa równie energetycznie.jedzzz333

A teraz kilka wskazówek dla tych, którym ciężko opuścić jest rano swoje cieplutkie łóżko 🙂
1.Rozjaśnij swój pokój-jeśli masz zasunięte rolety,żaluzje-natychmiast je odsuń-wpuść światło!
2.Wyskakuj z łóżka-oprzyj się pokusie naciśnięcia na budziku guzika „drzemka” – tych kilka dodatkowych minut snu sprawi, że później będziesz czuła się odurzona.
3.Ruszaj się-kiedy już tak dynamicznie zaczniesz, idź za ciosem i od razu wykonaj kilka podskoków i przysiadów.jedz4444
4.Zjedz coś z olejem kokosowym-trójglicerydy zawarte w oleju kokosowym to znakomite źródło energii. W dodatku Twój organizm potrafi spożytkować je szybciej niż zasoby zawarte w kawie.
5.Unikaj nocnego podjadania,tak,tak – łatwo mówić. Ale wpychanie w siebie ciężkich posiłków zaraz przed pójściem spać może sprawić, że obudzisz się nazajutrz z jedzeniowym kacem.
6.Napij się wody-niedobór wody może skutkować uczuciem przytłaczającej senności.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.