Cudowne właściwości oleju z oregano…

tttt

Zioło powszechnie używane w kuchni do przyprawiania dań mięsnych i makaronów. Zwane lebiodką pospolitą bądź dzikim majerankiem. Jest rośliną wieloletnią, tworzącą krzaczaste byliny. Któż by podejrzewał, że jest taką skarbnicą aktywnych składników? Oregano jest jednym z najsilniejszych środków antyseptycznych natury. Jest silnym lekiem przeciwzapalnym,a jego moc przeciwbólową można porównać z mocą morfiny.Otóż już starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali ją do celów leczniczych. Nazwa jej pochodzi od greckich słów ‚oros’ i ‚ganos’, oznaczających „radość z góry”.
W skład oleju z oregano wchodzą fenole: tymol, karwakrol oraz terpeny – będące naturalnymi środkami grzybobójczymi, bakteriobójczymi, przeciwwirusowymi i anty pasożytniczymi.

orred

Olej jest skuteczny w walce z:
-grzybami: Candida albican
-bakteriami (nawet tymi odpornymi na antybiotyki)
-wirusami
-pasożytami
Olej z oregano zawiera również skarbnicę antyoksydantów:
-kwas rozmarynowy – przeciwutleniacz, zabija wolne rodniki, pomocny w leczeniu astmy, zapobieganiu zmianom nowotworowym i miażdżycowym
-flawonoidy
-witaminy A, C, E, K i B3
-wapń, magnez, cynk, żelazo, potas, miedz, mangan
Olej działa też na szereg innych schorzeń takich jak:
-grzybice(paznokci, stóp)
-zatoki,kaszel
-problemy z układem moczowym
-zakażenia pasozytami, infekcjami drożdżowymi, gronkowiec złocisty
Olej z oregano także:
-wzmacnia układ odpornościowy
-obniża ciśnienie krwi
-leczy opryszczkę, łupież
-poprawia przyswajanie żelaza
-łagodzi bóle: gardła, zębów
-łagodzi bóle mięśni i stawów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

ore1

Stosowanie zewnętrzne:
kąpiele – olej z oregano rozpuszczamy w misce z woda (np. przy grzybicy stóp)
maść – olej z oregano mieszamy z olejem kokosowym w stosuku 1:3 (1 cz. oleju z oregano : 3 cz. oleju kokosowego) – do smarowania objętych chorobą miejsc
inhalacje – olej z oregano wkraplamy na gorącą wodę (np. przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, kaszlu, astmie i dusznościach)

Stosowanie zewnętrzne:
ssanie oleju – olej z oregano łączymy z olejem kokosowym w stosunku 1:3 (1 cz. oleju z oregano 3 cz. oleju kokosowego) i umieszczamy pod językiem na kilka minut, następnie wypluwamy. Zabieg należy powtarzać 4 razy dziennie przez 10 dni (np. w walce z pasożytami)
syrop – olej z oregano wlewamy na łyżkę ciepłej wody, bądź soku.
Dla wzmocnienia organizmu: pół łyżeczki oleju dziennie stosuje się w okresach wzmożonych zachorowań, bądź osłabienia organizmu.
W przypadku choroby – kuracja trwająca 7-10 dni: pół łyżeczki oleju 2 razy dziennie.

Olej dostępny na naszej stronie internetowej http://www.cosdlazdrowia.pl/

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.