Zdrową alternatywą dla powszechnie używanego białego cukru, jest m.in. nierafinowany cukier kokosowy. Jest on wytwarzany z soku pąków palmy kokosowej bogatego w enzymy, kwas octowy, naturalne drożdże, aminokwasy, witaminy i minerały.
Skąd się bierze cukier kokosowy?
Cukier kokosowy jest powszechnie używany w Azji południowo-wschodniej. Otrzymanie cukru odbywa się dwufazowo – najpierw należy zebrać sok z pąków palmy kokosowej, następnie należy go podgrzać w celu odparowania wody.
Aby pobrać sok, należy zrobić nacięcia w kolbie kokosa. Sok spływa do podstawionych pojemników, najczęściej bambusowych. Aby sok spływał nieprzerwanie, należy codziennie nacinać kolbę. Zwykle z jednej kolby sok spływa około 30-40 dni. W ciągu roku jedno drzewo jest w stanie wyprodukować około 288 litrów soku. W tym czasie potrzebuje jednak „odpoczynku”, regeneracji na okres zwykle 3-4 miesięcy.Tuż po zebraniu soku, przelewa się go do wielkich woków w celu odparowania wody. Sok musi być świeży, niesfermentowany, o odpowiednim pH – co najmniej 5.9. W trakcie podgrzewania sok zmienia kolor i konsystencję z półprzezroczystego płynu na ciemnobrązową konsystencję syropu. Można pozostać przy takiej postaci, bądź też podgrzewać go dalej, do uzyskania formy sypkiej. Cukier kokosowy jest dostępny w sprzedaży w formie syropu, pasty, twardych brył i w postaci skrystalizowanej.
Zalety cukru:
-jest długotrwałym źródłem energii
-bez żadnych dodatków
-ma niższy indeks glikemiczny, niż cukier rafinowany, co powoduje mniejsze skoki cukru we krwi
-występują w nim witaminy B1, B2, B3, B6 oraz C
Jest sprzedawany jako ciemnobrązowe lub jasnobrązowe granulki, bloczki lub płyn. Ten sprzedawany na marketach w Tajlandii zazwyczaj nie jest czystym cukrem, miesza się go białym cukrem trzcinowym i uzyskując białe twarde krople.
W przeciwieństwie do swojej konkurencji, dzięki kilku kluczowym cechom, staje się coraz modniejszy wśród orędowników zdrowego odżywiania, a także zyskuje sobie coraz większą rzeszę fanów wśród zwykłych konsumentów. Co do walorów aromatycznych, posiada on znacznie bardziej intrygujący zapach niż wszelkie inne cukry. Jego aromat może zastępować sztuczne zapachy stosowane w domowych pomieszczeniach. Wystarczy wsypać go trochę do otwartego naczynia, a zapach rozejdzie się po domu tworząc przyjemną atmosferę.
Może być używany do wyrobu ciastek i innych wypieków, odżywek proteinowych, batonów energetycznych, napojów lub, jako alternatywa, wszędzie tam gdzie używany jest cukier trzcinowy. Stosuję się go do zbilansowania słonego smaku ryb. W kuchni tajskiej pierwotnie używano go do deserów i słodyczy, czasami do potraw curry i sosów. Dopełnia smaku wielu pikantnych, kwaśnych i słodkich dań tajskich. Ma on bardzo zawiesisty słodki smak przypominający aromatem karmel lub toffi. W Indyjskiej do przyrządzania kawy i różnych ciastek i ciast i mlecznych deserów. Rafinowana i skrystalizowana forma ma zastosowanie medyczne – ma działanie wykrztuśne i pomaga koić ból gardła.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa uznaje cukier z kwiatu kokosa za jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł tej substancji.
Cukier już niebawem będzie dostępny na naszej stronie internetowej http://www.cosdlazdrowia.pl/