Cukier kokosowy – co to takiego? Cukier palmowy (bo tak jest również zwany) produkowany jest z soku pąków palmy kokosowej, zwanej “drzewem życia”. Zawiera on bogactwo enzymów, aminokwasów, minerałów i witamin. Bardzo szybko zyskuje na popularności i już w wielu polskich domach zagościł na dobre.
Jak wytwarza się cukier kokosowy?
Pierwszą fazą produkcji jest zbiór pąków palmy kokosowej, w których kolbach trzeba zrobić niewielkie nacięcie. Następnie podgrzewamy je w celu odparowania wody. Sok powinien spływać do wcześniej podstawionych bambusowych pojemników. Sok będzie płynął nieprzerwanie, jeżeli każdego dnia kolba będzie przycinana. Z jednej kolby sok spływa najczęściej od 30 do nawet 40 dni. Zaraz po zebraniu soku, przelewany jest on do wielkich woków, gdzie odparowuje woda. Ważne jest to, by sok był świeży, niesfermentowany a jego pH wynosiło minimum 5,9. Zanim podgrzejemy sok jest on półprzezroczystym płynem, natomiast po ogrzaniu zmienia kolor na brązową konsystencję syropu. W tym momencie są dwie opcje: albo podgrzewamy syrop dalej dzięki czemu uzyskamy postać sypką, albo pozostawiamy w postaci syropu.
Czy wiesz, że jedno drzewo w ciągu roku jest w stanie wyprodukować do 288 litrów soku?
7 zalet cukru kokosowego! – sprawdź poniżej 🙂
Jakie zalety ma cukier kokosowy?
- Produkt bezpieczny dla cukrzyków – badania wykazały, że po jego zastosowaniu indeks glikemiczny rośnie wolniej niż po spożyciu tradycyjnego, białego cukru.
- Cukier palmowy jest długotrwałym źródłem energii, działającym nawet cały dzień.
- Cukier kokosowy odznacza się dużo wyższą zawartością odżywczych środków, niż pozostałe słodziki, jakie są dostępne na rynku. Warto wspomnieć, że cukier z palmy kokosowej jest niezwykle bogaty w witaminy i minerały, tak ważne dla naszego organizmu. Są to na przykład: magnez, potas, cynk, żelazo oraz witaminy C i witamin z grupy B. Dzięki obecności tych składników cukier palmowy wspomaga pracę układu immunologicznego, nerwowego i krwionośnego.
- Niesamowite walory smakowe – cukier palmowy ma przyjemny kokosowy zapach a w smaku przypomina toffi lub karmel.
- Może stanowić samodzielny zapach w pomieszczeniu, jego aromat jest wyjątkowy. Z powodzeniem może zastąpić sztuczne odświeżacze powietrza. Wystarczy wsypać odrobinę do otwartego naczynia, a zapach rozejdzie się po domu, tworząc przyjemną atmosferę.
- Temperatura topnienia jest bardzo niska, natomiast temperatura dymienia jest niezwykle wysoka, co czyni go idealnym produktem zarówno dla cukierników oraz jako dodatek do potraw z woka.
- Cukier palmowy z powodzeniem zastąpi posypkę na wypiekach. Komponuje się też doskonale z pikantnymi potrawami. Do stosowanie zarówno za ciepło jak i na zimno.
Na zakończenie ciekawostka: w Chinach i Indiach cukier z palmy kokosowej stosowany jest już od setek lat. Już od początku XV wieku był on regularnie importowany do Chin.
Warto też nadmienić, że Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa uznał cukier z kokosa jako jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł cukrów.