Ćwiczenia a odchudzanie. Czy można schudnąć bez ćwiczeń?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą pozbyć się kilogramów. Czy można schudnąć bez ćwiczeń, bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej, tylko i wyłącznie poprzez zmianę diety?

Dietetycy podkreślają, że tylko prowadzenie zdrowego trybu życia połączone z aktywnością fizyczną pozwala nie tylko schudnąć, ale też, przede wszystkim, zachować ładną sylwetkę i zdrowie na wiele lat. Bez aktywności fizycznej zmieniając dietę na zdrowszą jesteśmy w stanie schudnąć, ale będzie to długotrwały proces. Plusem jest fakt, że poprawimy swoje samopoczucie, zadbamy o zdrowie, eliminując z diety to, co szkodliwe i co wpływa negatywnie na nasz organizm.

ćwiczenia a odchudzanie

Zmiana trybu życia

Zmiana trybu życia poprzez zmianę diety, w tym głównie rezygnację z produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy, fast -foodów i innych produktów, powoduje redukcję tkanki tłuszczowej. Dzieje sie tak, kiedy utrzymujemy tzw. ujemny bilans kaloryczny, czyli jemy mniej niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. To, co wówczas tracimy to jednak tkanka mięśniowa, której utrzymywanie jest dla organizmu „kosztowne”. Przez pewien okres czasu waga spada, ale zmienia się też podstawowa przemiana materii. Wówczas dobrze jest dołączyć aktywność fizyczną, by utrzymać określoną masę mięśniową, ponieważ im ona wyższa tym więcej możemy jeść nie tyjąc.

Liczenie kalorii

Jedzenie mniej oznacza śledzenie tego, co się je i kiedy się je. Czasami trudno poradzić sobie z ograniczeniem ilości kalorii, z ochotą na konkretne produkty i dania, z których zrezygnowało się.
Twórcy coachingu żywieniowego zakładają, że każdy człowiek posiada swoją ustaloną wagę, którą „organizm uważa za słuszną i chce utrzymać”. To wszystko dzieje się przy zachowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

A może jednak ćwiczenia?

Ruch i wysiłek fizyczny wpływają nie tylko na wygląd, ale też na zdrowie i samopoczucie. Wpływa to korzystnie na organizm, jednak musi mieć charakter długotrwały. Ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń i ich intensywność. Na początek powinny to być krótkie ćwiczenia, potem min. 30 minut dziennie, co najmniej trzy razy w tygodniu – do pięciu razy w tygodniu. Ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku, masy ciała i innych, indywidualnych czynników. Warto skonsultować je z trenerem.

Zdrowe odżywianie pomaga zachować dobre samopoczucie i wygląd na wiele lat. Warto, jednak dołączyć do niego aktywność fizyczną, dostosowaną do swoich możliwości, wieku, masy ciała i innych czynników.
Przygotowanie do treningu, nawet krótkie, intensywne ćwiczenia i stopniowe wyciszanie organizmu – to trzy etapy każdego treningu, który wspomaga dietę.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.