Ćwiczenia z gumą oporową – co warto o nich wiedzieć?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, każda dorosła osoba powinna przeznaczyć minimum 40 minut dziennie na wykonywanie dowolnej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Niemniej jednak, często zdarza się, iż w ciągu dnia przepełnionego obowiązkami trudno jest nam znaleźć czas na efektywny trening. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku mogą okazać się ćwiczenia z użyciem gumy oporowej. Ten rodzaj treningu bez przeszkód możemy wykonywać w domu, nawet podczas oglądania ulubionego serialu. Dla kogo przeznaczone są niniejsze ćwiczenia? I jak właściwie przygotować się do treningu z gumą oporową. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na czym polega trening z gumami oporowymi;
 • Dla kogo przeznaczony jest trening z gumą oporową;
 • Jak wybrać odpowiednia gumę oporową do swoich umiejętności;
 • Jak przygotować się do treningu z gumą oporową;
 • Jakie ćwiczenia można wykonywać przy użyciu gumy oporowej.
Na czym polega trening z gumami oporowymi

Na czym polega trening z gumami oporowymi?

Gumy oporowe cieszą się rosnącą popularnością w świecie fitnessu. Nic w tym dziwnego, w końcu doskonale nadają się one zarówno do rozgrzewki, jak i ćwiczeń siłowych, które mają na celu ujędrnianie poszczególnych partii ciała. Gumy oporowe często nazywane są również taśmami fitness, a ich zadaniem jest zwiększenie efektywności wykonywanego treningu, jak również mobilności stawów. Ponadto, przyczyniają się one do wzmocnienie dużych partii mięśni. Trening z ich udziałem można wykonywać zarówno samodzielnie, jak i pod okiem wykwalifikowanego trenera. Ważne jest jednak, aby dobrać poziom trudności wykonywanych ćwiczeń do własnych możliwości. Dodatkowo, przed przystąpieniem do treningu nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu ciała.

Dla kogo przeznaczony jest trening z gumą oporową?

Przeprowadzenie treningu z gumą oporową nie wymaga od nas zaawansowanych umiejętności. W istocie może wykonywać je każdy, kto nie mierzy się z poważnymi urazami w obrębie układu ruchu. Co najważniejsze, niniejszą formę ćwiczeń możemy wykonywać w zaciszu własnego domu. Dlatego też, nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, a jedynie zaangażowania i odrobiny wolnego czasu. Systematyczne wykonywanie treningów z udziałem gum oporowych jest w stanie wysmuklić naszą sylwetkę i wzmocnić siłę mięśni. W związku z tym, wspomniana forma treningu cieszy się szczególnym zainteresowaniem w gronie kobiet, które chcą osiągnąć zdrowy wygląd sylwetki. Ćwiczenia z udziałem gum oporowych mogą wykonywać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Niemniej jednak, niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń do indywidualnych możliwości jednostki.

Dla kogo przeznaczony jest trening z gumą oporową

Jak wybrać odpowiednia gumę oporową do swoich umiejętności?

Na rynku dostępnych jest wiele gum fitness, które nadają się do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Poniżej opisaliśmy kilka najpopularniejszych modeli:

Po pierwsze: Gumy Mini Bands – gumy w formie pętli, które najczęściej wykorzystywane są w zajęciach fitness, jak również podczas zabiegów rehabilitacji. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń z ich udziałem jest w stanie poprawić wygląd pośladów oraz postawę. Gumy Mini Bands różnią się między sobą grubością i kolorami.

 • Żółta i zielona (charakteryzujące się małym oporem) – przeznaczone są dla początkujących;
 • Niebieska (charakteryzująca się średnim oporem) – przeznaczona jest dla osób średniozaawansowanych;
 • Czerwona (charakteryzująca się dużym oporem) – przeznaczona jest dla osób średniozaawansowanych;
 • Czarna (charakteryzująca się bardzo dużym oporem) – przeznaczona jest dla osób zaawansowanych.

Po drugie: Taśmy Pilates – lekkie gumy, przyjmujące formę wstęgi, służą miedzy innymi urozmaiceniu zajęć fitness. Można wykorzystywać je również podczas ćwiczeń relaksacyjnych.

Po trzecie: Gumy Power Bands – charakteryzują się zróżnicowaną szerokością i dość dużym oporem. Wykorzystywane są w zaawansowanych treningach. Na przykład, podczas zajęć crossfit, jak również w treningu kulturystycznym.

jak wybrać odpowiednią gumę oporową do swoich umiejętności

Jak przygotować się do treningu z gumą oporową?

Zanim przystąpisz do treningu z gumą oporową, warto się do niego odpowiednio przygotować.

 • Po pierwsze: dokładnie zaplanuj sobie czas i miejsce, w którym masz zamiar wykonywać ćwiczenia;
 • Po drugie: przygotuj dla siebie wygodną odzież (zapewniającą swobodny przepływ powietrza) oraz obuwie;
 • Po trzecie: zaplanuj krótką rozgrzewkę, dzięki której przygotujesz swój organizm do intensywnego wysiłku fizycznego.

Pamiętaj również, że zwiększenie efektywności systematycznego treningu możliwe jest dzięki stosowaniu się do zaleceń zdrowego żywienia, jak również odpowiedniemu nawadnianiu organizmu i utrzymywaniu właściwej higieny snu.

Jakie ćwiczenia można wykonywać przy użyciu gumy oporowej?

Guma oporowa pozwala nam na wykonywanie rozmaitych rodzajów ćwiczeń. Bez przeszkód możemy przeprowadzać je na macie, w pozycji na plecach oraz w pozycji podpartej na łokciach, jak również w pozycji stojącej i siedzącej. Ważne jest, aby przez cały czas przeprowadzania treningu utrzymywać prawidłową postawę ciała i uważnie wykonywać poszczególne etapy ćwiczeń.

Podsumowanie

Trening z gumą oporową to prosty sposób na wprowadzenie aktywności fizycznej do swojej codzienności. Nie wymaga on od nas ani dużych umiejętności, ani pokaźnych nakładów finansowych. Dlatego też, jeśli wciąż poszukujesz sposobu na to, jak przeprowadzić efektywny trening w zaciszu własnego domu, być może ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.