Cytrynian magnezu – czym jest i co nam daje?

Magnez należy do głównych minerałów, które zapewniają prawidłową pracę organizmu. Jednak przed podjęciem suplementacji tego składnika trzeba dobrać odpowiednią jego formę. Przykładowo cytrynian magnezu jest postacią bardzo dobrze przyswajalną i wchłania się właściwie nawet u osób starszych.

Rola magnezu w organizmie

Magnez odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Najczęściej spotykane skutki jego niedoboru to przewlekłe stany zmęczenia, rozdrażnienie, drżenie mięśni i bezsenność. Dzięki magnezowi człowiek łatwiej przyswaja wapń, który jest podstawowym budulcem kości.

Przyswajalność magnezu

Najlepszym uzupełnieniem niedoborów witamin i minerałów jest dostarczenie ich wraz z pożywieniem, a więc włączeniem do diety produktów będących ich naturalnym źródłem. Jeśli chodzi o magnez to znajdziemy go sporo m.in. w orzechach nerkowca, migdałach orzechach ziemnych i warzywach zielonych.

Kiedy nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania tego minerału w diecie w grę wchodzą suplementy. Spośród wielu dostępnych preparatów magnezowych dzielimy je na związki organiczne, czyli cytrynian magnezu, mleczan, pidolan, glukonian, octan, asparginian, stearynian oraz nieorganiczne tlenek, chlorek, siarczan, węglan, z czego najlepiej przyswajalne są formy organiczne.

Cytrynian magnezu – co to takiego?

Cytrynian magnezu jest najlepiej wchłanialną postacią magnezu. Posiada bardzo wysoką rozpuszczalność w wodzie i dobrze rozpuszcza się w żołądku we wszystkich stanach wydzielania kwasu (mogą stosować go nawet osoby, które mają problem z wydzielaniem kwasu żołądkowego). Cytrynian magnezu jest bardziej biodostępny, niż tlenek magnezu.

Cytrynian magnezu przyjmowany na czczo zadziała jak środek ułatwiający wypróżnianie i pomocny w walce z zaparciami.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.