Czarna pasta do zębów – czym jest?

Czarne pasty do zębów to coraz częściej spotykany produkt w drogeriach. Powszechnie uważane są one za dobry sposób na pozbycie się przebarwień na zębach i uzyskanie pięknego uśmiechu. Działanie czarnej pasty opiera się na aktywnym węglu, który absorbuje nieczystości oraz substancje, które są odpowiedzialne za zmianę koloru szkliwa. Czy jednak te składniki nie szkodzą naszym zębom? Czy stosowanie past z węglem jest bezpieczne?

Gdzie kupić pastę do zębów z aktywnym węglem?

Czarne pasty do zębów stały się niezwykle popularnymi produktami. Zainteresowanie nimi wynika nie tylko z chęci zadbania o piękny uśmiech, ale i w kontekście mody na ekologię. Jej fani tworzą ją samodzielnie. Wykorzystują do tego dostępny w aptekach węgiel aktywny w proszku. Ten dodawany jest do oleju kokosowego i kilku kropel soku z cytryny. Mieszanką tą można myć zęby nawet kilka razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że nie można jej używać codziennie – przerwy powinny wynosić 2-3 dni.

Łatwiejsze niż zrobienie czarnej pasty do zębów, jest jej kupienie. Jest ona produktem ogólnodostępnym. Na czarną pastę do zębów marki Livioon możesz też złożyć zamówienie na perfumeria.pl/collections/livioon. Cena tego typu produktu do pielęgnacji jamy ustnej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jak działa czarna pasta do zębów?

Głównym składnikiem czarnej pasty do zębów jest węgiel aktywny. To właśnie jemu pasta zawdzięcza swoje właściwości. Do tych najważniejszych zalicza się wybielanie zębów. Jest to możliwe, ponieważ aktywowany węgiel dobrze absorbuje zanieczyszczenia i wszystkie substancje powodujące zmianę koloru szkliwa. Dodatkowo węgiel ma również właściwości antybakteryjne, co przekłada się na zdrowie jamy ustnej. Warto tu zaznaczyć, że pasta z węglem, chociaż absorbuje zanieczyszczenia, to nie pochłania minerałów. Oznacza to, że mycie nią zębów nie powoduje zmian struktury szkliwa.

Jakie są efekty mycia zębów pastą z węglem?

Efekty mycia zębów pastą z węglem aktywnym są bardzo różne. Niektórzy wyraźną poprawę w kolorze uzębienia dostrzegą już po jednokrotnym jej zastosowaniu, inni na rezultaty będą musieli poczekać znacznie dłużej. Warto tu jednak zaznaczyć, że osoby mające naturalnie żółte zęby raczej nie zobaczą zmian. Efekty wybielania nie pojawią się też w przypadku martwego zęba lub protetycznego uzębienia. W takich przypadkach węgiel nie działa.

Jak używać czarnej pasty do zębów?

Tak jak każda pasta wybielająca również ta czarna może być używana regularnie. Zęby można myć nią codziennie, ale najlepiej 2-3 razy w tygodniu wymieniać ją na inną pastę np. z fluorem. Codzienne stosowanie pasty z węglem przez długi czas odradzane jest przez dentystów. Należy też pamiętać, aby zęby myć tylko dobrej jakości pastą od sprawdzonych marek takich jak np. Livioon. Dużą uwagę należy też zwrócić na współczynnik ścieralności, ten koniecznie trzeba dobrać do kondycji zębów. Im większa ścieralność, tym bardziej ingeruje się w szkliwo. Przy nadwrażliwych i słabych zębach powinno się sięgać po REA (współczynnik ścieralności) 2.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.