Kto z nas nie lubi czekolady? Trudno odmówić sobie słodkości, a zazwyczaj nie kończy się na jednej tabliczce. Czy czekolada jest zdrowa? Ile można jej zjeść, żeby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?
Czy słodycze tak źle wpływają na nasz organizm, że powinniśmy je całkowicie wyeliminować z diety?
Niekoniecznie. Najlepszym tego przykładem jest czekolada, która nie jest tak niezdrowa jak się powszechnie przyjęło. Dlaczego?
Jak wynika z przeprowadzonych badań czekolada ma swoje zalety. Zawiera epikatechiny, które zwiększają poziom tlenku azotu. Rozszerza on naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi w organizmie. .
Naukowcy z Uniwersytetu w Georgetown dowiedli, że zawarte w czekoladzie flawonole może zatrzymywać proces podziału i namnażania komórek rakowych w przypadku nowotworu piersi. Spożycie flawonoli powoduje też zwiększenie przepływu krwi do mózgu na 2 – 3 godziny.
Inne badania, przeprowadzone w USA na grupie osób dowiodły, że osoby cierpiące na chroniczne zmęczenie, które przez 8 tygodni każdego dnia jadły 45 g ciemnej czekolady odczuwały mniejsze zmęczenie od osób, które nie jadły czekolady. Naukowcy uważają, że czekolada może oddziaływać na neuroprzekaźniki, które odpowiadają za regulację snu i nastroju.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czekolady. Jaki wybrać?
Polecamy czekoladę z nieprażonych ziaren kakaowca, o wysokiej zawartości kakao i ze składnikami, które pochodzą z upraw ekologicznych. Taka jest m.in. czekolada Cocoa, która jest dobrym dodatkiem do deserów i ciast i stanowi przekąskę w szkole, pracy i w podróży.
Czekoladę Cocoa znajdziesz w dobrych sklepach ze zdrową żywnością (sklep).