Czy piwo może być zdrowe?

Wiele osób kojarzy piwo przez pryzmat piwnego brzuszka. Uznaje się je zatem za szkodliwe. Jednak według badań okazuje się, że piwo ma wiele prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, dlaczego w odpowiedniej ilości warto je pić.

Czy piwo jest zdrowe

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest piwo?

Piwo to nic innego jak napój alkoholowy niskoprocentowy, który otrzymuje się przez fermentacje brzeczki piwnej, która składa się ze słodu browarnego, chmielu i innych dodatkowych składników.

Ze względu na skład, piwo to nie tylko woda, ale i składniki mineralne + witaminy. Nie jest ich dużo, jednak ich zawartość sprawia, że wypicie szklanki piwa po treningu uznać można za korzystniejsze dla ciała niż szklanki wody. Ale o tym później.

Czy piwo może być zdrowe?

Dla wielu odpowiedź jest prosta. Piwo jest niezdrowe, bo rośnie od niego brzuch, jest kaloryczne i nie ma w sobie żadnej wartości odżywczej. Jak jednak donoszą aktualne badania, piwo może być zdrowe, a nawet nim jest i to w wielu przypadkach.

Spożywanie określonej dawki, czyli ok. 1-2 porcji alkoholu/dobę = 350 -700 ml, może przynieść korzystny wpływ na:

  • Układ sercowo-naczyniowy;
  • Hamowanie rozwoju cukrzycy;
  • Zdrowe nerki;
  • Wydolność organizmu;
  • Dobry wzrok;
  • Odporność organizmu.

Warto jednak wiedzieć, że spożywanie piwa może, ale nie musi być dla organizmu korzystne. Wszystko zależy od dawki.

2 kluczowe korzyści, dla których warto pić piwo

Zobacz, jednak co o piwie mówią badania:

Czy piwo jest zdrowe dla serca?

Spożywanie umiarkowanej ilości piwa (1 porcja/dobę) obniża, aż o 42% występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego wobec osób, które go nie spożywają (efekty takie przynosi każdy rodzaj alkoholu, a szczególnie czerwone wino).

Czy piwo jest dobre na nerki?

Spożywanie piwa sprzyja zdrowym nerkom, ponieważ po wypiciu napoju częściej udajemy się do toalety. A im częściej tym lepiej, ponieważ jest mniejsze ryzyko powstawania kamieni nerkowych.  Badania wskazują, iż terapia piwem może obniżyć ryzyko wystąpienia kamieni nawet o 40%.

Czy piwo tuczy?

Pomimo że piwo wydaje się zatem świetnym panaceum, to warto mieć na uwadze fakt, że napój ten ma również swoje złe strony. Przede wszystkim jest kaloryczny, więc można wprost powiedzieć, że spożywanie nadmiernej ilości piwa tuczy.

Kolejna sprawa jest taka, że do piwa najlepiej smakują słone przekąski, zatem podczas degustacji często jemy chipsy, a to również nie sprzyja właściwej masie ciała.

Czy piwo tuczy

Piwo, a aktywność fizyczna

W internecie znaleźć można wiele przesłanek o korzystnym wpływie piwa na organizm podczas treningów. Powstaje, więc wiele pytań np. czy piwo dobrze nawadnia?

Okazuje się, że jak najbardziej. Piwo to coś więcej niż woda. Zawiera ono składniki mineralne, które w czasie treningu wypociliśmy. Zatem piwko po regularnej i męczącej aktywności, jak najbardziej się należy. Pod warunkiem, że jest to 1 piwo i nie spożywamy go, na co dzień.

Podsumowanie

Dla wielu temat piwa jest jednoznaczny. Piwo szkodzi i koniec. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Piwo może być zdrowe, ale w określonej ilości i przy umiarkowanej częstotliwości.

Zatem nie obawiaj się wypicia 1-2 butelek piwa/tydzień, a szczególnie, jeśli uprawiasz aktywność fizyczną.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.