Czystek – 5 faktów, o których nie wiesz na temat tej rośliny!

Czystek (Cistus incanus) to roślina pochodząca z rejonów basenu Morza Śródziemnego. Uznawana za leczniczą w medycynie ludowej jest już od 2,5 tysiąca lat. Chociaż jej działanie było powszechnie znane od tak dawna, to współczesna medycyna zaczęła korzystać z niej stosunkowo niedawno.

Czystek – 5 faktów, o których nie wiesz!

  1. Liście czystka pokryte są delikatną żywiczą woskowiną, która nazywana jest ladanum. Wydziela ona zapach przypominający świeży miód.
  2. Czystek odkryli pasterze kóz. Zwierzęta zjadały tę roślinę, kiedy były chore – wkrótce po tym zaczęto wykorzystywać tę właściwość u ludzi, wychodząc z założenia, że zwierzęta instynktownie sięgają po to, co przywraca im zdrowie.
  3. W starożytności labdanum stosowano na uśmierzenie wielu dolegliwości. Czystek miał pomóc zagoić rany, zwalczyć kaszel, zmniejszyć wypadanie włosów, złagodzić objawy chorób skórnych. Antyczni greccy medycy polecali stosować go w przypadku świądu, alergii i hemoroidów.
  4. Dziko rosnący różowy czystek posiada szereg cennych właściwości, które zawdzięcza m.in. ogromnej zawartości polifenoli w składzie, a także olejkom eterycznym i żywicom. Polifenole działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwhistaminowo. Należą do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym (opóźniają procesy starzenia organizmu) i wspierającym układ odpornościowy człowieka. Wykazują właściwości antybiotyczne i hamują namnażanie się wirusów opryszczki i półpaśca.
  5. Obecnie czystek można spotkać w formie suszu do parzenia herbaty, a także kapsułek, ekstraktów, syropów, tabletek, maści oraz kremów. Został okrzyknięty rośliną roku 1999.

czystek

Przepis na domowy koktajl z czystkiem i czarną porzeczką

Składniki:

  • 1,5 szklanki owoców porzeczki czarnej
  • 1 szklanka malin
  • 2 łyżki soku z limonki
  • przestudzony napar z czystka (2,5 łyżki zaparzone w ok 1,5 l wody)
  • 7 łyżek cukru trzcinowego

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wkładamy do miski i miksujemy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Smacznego!

źródło: „Świat Zdrowia” nr 4/2017, s. 44-46

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.