Depresja i zaburzenia depresyjne – podstawowe mechanizmy i leczenie

Depresja to najczęściej występująca choroba neurologiczna. Szacuje się, że w ciągu całego życia dotyczy ona nawet kilkunastu procent społeczeństwa. Na tak częste występowanie składa się wiele czynników, z których wiele jest nie do końca poznanych i bardzo indywidualnych. Na szczęście obserwuje się również tendencję do coraz większego respektowania tej poważnej dolegliwości i korzystania z pomocy lekarzy specjalistów. Z czego wynikają zaburzenia depresyjne? I jak leczy się tą chorobę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega depresja?
  • Jakie zmiany zachodzą w organizmie w przebiegu tej choroby?
  • Jak leczy się depresję?
  • Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
  • Jak działają stosowane w leczeniu depresji leki?
Na czym polega depresja?

Depresja – mechanizm powstawania

Depresja to choroba, podczas której w organizmie dochodzi do charakterystycznych zmian. Dysfunkcje dotyczą przekaźników w układzie nerwowym. Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne o prostej budowie, które przekazują informacje pomiędzy neuronami, czyli komórkami budującymi mózg. W depresji obserwuje się zmniejszenie ilości niezwykle ważnych neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Ich zmniejszona ilość skutkuje poważnymi dolegliwościami objawiającymi się znacznym obniżeniem nastroju i bardzo złym samopoczuciem.

Depresja wynika z obniżenia ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu neuroprzekaźników. Jest to realna dysfunkcja, którą leczy się za pomocą specjalnych metod. W zależności od stopnia niedoborów obserwuje się różne nasilenie objawów, które wymaga różnego stopnia leczenia.

Serotonina i noradrenalina – na czym polega ich rola?

Serotonina i noradrenalina to pochodne aminokwasowe, które są syntetyzowane w neuronach. Uwalnianie ich z komórek stanowi sygnał dla następnych komórek do pobudzenia. W ten sposób w układzie nerwowym przekazywane i analizowane są informacje. Na tej samej zasadzie mózg wysyła bodźce do wszystkich innych struktur i narządów w naszym ciele. Niedobór serotoniny i noradrenaliny w mózgu skutkuje znaczną dysfunkcją w prawidłowym przekazywaniu informacji pomiędzy neuronami. Leczenie depresji opiera się zatem właśnie na wspieraniu i pobudzaniu tej uśpionej stymulacji.

Na czym polega leczenie depresji?

Leczenie depresji opiera się na doustnym przyjmowaniu leków. Są to preparaty, które nabyć można oczywiście jedynie na receptę. Przepisywane są po specjalistycznej konsultacji przez lekarza psychiatrę. Warto zaznaczyć, że nie każdy stopień depresji kwalifikuje się pod leczenie farmakologiczne. Niemniej jednak nasilona i długotrwała choroba nie cofnie się samoistnie. W takich przypadkach specyfiki regulujące właściwy poziom neuroprzekaźników są konieczne.

Leki przeciwdepresyjne dzieli się na wiele grup w zależności od mechanizmu ich działania. Najogólniej mogą one działać poprzez hamownie wychwytu neuroprzekaźników (co zwiększa ilość wolnych neuroprzekaźników w mózgu) oraz hamowanie ich rozkładu. Do pierwszej grupy należą inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SRI), inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (NRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, trójcykliczne antydepresanty oraz wiele innych podtypów. Druga grupa, hamująca rozkład neuroprzekaźników dzieli się na inhibitory MAO (hamują rozkład głównie noradrenaliny i inhibitory COMT (hamują rozkład głównie serotoniny).

Bardzo ważne jest, aby nie łączyć leków z dwóch głównych grup, gdyż może skutkować to bardzo groźnymi powikłaniami.

Leczenie depresji – na czym polega?

Depresja – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Nie ma wyraźnych wskazań, kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Zasada jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Jeśli czujemy przewlekłe pogorszenie nastroju, warto przedyskutować ten problem z kimś zaznajomionym w temacie. Oczywiście złe samopoczucie, nawet jeśli jest długotrwałe, nie od razu oznacza depresję. Niemniej jednak, dla własnego komfortu warto rozważyć wizytę u psychologa. Jeśli specjalista stwierdzi objawy depresji, skieruje nas do lekarza psychiatry, który będzie mógł zastosować odpowiednią farmakoterapię. W przypadku stanów przeddepresyjnych lub obniżenia nastroju spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, wizyta  psychologa może w znaczący sposób poprawić naszą jakość życia. Zgłaszając się do specjalisty nie musimy znać konkretnych przyczyn naszego złego samopoczucia. Do zadań dobrego psychologa należy właśnie dotarcie do źródła problemu i znalezienie sposobów na wyeliminowanie przyczyny. Często sama rozmowa i specjalne metody psychologiczne pozwolą pozbyć się wielu dolegliwości, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.