Depresja w czasach pandemii – jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Minął już rok odkąd nasze życie wywróciło się do góry nogami. Zmiana stylu życia związana z pandemią koronawirusa istotnie wpłynęła na nasze relacje społeczne oraz samopoczucie psychiczne, które w wielu przypadkach uległo istotnemu obniżeniu. Dlatego też, coraz częściej mówi się o problemie depresji. Depresja, która co roku dotyka istotnej części populacji, w tym młodych ludzi. W poniższym poradniku przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat depresji. Ponadto, podpowiemy Ci, gdzie szukać pomocy w przypadku rozpoznania u siebie objawów niniejszej choroby.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są objawy depresji;
  • Jakie są możliwe przyczyny depresji;
  • Dlaczego leczenie depresji jest tak ważne;
  • Gdzie szukać pomocy;
  • Czy terapia online jest skuteczna;
  • Czy przestrzeganie zasad zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia może zapobiegać depresji.

Depresja i jej objawy

Depresja to choroba, z którą z roku na rok zmaga się coraz więcej osób. W dzisiejszych czasach, w których nasze życie podporządkowane jest obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa, wiele osób zgłasza się do gabinetu psychiatry oraz/lub psychologa z uwagi na obniżenie swojego nastroju. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresją możemy określić zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się:

  • Obniżeniem nastroju;
  • Utratą zainteresowań;
  • Niemożnością odczuwania przyjemności;
  • Ogólnym, złym samopoczuciem;
  • Nieuzasadnionym poczuciem winy.

Szacuje się, iż z problemem depresji może zmagać się nawet 10% populacji. Zatrważającą informację stanowi fakt, iż niniejsza jednostka chorobowa coraz częściej diagnozowana jest wśród dzieci w wieku szkolnym, które w ostatnich miesiącach utraciły możliwość kontaktu z rówieśnikami, a większość swojego dnia spędzają przed ekranem komputera.

Depresja rozpoznawana jest na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta. Zgodnie z systemem klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5, aby zdiagnozować u pacjenta niniejszą jednostkę chorobową, musi on spełniać następujące kryteria:

Po pierwsze – w okresie nie krótszym niż 2 tygodnie, pacjentowi towarzyszy przynajmniej 5 z poniższych objawów:

  • Obniżenie nastroju;
  • Anhedonia;
  • Istotne zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała;
  • Zaburzenia snu (w tym: problemy z zasypianiem, bezsenność lub nadmierna senność);
  • Nienaturalne spowolnienie lub pobudzenie ruchowe, które najczęściej obserwowane jest przez otoczenie;
  • Nadmierna męczliwość i utrata energii;
  • Zmniejszenie zdolności do koncentracji oraz podejmowania decyzji;
  • Nieuzasadnione poczucie winy oraz przeświadczenia o niskiej wartości własnej osoby;
  • Nawracające myśli o własnej śmierci.

Powyższe objawy stanowią przyczynę cierpienia pacjenta i istotnie wpływają na pogorszenie jego funkcjonowania;
Występowanie powyższych objawów nie jest związane z zażywaniem środków chemicznych i nie stanowi konsekwencji zaburzeń stanu zdrowia o podłożu somatycznym;
Występowanie powyższych objawów nie jest związane z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego;
U pacjenta nie rozpoznaje się objawów manii lub hipomanii.

Jakie są możliwe przyczyny depresji?

Depresja jest chorobą o niejednoznacznych przyczynach. Wpływ na jej powstawanie mogą mieć zarówno czynniki pochodzenia zewnętrznego (czynniki środowiskowe), jak i wewnętrznego. Zgodnie z modelem biologicznym, u podstaw depresji upatruje się zaburzeń w wydzielaniu trzech głównych neuroprzekaźników, w tym: serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. Dodatkowo, objawy niniejszej choroby mogą wywoływane być nieprawidłowościami w budowie struktur mózgowych oraz zaburzeniami o podłożu hormonalnym. Model poznawczo-behawioralny zakłada natomiast, że depresja stanowi konsekwencję błędnych przekonań na temat otaczającego nas świata oraz nas samych. Co ciekawe, zdaniem Zygmunta Freuda (uznawanego za ojca współczesnej psychoanalizy), depresja jest wynikiem nierozwiązanych konfliktów jeszcze z okresu wczesnego dzieciństwa.

Dlaczego leczenie depresji jest tak ważne?

Zarówno wczesne rozpoznanie depresji, jak i najszybsze wdrożenie skutecznych metod leczenia niniejszego zaburzenia, jest niezbędne dla naszego zdrowia w wymiarze psychicznym oraz fizycznym. Choroba ta jest bowiem w stanie istotnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie oraz na nasze najbliższe otoczenie. Warto także pamiętać, że nieleczona depresja (szczególnie postać, w której występują uporczywe myśli o własnej śmierci) jest chorobą śmiertelną.

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewamy u siebie depresję, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć pomocy w gabinecie specjalisty. Na przykład, u psychologa, psychiatry, psychoterapeuty lub lekarza pierwszego kontaktu. Nie należy zapominać, że depresja jest chorobą przewlekłą, wymagającą podjęcia specjalistycznego leczenia. Dlatego też, nie można redukować jej objawów przy pomocy suplementów diety lub metod opisywanych w internecie.

Czy terapia online jest skuteczna?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że coraz częściej dostępne są formy terapii psychologicznej online. Niemniej jednak, wiele osób zastanawia się nad skutecznością niniejszej metody leczenia. Warto jednak wiedzieć, że terapia online prowadzona przez doświadczonego specjalistę jest w stanie przynieść oczekiwane efekty leczenia depresji. Ponadto, taka forma terapii jest łatwo dostępna, a dodatkowo nie wymaga wychodzenia z domu, co dla wielu osób zmagających się z problemem depresji stanowi ogromne wyzwanie. Zanim jednak podejmiemy się terapii online, powinniśmy zasięgnąć opinii na temat specjalisty, z którym pragniemy podjąć współpracę. 

Czy przestrzeganie zasad zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia może zapobiegać depresji?

Zdrowy styl życia, w tym zrównoważona dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna, jest ważnym elementem profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym depresji. Badania naukowe dowodzą, iż zapewnienie odpowiedniego dowozu niektórych składników odżywczych (w tym witamin z grupy B) wpływa na kondycję naszego układu nerwowego, a nawet zmniejsza ryzyko występowania zaburzeń depresyjnych w przyszłości.

Depresja – Podsumowanie

Pandemia to niezwykle trudny czas dla większości z nas. Warto jednak pamiętać, że w tym szczególnym okresie powinniśmy dbać nie tylko o naszą odporność, ale także o samopoczucie psychiczne. Dlatego też, jeśli rozpoznajesz u siebie objawy depresji lub od dłuższego czasu towarzyszy Ci obniżony nastrój, jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalisty. Pamiętaj również, że przestrzeganie zaleceń zdrowego stylu życia jest w stanie wpływać na poprawę naszego nastroju, a nawet minimalizować ryzyko rozwoju zaburzeń nastroju w przyszłości.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.