Dieta Atkinsa to model żywieniowy oparty o jajka na bekonie, steki, smażoną jagnięcinę czy inne produkty bogate w tłuszcze i białko. Taka dieta na pewno przypadnie do gustu, każdemu, kto zalicza się do miłośników tłustego i smacznego jedzenia. Powstaje, jednak pytanie, czy taki model żywienia można uznać za zdrowy?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest Dieta Atkinsa;
- Na jakich zasadach opiera się dieta;
- Jaki efekt wywołuje;
- Zalety diety;
- Wady diety.
Dieta Atkinsa – czym jest?
Głównym zamysłem diety Atkinsa jest ograniczenie spożycia węglowodanów prostych, jak i złożonych, które według autora stanowią „całe zło tego świata”. W mniemaniu kardiologa „cukry” to składnik żywieniowy, który odpowiada za kumulowanie się tłuszczu w organizmie, a tym samym doprowadza naszą sylwetkę to opłakanego stanu.
Dieta Atkinsa – zasady.
Zbyt duże spożycie produktów węglowodanowych przyczynia się do wzmożonej produkcji insuliny, która to z czasem w takich warunkach przestaje właściwe działać. To w efekcie może dać insulinoporność oraz przyczynić się do powstania i rozwoju cukrzycy typu 2.
Niewłaściwa praca trzustki (narządu produkującego insulinę) oraz samej insuliny powoduje, że nadmiar cukru z pożywienia nie trafia całkowicie do komórek organizmu. Przez to trafia on do wątroby, która zamienia go w tłuszcz. Ten z kolei odkłada się w organizmie, prowadząc do nadwagi i otyłości.
Dieta Atkinsa – efekty, opinie
„Jedz tłuszcz, a zgubisz tłuszcz” to jedno z pionierskich haseł doktora Atkinsa i jego diety. Według opinii ekspertów żywienia, model ten nie wydaje się tak „głupi”, jak na pierwszy rzut oka wygląda.
Nie od dziś wiadomo, że rewolucja przemysłowa doprowadziła do pogorszenia jakości produktów spożywczych dostępnych na każdym kroku. Większość posiłków/produktów dostępnych w supermarketach wypełniona jest masą ukrytego cukru oraz polepszaczy smaku, które w rzeczywistości w nadmiarze przyczyniają się do odkładania tłuszczu.
Dieta Atkinsa – zalety i wady
Dieta doktora Atkinsa od momentu jej powstania zyskała wielu zwolenników, do których zaliczyć możemy również gwiazdy Hollywood: Halle Berry czy Beyonce, w związku, z czym słuszności założeń kardiologa ciężko odmówić. Dieta może przyczynić się do spadku masy ciała. W mniemaniu specjalistów średnio zauważyć można redukcje wagi od 3-5 kg/miesiąc.
Dieta Atkinsa – plusy
- Spadek masy ciała od 3-5 kg/miesiąc;
- Skuteczna walka z otyłością bez efektu jo-jo (o ile po przejściu na normalne żywienie nie wrócimy do nawyków sprzed diety);
- Bardzo łatwa w prowadzeniu (posiłki proste oraz smaczne);
- Ograniczenie nieopanowanego łaknienia;
- Korzystny wpływ na poziom cukru we krwi (dla osób chorych na cukrzyce typu 2);
- Poprawa nastroju.
Dieta Atkinsa – wady
- Choroby nerek (niewydolność narządu – może być spowodowana zbyt dużym spożyciem soli dodawanej do żywności);
- Miażdżyca (ze względu na duże spożycie tłuszczów zwierzęcych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do powstania blaszki miażdżycowej);
- Osteoporoza (brak wapnia oraz witaminy D w produktach mięsnych przyczynia się do procesu kościogubnego);
- Zaburzeń pracy serca (niezbilansowana dieta pod względem składników mineralnych: sód, potas, wapń, magnez powoduje arytmie);
- Kwasica (dieta bogata w ciała ketonowe (ostateczny produkt z przemiany tłuszczów));
- Zbyt wysoki poziom cholesterolu;
- Niedobory witamin (C, witamin z grupy B, Witaminy A, D);
- Niedobory składników mineralnych.
Podsumowanie
Dieta doktora Atkinsa stanowi bardzo ciekawy oraz zapewne skuteczny model żywienia w przypadku redukcji masy ciała. Nie bez kozery metoda ta stosowana jest od wielu lat z pozytywnym efektem.
Jednak należy pamiętać, że nie każdy może zdecydować się na włączenie takiego żywienia ze względu na zdrowie, a ten sam nie powinien być stosowany przez całe życie. Co do opinii na temat jadłospisu, ocenę pozostawiam dla każdego z Was.
Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.