Gluten jest białkiem występującym w zbożach – pszenicy, życie i jęczmieniu. Składa się on z dwóch frakcji białkowych, czyli gluteniny i gliadyny. Osoby cierpiące na celiakę nie tolerują glutenu, w ich przewodzie pokarmowym może dojść do uszkodzenia błony śluzowej jelita, a tym samym do utrudnienia wchłaniania substancji odżywczych.Niektóre osoby negatywnie reagują na gluten, po spożyciu produktów z jego zawartością występują u nich objawy, takie jak biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, zmęczenie.
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa polega na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zawierających gluten. Nie znajdą się w niej na pewno zboża, natomiast można ją uzupełnić żywnością naturalnie bezglutenową np. amarantusem, soczewicą, fasolą, ryżem, ziemniakami, tapioką, gryką, orzechami, mięsem, warzywami i owocami.
Można znaleźć wiele zalet wykluczenia glutenu z menu. Przechodząc na dietę bezglutenową decydujemy się na częstsze sięganie po warzywa i owoce, więc automatycznie zaczynamy odżywiać się zdrowo. Przygotowane dania wcale nie muszą być nudne, ani uboższe w wartości odżywcze. Wystarczy tylko trochę kulinarnej fantazji i sprawdzonych przepisów. Poniżej inspiracja na deser bezglutenowy!
CIASTO MIGDAŁOWE BEZ GLUTENU
Składniki:
- 15 dag zmielonych migdałów
- 3 jajka
- 15 dag cukru
- cytryna
- cynamon
- sól
- masło i mąka kukurydziana do wysmarowania formy
- garść obranych migdałów
- garść malin
- gałązka mięty
Wykonanie:
Cytrynę sparzyć, osuszyć, otrzeć skórkę. Miętę opłukać. Jajka utrzeć z cukrem, skórką z cytryny i 1/2 łyżeczki cynamonu na puszystą masę. Wsypać zmielone migdały oraz szczyptę soli, wymieszać.
Tortownicę posmarować masłem i wysypać mąką kukurydzianą. Wyłożyć ciasto i wyrównać. Piec ok. 35 min w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni. Wyjąć i ostudzić ciasto. Przed podaniem ozdobić migdałami, malinami oraz miętą. Można podawać z sosem z białej czekolady i lodami.
(Przepis zaczerpnięty z „Kuchni bez glutenu„)